EPIDEMI. Den svenska men franskägda vodkatillverkaren Absolut vodka erbjuder myndigheter alkohol för att kunna tillverka handsprit. Det är The Absolut Company som meddelar att man kan leverera sprit, huvudingrediensen i handsprit till myndigheter som behöver under coronakrisen.

Kommunikationschefen på The Absolut Company, Paula Eriksson, säger att bolaget redan tillverkat handsprit för eget bruk, på samma sätt som man gjorde under svininfluensan.
– Sprit i sig kan vi leverera om mottagande myndigheter kan hjälpa till med resten, säger Paula Eriksson.
-Pettersson säger att The Absolut Company ägd av franska Pernod Ricard, tillverkar sprit i två fabriker i Skåne, Nöbbelöv och Åhus och det i oerhörda mängder. Absolut är en av världens mest sålda spritmärken så det räcker säkert till handsprit också…
Fast Pettersson är tveksam, sprit ska drickas i tvätta händerna i…

Kristianstadsbladet bakom betalvägg…
***
Feber och hosta från Verona
snart ingen det kan förvåna
men en statsvirolog
som ingenting såg
han vakna en dag med Corona
Det går precis lika bra med hemkört.
Då måste man ju först göra en offentlig upphandling. Det tar något år. Sedan kan Cognac överklaga som tar ytterligare något år.
Dessutom är det ett erbjudande från The Absolut Company. Det kan nog uppfattas som muta och någon myndighet eller nykterhetsorganisation kan dra igång rättsapparaten som blir lycklig.
Vad gör MBS? Rullar tummarna. De kunde gjort en inventering och startat inhemsk tillverkning av provkit, skyddskläder, handsprit, redan i december när viruset började anta epidemiska former i kina. Men det är som med vattenbombning av senaste skogsbranden. Oja brinner skogen igen..!!
Men tar man inga prover behöver man inte bry sig om provsvaren.
Jag har förstått att alla världens spritproducenter tillverkar och lägger i lager. Alla har STORA lager. Varför göra handsprit när man kan hälla det i strupen. Tillräckligt mycket sprit lugnar.
Pettersson har en poäng med att dricka spriten . Blir då mycket roligare att vara sjuk . Mvh Sjöström
Idag: Inrikesministern: inte aktuellt att stänga svenska gränsen
https://www.svt.se/nyheter/inrikesminister-inte-aktuellt-att-stanga-svenska-gransen
Inget att oroa sig över, snart stänger alla länder sina gränser mot Sverige och stoppar alla flyg från pesthärden Sverige.
Vi stoppade aldrig flygen från Kina, men snart stoppar Kineserna flygen från Sverige.
Vi bygger inga murar, men finns vettigare länder med vettigare ledare.
Kan det bli fråga om fler varianter i “The Absolut Companys produktion av “handsprit?
http://skojig.com/img/normal/20170126/BLQ/20170126.jpg
Och vid Löfvens viktiga politiska sammankomsterna med Muslimska Brödraskapet borde det förstås vankas …
http://4.bp.blogspot.com/-cRjjLTdqb0A/Tsq5gkFc-MI/AAAAAAAAAEU/qiLgcw8cgVY/s1600/halalf.jpg
Undrar vad det är i vattenpiporna….
Spriten kanske inte är genusmärkt och HBTQ-godkänd.
Själv är jag mycket försiktig med ren sprit (man blir ju mer eller mindre tokig och kaxig) så att det används som virusdödare verkar vettigt.
Men känner jag Svenska myndigheter rätt så tackar dom nog nej till detta…det kan ju hindra smitta och göra nytta.
I och med att The Absolut Companys försäljning till Systembolaget minskat rejält p.g.a. alla stängda barer, är det ett smart drag att använda inhemsk överkapacitet för handspritstillverkning.
Sätt allt på ett kort,
Investera i Pasta!
Pasta är överskattat…potatis däremot är mumsfillibabba.
Så mycket man kan göra med den knölen……Potatismos med kokt Wienerkorv friterad pommes och stekt fläskkotlett/persiljesmör stek potatis tillsammans med ryggbiff/vitlökssmör bakad potatis och räkröra alla olika potatisgratänger (fisk,köttfärs) etc etc.
Så mitt tips blir att investera i den Svenska knölen…:-)
https://pics.me.me/spaghetti-monster-flying-beand-begin-ord-inthe-rd-harrrghi-fsm-53534736.png
FSM: I Shall Rejoice!
Växter har ingen nationalitet.