Syrier i skinnrock drog pistol mot tre poliser

BROTTSLIGHET. En rutinkontroll av en man i Malmö övergick på några sekunder till en extremt hotfull och farlig situation. Poliser såg en man med lång skinnrock som uppförde sig märkligt.När de vill kontrollera honom flydde han och drog en pistol.– Jag kände där och då en rädsla för mitt liv, uppger en av poliserna.

 9 mm Sig Neuhausen pistol, bild Polisen

De tre poliserna berättar ingående och detaljerat i förhör om vad de utsattes för en tidig kväll i mitten av december i Malmö förra året. Mannen de mötte den kvällen har nu åtalats för grovt olaga hot, grovt vapenbrott och riskerar att utvisas om han döms, enligt Kvällsposten.

Poliserna övermannade honom och säkrade pistolen som han sekunderna innan riktat mot dem. Pistolen var laddad och klar, färdig att användas. Vid en kontroll gjord av polisens vapenexpert fungerade pistolen, en 9 mm Sig Neuhausen, utan anmärkning.

Mannen i skinnrock är en 40-årig syrisk medborgare och känd av polisen.

Araben riskerar lägst att dömas till två års fängelse. Kammaråklagare Michelle Stein för också så kallad talan mannen ska utvisas och förbjudas att under tio resa in i Sverige. Mannen är medborgare i Syrien vilket kan försvåra att han utvisas dit.

-Pettersson fattar inte varför det ska vara så svårt att utvisa syrier till Syrien när syriska ”flyktingar” reser till Syrien på semester…

Låt proffsen ta hand om sina egna…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

17 thoughts on “Syrier i skinnrock drog pistol mot tre poliser

  1. Illegala invandrare och illegala vapen, hur kom de över gränsen?- Svenska politikers lösning, se till att lagliga svenska jägare och sportskyttar får det svårare inneha lagliga vapen!
    Ta en titt på ”World corruption index” så ser man att de till Sverige ankommande migranterna kommer från världens mest korrupta länder.
    – Hur tänkte man där?

  2. Hans beväpning är minst sagt märklig med, en Neuhausen är en rätt dyr och fin skytte och tävlingspistol i vissa klasser.
    Det är ingen pistol buset brukar ha, det luktar stulet vid inbrott.

  3. Dessa poliser……..anställda för att skydda allmänheten, kände fara för sitt liv. Varför i helvete blev han polis? Fanns inte detta med i beräkningen, i utbildningen. Visste han inte vad som förväntas av honom.
    Se till att han kommer bort fort som faan.

  4. Dom här poliserna skulle åka till USA och praktiserat i något riktigt farligt polisdistrikt. Där kunde dom sett och lärt. Att rikta en pistol mot en polisman i USA är en riktigt dålig ide. Kyrkogårdarna där är fulla av personer som trodde tvärt om.

    Förhoppningsvis kunde poliserna återvända till Sverige fulltränade i hur man på snabbaste och effektivaste sätt tar livet av en galning som är ett livsfarligt hot mot vanliga medborgare.

  5. varför respektera asylskjäl för en förbrytare, våldtäktsman eller någon annan sjuk brottsling, skall det vara okey i sverige att ömma mer för dessa än egna befolkningen och brottsoffren.
    Sluta vara så j… skenheliga, finns absolut ingen anledning att inte skicka ut dessa galningar till deras egna länder om de inte är laglydiga här i sverige.
    vad har de gjort sina hemländer – rymt från brott, våldsbrott, våldtäkter rån mord
    det ska inte gynna dem här , vi är inte social samlings plats för kriminela även om regeringen verka tycka så.
    foto, fingeravtryck och dna och ta reda
    på internationelt vad det är för individer.
    det kommer kosta mindre än livslångt social bidrags förvaring i sverige. börja nu!
    så kanske bostads krisen bara försvinner av sig själv, om vi skickar dem dit de hör hemma.

  6. Varför i helvete sköt poliserna inte honom?
    Nej skjuta ett efterblivet barn med leksaksgevär i ryggen går bra.
    Svensk pajas polis i sitt esse.

  7. Deras säkerhet efter utvisning är ta mig fan inte vårt ansvar, det får de tänka på själva innan de beter sig dumt!!

    Men den här killen skulle inte riskerat någon utvisning i ett friskt land, han skulle fått käka bly..rejält med bly.

  8. Tja Pettersson har nu abzurdsk PK-media bestämt ”Syrien är ett ont land”,är detta skäl nog.
    F.ö. ser det ut som PK´s störste fiende Trump kommer att frikännas i USA !Otur för dem att ständigt välja fel sida….

KommenteraAvbryt svar