Två skottlossningar i Tyresö

BROTTSLIGHET. Två män har anhållits efter två skottlossningar i Tyresö, sydost om Stockholm, på fredagsförmiddagen. – Det är en lägenhet i Bollmora och en villa i Trollbäcken som beskjutits men ingen har skadats, säger Ola Österling, presstalesperson vid polisen.

En stor insats med bland annat polishelikopter inleddes efter händelsen och de båda misstänkta männen kunde gripas efter vad polisen kallar en insats med “flera beståndsdelar”.

Polisen undersöker nu sambandet mellan skjutningarna och har inlett en förundersökning gällande mordförsök.

– Det är klart att det ligger nära till hands att koppla ihop dem. Vi har en gedigen lägesbild av vad som skett, kan man säga, säger Ola Österling.

Polisen

Tyresö verkar vara spännande enligt bloggens arkiv…

– Pettersson säger skottlossning på fredag förmiddag, det är bra att de sprids ut…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Två skottlossningar i Tyresö

Kommentera