NÄTHAT. Den så kallade näthatsgranskaren Tomas Åberg klarar sig inte på de statliga miljonbidrag han får för att jaga svenska pensionärer utan tigger mer för att kunna stämma stämma Joakim Lamotte för för grovt förtal. Nu ber Joakim om hjälp att dels dela artikeln och dels om du kan skänka en slant för Joakims advokatkostnader. Vinner Åberg är vi alla illa ute!
Från Joakim Lamottes Facebook.
Idag startade ”Näthatsgranskaren” Tomas Åberg en insamling där han vill få in 200.000 kronor som ska gå till att stämma och åtala mig för grovt förtal.
Det enda jag gjort är att skriva ett reportage om honom där jag bland annat berättar om hur han fick djurförbud efter att ha plågat ihjäl sina djur.
Allt jag skrivit om honom är sant och har stort allmänintresse och dessutom fick han möjlighet att svara på kritiken innan publicering. Trots det mobiliserar han nu pengar för att anlita jurister och advokater och hans mål är att stoppa mitt arbete.
Näthatsgranskaren har redan fått flera miljoner kronor i statligt stöd, men tydligen räcker inte det för att åtala mig. Nu rullar pengar in på ”Näthatgranskarens” konto i rasande takt och det kommer inte dröja länge innan jag får ett åtal mot mig.
För att klara den här rättsprocessen behöver jag all hjälp jag kan få och kommer redan idag kontakta advokater och jurister för rådgivning.
Om Tomas Åberg lyckas med sitt åtal är det ett hot mot all fri och oberoende journalistik i Sverige.
Därför startar jag nu en egen insamling och ber ert om stöd mer än någonsin tidigare.
Om ni inte har möjlighet att donera så kan ni stödja genom att dela det här inlägget så mycket ni kan.
Jag ber som sagt om hjälp och hoppas att så många som möjligt vill bidra. För det här handlar om rätten till yttrandefrihet och rätten att granska makthavare som lever på våra skattepengar.
Om ni vill hjälpa till att försvara mig mot Tomas Åberg får ni gärna donera valfri summa:
Stort tack på förhand. Dela så mycket ni kan!
Vänligen Joakim Lamotte
Om Tomas Åberg på Petterssons blogg…
-Pettersson säger att lagen om förtal är en skitlag. Jag blev fälld för förtal och fick betala 10.000 kronor trots att det jag skrev var sanning ur offentliga handlingar.
***
Bankgiro nr. 5431-6872
Måste veta bank och clearingnummer till Lamotte.
Jag hoppas att alla ni som är inne på denna bloggen tar ert ansvar och swishar minst en hundring var. Det är väldigt viktigt att markera vad som är rätt och fel. Tomas åberg MÅSTE STOPPAS. Skit samma hur……
Gjort.
Varför ska vi använda deras egna förskönande benämningar. Han är en STASI-aktig ANGIVARE! inget annat!
Bra att Pettersson har slutat lägga upp filmer med gymnasieutbildade Henrik Jönsson. Hans filmer är värre än dagens Allahu akbar.
Fortsätt att stödja Lamotte på hans swisch nr,
Bör vara skönt för alla att få stopp på denne stats finanserade lakej med namn Åberg.
Mannen som hatar alla pga hittat en “idiotsäker” inkomst källa med att driva stämningar mot pensionärer, men inte gör rätt för sig själv!!
Rent ut sagt skamligt.
Troligtvis om man synar denne man på djupet, så hittar man mer skit än bara misskötsel av djur, det är finns mer skit djup begravet som ska upp till ytan!!
Lite om Herr Åberg..han som “granskar” näthat.
Med våra pengar.
https://uvell.se/2018/03/06/nathatsgranskaren-och-valet/
Finns mer om honom…
Undrar hur mycket av insamlade pengar går till tomas å. skulder, skulderna ligger på ca 800 000 kr.
En gäldenär har begärt honom i konkurs.
Vad kommer skattemyndigheten göra?
https://twitter.com/medmanniskan/status/1235895077651845123
Försökt T Åberg halal certifiera sin djurhållning?
https://youtu.be/aM__qTlYOoM
Muslimer är inte direkt kända för sin respekt för andra varelser än dom själva… varken 4-benade eller 2-benade.
Dessutom tycker jag folk ska bojkotta mcdonalds som halalslaktar nötkött.
Näthatsgranskaren är en stor fara för demokratin, lyckas ingen få stopp för denna socialistlakej, är snart yttrandefriheten på riktigt satt ur spel. Hoten mot demokratin är många just nu.
Nu har jag swishat en slant
Vill inflika ett annat problem om att vilka intressen och ägare har kontroll med insyn över bankerna?
Swish är en bra uppfinning, men varför ska banken veta vad just du har för politisk åsikt?
Varför ska banken veta från vilka företag du handlar och hur ofta?
Jag skulle gladerligen swishat en femhundring till Lamotte om systemet var säkrare.
