"Envar har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet för envar att utan ingripanden hysa åsikter och frihet att söka, mottaga och sprida upplysningar och tankar genom varje slags uttrycksmedel och utan hänsyn till gränser." – FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, artikel 19
PANDEMI. 50-personersgränsen ändras inte. Det meddelade inrikesminister Mikael Damberg (S) och kulturminister Amanda Lind (MP) vid en presskonferens idag.
Begränsningen vid allmänna sammankomster och offentliga tillställningar infördes den 29 mars och innebär ett maxantal på 50 deltagare vid offentliga tillställningar och allmänna sammankomster.
Samtidigt förbereder regeringen två förslag som kan underlätta undantag från huvudregeln. Dels för restauranger, dels för evenemang med sittande publik.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
Från andra banker konto 8257-933415168
Paypalanvänds av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Det gäller bara för Regimkritiker och allt som är roligt och gott. Samhällsförstörande rasister som t ex BLM omfattas EJ!, de kan härja FRITT!