Abdelali El Hachimi mördade kvinna framför hennes ettårige son, döms till livstid

BROTTSLIGHET. Abdelali El Hachimi, 34, döms av Södertörns tingsrätt till livstids fängelse för det brutala mordet på en kvinna i Skärholmen i april. Tillsammans med kvinnan i lägenheten fanns även hennes ettårige son.

Abdelali El Hachimi. Bild från Polisen.

Mordet skedde den 2 april 2019 i en lägenhet på Falkholmsgränd i Skärholmen. Den mördade kvinnan hade utsatts för ett omfattande våld, däribland knivhugg och slag.

Förutom kvinnan och sonen bodde även kvinnans make, samt Abdelali El Hachimi som var inneboende. Misstankar fattades snabbt mot Abdelali El Hachimi , då han efter mordet försökte fly utomlands. Mannen efterlystes då internationellt och greps av polis i Hamburg den 6 maj.

34-åringen har nu döms nu till livstids fängelse för mordet. Han har hela tiden nekat till anklagelserna, men omfattande teknisk bevisning, så som DNA och handavtryck, knyter honom till mordet.

Att kvinnans ettårige son ska ha varit närvarande när mordet ägde rum, samt befunnit sig i lägenheten med sin döda mamma i flera timmar efteråt, är något som betraktats som försvårande omständigheter av tingsrätten.

– Det som särskilt kan lyftas fram är bland annat att kvinnan utsatts för ett omfattade våld, att brottet begåtts i hennes hem där hon haft rätt att känna sig trygg och där hennes ettårige son också befann sig. Till det kommer att barnet efter mordet lämnades ensam kvar i lägenheten tillsammans med den döda modern, säger rättens ordförande rådmannen Peter Grym i ett pressmeddelande.

Vidare menar tingsrätten att det inte finns några förmildrande omständigheter i fallet, som skulle kunna leda till en mildare dom.

”En sammanvägning av alla omständigheter leder enligt tingsrätten till att brottet har ett mycket högt straffvärde och att det finns skäl för livstids fängelse”, skriver Södertörns tingsrätt i domen.

-Pettersson ser inget om utvisning vilket troligen innebär att någon har begått misstaget att ge Abdelali El Hachimi svenskt medborgarskap…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

8 thoughts on “Abdelali El Hachimi mördade kvinna framför hennes ettårige son, döms till livstid

  1. Av någon anledning som jag ej begriper är den dömde medborgare i Spanien med tolkbehov på spanska. Likaså obegripligt är att maken till den mördade kvinnan har tolkbehov på italienska. Stämningsansökan: https://docdro.id/WtYVMJy

    En liten ljusglimt är att mördaren kan överföras till Spanien efter lagakraftvunnen dom.

  2. Usch fy fanken en ”livstid” i lyx på våran bekostnad, skicka skitstöveln till Sibirien och låt han skotta snö i resten av sitt sketna liv.

  3. ”Öppna E R A hjärtan”!
    ”Alla i Sverige ska känna sig trygga”.

    Visst är det fantastiskt att individer, som tagit sig så
    långt upp mot toppen, är så dumma!

  4. En stilla undran hur många El Hachimi det behövs innan fyr~fem-enigheten får upp ögonen eller slutar låtsas blunda?

  5. Stefan Löfven, hur ska dina kompisar bli lönsamma för samhället lite längre fram när de sitter i fängelse och kostar en miljon om året? Skolkade du från mattelektionerna i skolan? Matte verkar inte vara din starka sida.

  6. Livstid på något av Kriminalvårdens fina fullservade hotell !
    Hovrätten ska förmodligen säga sitt, där kan det bli en friande dom i dagens idiot-Sverige kan vad som helst hända.

  7. Jättebra att han dömdes till livstid! Dock vore det ännu bättre om han finge avtjäna straffet i sitt hemland.

Kommentera