ISLAM. Skolläraren Samuel Paty, 47, halshöggs av terroristen Abdullakh Anzorov den 16 oktober efter att ha visat karikatyrer på profeten Muhammed under en kurs om yttrandefrihet. Några minuter efter mordet sköts Abdullakh Anzorov till döds av fransk polis. Efter knappt två månader har herr Anzorov hamnat i sin hemby Shalazi i den ryska republiken Tjetjenien, rapporterar Daily Mail.

Hemma i byn Shalazi med 5.300 invånare hyllades Anzorov med en hjältebegravning av c:a 200 deltagare. Det hade nog varit fler om inte polisen spärrat av byn. Terroristen kallades islams lejon medan begravningsgästerna skrek Allahu Akbar. Anzorov var född i Moskva men hade med föräldrarna beviljats flyktingstatus i Frankrike.
Tjetjenien har sedan slutet på 1700-talet kämpat för självständighet från Ryssland men de ständiga upproren slås hela tiden ned med brutal kraft. I Tjetjenien är tjetjenerna i förkrossande majoritet men det är inte tal om att samma principer som ryssarna åberopar på Krimhalvön ska gälla.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Han gjorde vad koranen krävde, döda de otrogna.
Förbjud spridning av koranen i EU.
… barn till ”politiska flyktingar” som enligt eget utsago ”förföljdes i Ryssland”… Varsågod Europa… Hur många fler blir det?
Vill påminna om terroristen i Boston, USA 2013
https://sv.wikipedia.org/wiki/Bombd%C3%A5den_vid_Boston_Marathon
Tack att ni befriar Ryssland från värsta radikala islamister och deras barn
Jag ser förslag på soptipp och mata grisar. Har ni ingen känsla för naturen? Miljöfarligt avfall lämnar man inte på soptipp eller låter komma in i näringskedjan. Omvandla till biogas är naturligtvis lösningen. Då blir det äntligen någon nytta. 😉
En plats på soptippen, avdelningen för mänskligt avskräde.
Detta as borde kastats till grisarna om de nu inte är för kräsna.
Må han brinna i h—te tur att där är något land som står’
upp mot medeltids barbarerna, och inte som här i Sverige
kryper för dem!
Vi har en regering som ställer sig bakom terrorn och vill ha mer.