TERRORISM. En person har dödats och fyra har skadats när en man till synes slumpmässigt öppnat eld väster om Paris, rapporterar flera medier. Enligt nyhetsbyrån AP utreds händelsen som en misstänkt terrorattack.

En misstänkt greps nära staden Trappes och togs i polisens förvar, uppgav polisen och tillade att motivet förblev oklart.
”Alla tillgängliga resurser från säkerhetsstyrkorna och rättsliga myndigheter har mobiliserats fullt ut”, sade Frankrikes premiärminister Sébastien Lecornu.
”Frankrikes nationella åklagarmyndighet för antiterrorism har meddelat att den övervakar situationen.”
Trappes borgmästare Ali Rabeh berättade för BFM TV att beväpnade mannen verkade ha skjutit relativt slumpmässigt, riktat mot förbipasserande.
”Det är ett mirakel att det inte fanns fler offer”, sa han och tillade att den misstänkte öppnade eld på olika platser, inklusive en lekplats.
Rabeh sade att den dödade personen var av afrikanskt ursprung, medan en av de kritiskt skadade var av nordafrikanskt ursprung.
-Pettersson gissar att det kan vara ett svar på förra lördagens våldsamheter, men det är en ren spekulation…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168