BROTTSLIGHET. En kvinna i 50-årsåldern på cykel rånades strax före klockan 20 i går kväll på Storgatan i Torshälla utanför Eskilstuna.

Fem ungdomar fanns på platsen, enligt uppgift till polisen, en av dem sparkade på kvinnans cykel, så att hon ramlade, och tog sen hennes väska och alla sprang från platsen.
I väskan fanns bland annat mobiltelefon och plånbok, enligt polisen, som inte har någon misstänkt för det här rånet.
-Pettersson ser inget signalement men det var väl socioekonomiska effekten som slog till
Bilden av HL visar vart vi är på väg, synd att han inte ritade in en stadsbild i bakgrunden med ett par moskéer då hade den tydligare visat den framtida svenskens situation. Jag förstår att han inte vågade eftersom straffet hade blivit hårdare än vad som utmäts till en våldtäktsman.
Snorungar som skulle ha stryk så arslet blödde på dom.
Om deras egna mödrar eller systrar drabbades av nåt liknande så blev dom nog rätt så arga…..men så långt kan dessa raketforskare inte tänka.
Historien kommer att kräva många luggade skalper av ansvariga politiker. Sverige liknar snart ett laglöst rövarsamhälle man kan tänka sig för hundratals år sedan. Vart går vår ständigt ökade skatt till? Nya rånare?
Av den höjda skatten gick 2 miljarder extra till Palestina, och 18 miljarder till FN.
En stor skandal är vad det är och ett hån mot oss skattebetalare.
Pettersson tack återigen
någon skulle göra en kort resume/ lista om de sjuka brott som utförs dagligen?
ex som de underliggande rubrikerna till denna nyhet.
18 åring fick örat avskuret
kvinna knivskuren och rånad
cyklist prejad och bestulen på cykel.
alla våldtäkter
alla ungdomsdomsrån där barn blir av med sina mobiler och kläder och blir misshandlade.
mm
kan användas som en årskalender och komihåg för året som varit och sändas till alla i den så kallade regeringen och övriga politiker i landet.
Kanske någon börjar sakta förstå vad som händer och sker i detta stackars land utanför regeringskansliet.
när alla sjuka brott staplas på hög med rubriker så kanske idiotin tränger in i deras skallar, och då ser man förhoppningsvis hur tragiskt varje brott påverkar varje enskild person.
Förstår inte riktigt bildens koppling till händelsen.
Sverige har inte Euro men det verkar som att det land det går mest åt helvete för är Sverige i dag.
Den skräckministär som leder Sverige i dag kommer att få Sverige att komma tillbaka till stenåldern betydligt fortare än Euron skulle orsaka tillbakagång till stenåldern.
Det som balanserar den värdelösa regeringen är ett starkt svenskt näringsliv och naturtillgångar.
För övrigt så är både Euron och Skr fiatvalutor som baserar sig på skulder och falskmynteri.
Dags för patrullerande medborgargarden, men se då kommer nog kommunistsnutarna som skjutna ur en kanon med dragna tjänstevapen.
Och Sverige som aldrig varit tryggare än nu, enligt stolpskottet till statsminister vi har.
Han menar Rosenbad, där är det tryggt med livvakter och allt.
Som tar livet av sig på toaletten med tjänstevapnet, är detta utrett än?
Trodde dom stulit alla vapen där.
Ja förmodligen.
Rosenbad ? Inte ens där är det tryggt när man kan stjäla vapen och ammunition från säkerhetsskåpet. Var det säkerhetsvakterna själva som stulit för att förse sina kriminella kompisar med vapen ?
Detta händer flera gånger om dan nu, kurvan pekar tveklöst mot inbördeskrig! och det är nu bara en tidsfråga, tippingpointen är nära nu!
Märkligt att det ska behöva gå så långt
innan många människor förstår vad som händer!
SD varnade för detta för länge sedan!
Men visst, 50% av alla svenskar är ju
dummare än genomsnittet!
Egenskapen kallas ”förmåga till
konsekvensanalys ”.
Många saknar dock denna egenskap!
=> de röstade naturligtvis fel!
=> det får vi andra lida av nu!
Och IQ 100 är inte särskilt smart som man dock har försökt inbilla oss. I kombination med svagt självförtroende och oförmåga till självständigt kritiskt tänkande kan IQ 100 vara en ren katastrof! Det är början till det vi ser nu!