BROTTSLIGHET. En villa i stadsdelen Videdal i Malmö har beskjutits med flera skott i natt. Strax efter 01 fick polisen larm från flera personer som hört skott.

Kulorna har gått in genom ett fönster på villan men ingen person kom till skada.
Händelsen utreds som mordförsök och under natten har spårhund, vapenhund och polisens tekniker sökt i området kring huset. Polisen uppger att man funnit vissa spår men vill inte gå in på vad. Strax före 05 var ingen gripen.
Något än obehagligare har Aftonslasken funnit ut,och söker idag sälja lösnummer med ”sina kändisar”.
Enl. dem får 33 s.k. berömda kändisar,nu ett ”Coronastöd” om vardera 50.000:- av våra skattemedel. (Drygt 1,5 miljon som kastas i sjön.)
Tänk om alla vi 300.000 eller fler fattigpensionärer fått beviljat 50:- till en varmkorv m. bröd,utan att därför behöva ”rappa” ,på en scen !!
Ett numera dagligt förfarande vid inkasso av knarkskulder…
Nu på förmiddagen har ett liknande skett i en liten bondby,söder om Hbg.
Några få rader i lögnblaskan HD,och det hela är glömt.
Nu kan skribenterna fortsätta fantisera ner nya lögner kring Trump,
Eller rent av den ”värmebölja”,som nått Abzurdien när termometern,visar över 20 +…..
Ingår i det svenska trygghetspaket anno 2020 !