Det måste till ett säkrare alternativ till swish!
Har Du blivit utsatt för sådana frågor??
Allvarligt frågat!
En kriminell Regering som betalar en kriminell djurplågare för att utpressa fattiga skötsamma Svenska pensionärer med Empati för brottsoffer!
Med hjälp av kriminella Åklagare och Domstolar!
Straffvärdet för Landsförrädari för är högt!
Dessa lismande korrupta som gör så mycket skada måste oskadliggöras med alla medel!
kanske inte alla “bäckar små” är frusna,?… utan att
bidrag till denna “goda sak” genererar i och till
en skaplig “Å” som täcker syftet (rättvisa)
Som jag skrivit tidigare, det är i ett och samma, mycket smart och oerhört fult att använda sådana som den här tokstollen Åberg, som obetydlige Anders på Aftonslasket, som virrpannan Eliasson eller som Pascalidou eller som….
Det är smart, det är det. Använda sådana som lever i sin egen, högst förställda värld med sin mentala störning där de “vet” att de har rätt, oavsett vad som nu händer runt omkring dem.
En del av dem är så borta att de blir fullständigt övertygande i ett snutförhör, i en rättegång, lurar i de högst genomsnittligt begåvade rådmän och nämndemän i tingsrätt eller hovrätt.
Dessutom, som vanligt, ju mer honkönat i domstolar, ju mer undfallenhet och gullegullande med psykiskt störda individer. Det är riktigt illa, alltihop.
Och fult.
Men, vad gör man inte för att förinta de som med sanningen är ett hot mot maktinnehavarna(ni vet, de som förfogat sig en egen ekonomiskt hög position och gör allt för att behålla den)
De, de lägger den politiska färgen åt sidan. Allt som betyder något är pengar.
Den andre ”Tomas” har kommenterat igen.
Jag upplyser läsarna hos Petterssonsblogg.se om att två personer använder signaturen ”Tomas”. Ovanstående är en annan.
Våra signaturer skiljer sig åt genom att jag skriver ”Tomas.” Det vill säga med ”punkt” och kopplar en länk så att min signatur blir blå.
Den skepsis som ovanstående ”Tomas” hyser mot det så kallade rättsväsendet delar jag.
Jag är också skeptisk gentemot advokater.
Jag klickade en tumme upp på ovanstående kommentar.
Med vänlig hälsning
Tomas.
Trelleborg.
Jag sympatiserar med Lamotte en oskyldig och tidigare naiv debattör på SVT.
Hans uppvaknande är tyvärr traumatiskt och helt orättvist då Lamottes saklighet borde tala för sig självt.
Alla borde skyddas mot “Näthatsgranskaren”
Det är förföljelse och Stalking som blev olagligt 2008.
Jag såg vart det barkade när man införde bindestreck mellan hot (som är olagligt) och hat som är godtyckligt och abstrakt.
Har swishat en slant till Joakim. Sanningen och rättvisan måste segra. Såna som åberg måste utrotas
Som skattebetalare så vill jag gärna veta vem är den statstjänsteman namneligen som skänkt mina pengar till Åberg och i så fall varför.
Det vore intressant att veta vem/vilka som finanserar denna ärthjärna som tydligen har kraftfull backup
Hej Matilda. En del av svar på din fråga finns på – Skriv Under.
Robin.
Han har skakat hand med s.k. statsministern.
Hans skulder hos fogden behöver han inte betala.
Han är politiskt friförklarad dvs icke åtalbar?
Det måste finnas nån som kan befria tomas åberg från sina plågor……..
Är ”HAT” ett brott i Sverige?
I så fall borde alla SD-hatare sättas i fängelse.
Joakim Lamotte, hoppas du får tillräckligt för att lägga moteld, för satan skall med eld förgöras. Här kommer min skärv.
Det är två som vågar på fältet. Lamotte och nu Åkesson i Turkiet. Syltryggarna är endast modiga bakom sina Twitterapparater. Det är Lamotte och Åkesson som vinner sympatierna.
OT:
Åkesson har blivit gripen av Turkisk polis och satt på ett flyg till Köpenhamn.
Har tyvärr ingen länk eller källa då jag hörde det nyss på ekot kl 15 00.
Det kanske är det bästa, så han kommer hem helskinnad. Men det är otroligt! Han har väl hållit sig på den grekiska sidan? Allt verkar så obegripligt!
Samnytt skrev nyss om det!
Greps av turkisk polis. Alltså i Turkiet.
https://www.friatider.se/jimmie-akesson-gripen-av-turkisk-polis-utvisas-ur-landet
https://www.cnnturk.com/turkiye/isvecli-parlamenter-sinir-disi-edildi
..dassig översätt…men me lite fantasi, kanske ni hajjar?
