BROTTSLIGHET. En man sköts i Örebro natten till torsdagen, skriver polisen på sin hemsida.
Brottsplatsen undersöks av polisen under morgonen. – Han var kontaktbar när vi skjutsade ner honom till sjukhuset, säger Kenneth Johannesson, regionsvakthavande befäl vid polisen i region Bergslagen.

Ja, numera råder Steffes mångkulturella trygghet över hela landet !
En riktigt lugn och trevlig helg tillönskas alla svenska landsförädare som skapat dagens trygga mångkulturella och kriminella anarkisamhälle.
Man kan kommentera likadant i många inlägg, som speglar ett Sverige, där myndigheterna stödjer och göder importerad brottslig livsstil.
Skjutningar och bomber är den röda tråden i nuvarande samhällsarkitekternas spår. Obegripligt många svenskar väljer fortfarande den utvecklingen genom att stödja en svenskfientlig regering. Jag vet inte varför. Jag är tacksam att jag inte har småbarn i dag.