BROTTSLIGHET. En tonårsflicka i Västra Frölunda i Göteborg attackerades under onsdagen av en för henne okänd man som kletade avföring på henne, rapporterar polisen. Händelsen utreds som ofredande och en misstänkt man har gripits.
– En hemsk händelse, en fruktansvärd upplevelse att råka ut för. Det är makabert och tråkigt, säger polisens presstalesperson Hans-Jörgen Ostler. Polisen ska hålla förhör med både flickan och den misstänkte mannen.
-Pettersson avstår från att illustrera med bild…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

”-Pettersson avstår från att illustrera med bild…”
Dagen börjar bra med ett gott skratt. Tack,Pettersson.
Hon bör väl vara tacksam för att det inte var syra. Det brukar de kasta på varandra i vissa asiatiska länder…
Rättelse, muslimska länder.
Du hittar inte syraattacker speciellt ofta utanför den muslimska diasporan.
Får ju ändå vara tacksam att det bara var skit! Kunde ju ha varit rakblad, knivar eller varför inte en levande begravning.
Sverige, Sverige, vart tar Du vägen?
En skitsak – hävdar säkert potatisnäsan ..
”Konstnären” kommer nog att erhålla pris för sin innovativa gärning inom den mångkulturella konsten, av Amanda Lind.
Ytterligare ett förnedringsfall?
Nu för tiden finns alla udda varianter. Sverige är ett bra land för att utveckla sina talanger.