BROTTSLIGHET. En misstänkt serievåldtäktsman jagas av polisen i Stockholm. Detta efter flera överfall på kort tid i den södra delen av staden, rapporterar Expressen.

Mannen har slagit kvinnorna i huvudet för att sedan släpa in dem i en skog där våldtäkterna fullbordats. Det senaste fallet ska ha skett i Flemingsberg i helgen, med ett liknande tillvägagångssätt som vid en våldtäkt den 25 november i Farsta och den 17 januari i Alby.
Anna Westberg vid polisen säger att det inte går att utesluta att det handlar om samma gärningsman, men att det samtidigt kan vara olika. Likheten mellan fallen finns dels i att det förekommit våld mot huvudet och dels i att det förekommit ett överraskningsmoment.
-Pettersson ser äntligen ett skapligt signalement…
- Ljus hy
- Mörkt skäggstubb, som går ner på halsen
- Upplevs ha kraftig kroppsbyggnad, men inte vara tjock
- Svart mössa. Beskrivs vid ett tillfälle som skallig
- Grön militärjacka i parkasmodell
- Svarta kängor
- Beskrivs lukta ”gammal svett, alkohol och tobak”
- Utför oftast överfallen under tystnad, men vid de få tillfällen han pratar beskrivs det som svenska med brytning
***
Så luktar tiggarna när man kommer för nära.
Ja illaluktande är ju merparten av dem…. Resterande luktar vitlök !
Nåväl… glöm inte enorma mängder herrparfym som denne ”man” tycks ha glömt.
Låter på beskrivningen som Stefan Löfven.
Hahaha, fantombilden har vissa drag. Men hans svenska kanske kan karaktäriseras som mer sluddrig än ”bruten”!?
Hehe ja..bruten Svenska kan ju faktiskt betyda mummel.