Jimmie Akesson, ledare för Sverigedemokraterna, deporterades från Istanbul flygplats och skickades till sitt land.
storleken på nyhetstexten
tryck nyhetstext
Rättsliga åtgärder vidtogs mot den immigrantiska svenska parlamentet Jimmie Akesson på grund av att han delade ut en engelskspråkig obehörig broschyr till flyktingarna vid Edirne Pazarkule gränsporten för att inte komma till Sverige. Akesson, vars verksamhet i Edirne avslutades, fördes till Istanbul flygplats med polisen idag för att deporteras. Under sin deporteringsoperation fångades Akessons mobiltelefon av polis och journalister. Deporteringen gjordes till det svenska parlamentet Akesson, som skickades till den danska huvudstaden Kopenhang med ett 15.45-flygplan.
Som jurist häpnar man över att ingen reagerar över att.
1 – Parlamentariker, ministrar med flera har grundskydd också vid besök i andra länder.
2 – Oavsett vem och varför någon Deporteras krävs, Domslut.
3 – Männen som följde Åkesson på flygplatsen ska vara landets poliser ändå står de Polis på deras jackor!
Logotyp Polis!
Robin.
Egoisten Tomas Åberg har stora problem med värdigheten ut mot andra människor. Respekt förtjänar man. Vilket han inte har inkasserat någon.
Några bra och kloka ord, skickar jag till “Näthatsgranskaren”.
“Den största lögnen är sanningen som förtigs”.
Coronavirus
eller
Coranvirus
Vad är värst?
Det är bara att konstatera hatet i hans ögon. Stackarn var säkert mobbad som liten, men som nu vill ge igen och leka god.
Kanske han började med att ryckta av vingarna på flugor och fjärilar, sen har han fortsatt med jakar och nu människor… typisk psykopat.
På plats på måndag.
Ni kan ge denne Tomas Åberg en försmak på vad han ger
sig in på genom att inte besöka hans idiotiska försök att
skrämma fler pensionärer till tystnad, han kan stå där och
tala inför tomma stolar i Sjöbo , Tomelilla, Simrishamn,
där han är 11-12 mars.
.
Tänk på att Sven Olle Olsson från Sjöbo var en av dom
första som slog larm om det väntande kaoset, Dessutom
var ha en stor djuvän!
Swishat.
Den där galningen måste stås upp emot.
Den där fähunden Åberg borde nån ta hand om på ett handfast sätt.
du menar förståss, att kittla honom lite?
Done !
Har nu skickat en peng till Lamotte, vore kul om han här hos oss uppdaterar hur mkt som kommer in.
Tänkte genast 500 (pensionär!).
Efter ännu en blick på detta osympatiska anlete …… dubblade jag!
Et större äckel och demokratihatare än Tomas Åberg är svårt att uppbringa i dagen Sverige…och det säger inte lite.
Jag är inte speciellt rik och har inte Swish men ska göra vad jag kan för att hjälpa Joakim mot denna galning.
Tack för nyheten Pettersson!
Som försvarare av de journalister som är icke statsfinansierade bidrar jag gärna med medel när åsiktsförtryckarna försöker stoppa de icke statssanktionerade journalisterna.
Är T Åberg djurist?
Var in på nyheter 24, där man kan rösta på Jimmies berättigande uttalande om de invaderande människorna från Turkiet. Över trettontusen röstat för mer invandring, några hundra för Jimmies uttalande. Antingen är det sajten 24 som fejkar eller så är det nån annan som gör det. Läget börjar hårdna och som brukligt då, är alla medel tillåtna. Man måste ha en räv bakom örat nu hela tiden.
Har svenska folket mist förståndet helt och hållet ?
DIT OCH BOMBA PÅ JA KNAPPEN !!
Åtgärdat! Till Jimmies fördel!
kolla röstningen ang slöjförbud i skolor på Nyheter idag .
Det verkar finnas många som skulle stormtrivas i ett ISkalifat eller Iran…
https://nyheteridag.se/muslim-till-slojmotstandare-flytta-fran-sverige/
Tror nån har någon sorts data program som trycker iväg ett stort antal röster, som inte har substans av nån människa bakom. I dessa tider tror jag inte på sånt som uppenbarligen verkar fejk. Har börjat senaste dagarna att florera på flera röstsajter. Som dator haveriet vid förra riksdags röstningen, mycket lägligt.
Väldigt mycket arab-MENA namn….
Har V/MP kraftsamlat??
Tack jag mår inte bra nu!
Finns flera såna undersökningar som bevisligen pekat på ett visst håll, för att senare visa åt det andra hållet. Sämsta jag sett var när det visade sig att ena sidan “gick back” antal röster……eller när det plötsligt finns +24.000röster i ett huj. Snacka om fejk.
Sveriges mest hatade man. Tomas Åberg……..
I stark konkurrens med ,,,,tja kan inte räkna dem alla på dårfinksavdelningen
Lamotte är en hjälte!
Djurplågaren är en skandal..
Man kan undra om han har Säpo eller krimspan med sig när han turnerar i biblioteken..