Skottlossning i Uppsala, Västerås och Sollentuna i kväll

BROTTSLIGHET. En lägenhet i Kvarngärdet i Uppsala besköts under fredagskvällen. Flera skott har enligt polisen gått in genom ett fönster. Polisen har spärrat av ett område på platsen och söker efter en eller flera gärningsmän.

Steget efter

Två män har skadats i en skottlossning i Västerås. Båda har förts till sjukhus.

En skottlossning har hörts i Sollentuna centrum. En person har hittats med stickskador.

-Pettersson hörde att Stefan och Morgan hällde upp ett glas till medan de diskuterade hur gängen ska knäckas.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

 

17 thoughts on “Skottlossning i Uppsala, Västerås och Sollentuna i kväll

  1. Ännu en vanlig dag i Sverige. Sverige har inte varit tryggare än nu. Dessa kultuberikare med Stefan Löven i spetsen förgör Sverige i rekordfart. Ojdå förlåt, glömde att vi bara importerar forskare, hjärnkirurger, rymdforskare, Ingenjörer och andra högutbildade personer som tillför Sverige skattepengar och inte får bidrag. Obs. Det sista var ironiskt.

  2. Så länge massinvandringen fortsätter, tillåts att subventioneras och drivs på, samt gränserna ej är stängda och massrepatrieringar till ca 75% ej är slutförda kommer detta ALDRIG att kunna stoppas!

  3. Tröttsamt med denna eviga mångkulturella trygghet !
    Någon kommentar från SD som just nu surfar runt på skyhöga opinionssiffror och som väl många förväntar sig mycket av framöver om det håller i sig ?

    • Nej och inte hör man mycket från Alternativ för Sverige heller,
      det är dags att börja synas och höras ifall dom ska försöka
      ta sig in i Riksdagen 2022.
      Båda partierna kommer att behövas!

  4. Ja, Stefan och Morgan sitter i baren på det sjunkande skeppet,
    Titanic (Sverige) och får ännu en gratisdrink.

    De säger att de tillsatt en utredning, som ska fastställa om Titanic,
    (Sverige) verkligen har gått på ett isberg och om det i så fall har gjort
    hål i skråvet (välfärden).

    De säger att om det rusar in vatten så är det precis vad Titanic
    (Sverige) behöver.

    Titanic(Sverige) har bara gammalt vatten i kölsvinet så det behövs
    massor med nytt, färskt vatten!

    Med Titanic (Sverige) helt fylld med ”färskt” vatten kommer Titanik
    (Sverige) att gå mycket snabbare, säger Stefan och Morgan.

    Vad de inte tänkte på var att Titanic (Sverige) då byter kurs.

    => Titanic (Sverige) går inte längre framåt – det går NEDÅT!
    => Titanic (Sverige) SJUNKER! – tänkte inte på det!

    – men öppna ERA hjärtan så blir det bra ändå.
    – alla pensionärer och sjuka svenskar dör snabbare!
    – Då är Titanic (Sverige) fullt med bara FÄRSKT vatten!
    – och du svensk, som inte dör, tvingas ösa med en hink!
    – allt du arbetat för är ju ändå dränkt i det FÄRSKA vattnet!

    Lycka till ni unga! Jag tillhör de som dör – och lämnar plats
    för det nya, FÄRSKA vattnet!

    OBS! SÄPO svarar inte på mitt brev med fråga om kontraktet,
    som socialdemokraterna (LANDSFÖRRÄDARNA), skrev med
    Muslimska Brödraskapet 1999!
    (SÄPO tätar inte hålet i skrovet)
    (SÄPO vill kanske byta vatten i Titanic, Sverige?)

  5. Även Vänersborg som ligger nästgårds med Trollhättan tycks ha problem i kväll med ungdomsgäng som drar omkring och använder smällare enligt media

  6. PGA blodbrist inför julhelgen uppmanar sjukhusen oss att lämna blod.
    Jag har varit blodgivare i dryga 30 år men slutat med detta för jag vill inte att mitt blod skall användas för att förlänga livet på en ligist som inte har här att göra.
    En ligist, som om han räddas till livet, kanske orsakar min egen eller någon anhörigs död i ett senare skede

    • ”Urban Lindgren”!
      Jag är för gammal för att lämna blod, numera.
      – men jag skulle heller inte göra det längre, av
      samma skäl som du anger.

      Däremot kunde jag tänka mig att ge pengar till en fond.
      Detta, om fonden garanterade att alla pengar gick till
      att sterilisera muslimer.

  7. kanske dax nu För Stefan att agera Börja med att sparka Morgan och avgå själv inse ni har tappat kontrollen och folk köper inte er svammel om utanförskaps områden arbetslöshet och fattigdom.. Hoppas lamottes film från Trollhättan får stor spridning för då får Stefan problem hans svammel faller platt

  8. Undra på att sjukvården går på knäna när skottskadade blattar går före svenska skattebetalare som ofta jobbat ett helt liv bara för att dö i sjukvårdsköerna.

KommenteraAvbryt svar