Terrordåd i London – minst tre döda

TERRORISM. Terrorn är tillbaka i London, knivdåd på London Bridge – flera personer skadade.  London Bridge i centrala London har spärrats av på grund av en incident på bron, skriver flera medier. Uppgifterna om exakt vad som skett är ännu oklart. Polisen skriver på Twitter att flera personer verkar ha blivit knivskurna och att en person gripits.

London bridge från Pixabay

BBC rapporterar om skottlossning på platsen och att en man ska ha blivit attackerad av flera personer. Flera är skadade och vissa källor rapporterar om skottlossning och tre döda, varav en är gärningsmannen.

Polisen betraktar dådet som terrorrelaterat. Gärningsmannen, Usman Khan, var tidigare dömd för för ”islamistisk terrorrelaterad brottslighet”, något som Londonpolisen bekräftat. Herr Khan har rötterna i Pakistan.

Tidningen The Times, Sky News och BBC avslöjar samtliga vidare att han släpptes ur fängelse för ett år sen efter att gått med på att bära fotboja.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

 

3 thoughts on “Terrordåd i London – minst tre döda

  1. grebom5 – Sweden – Retired male with more than 25 years experience of overseas work, mostly in Africa and Asia but also Europe. Convinced that Islam is a dangerous religion present in our time but still using medieval ways of practising their religion.
    gamgubben skriver:

    Det är upplyftande att läsa att så många hyllar Polisen, det borde också vi göra för den svenska kåren.

KommenteraAvbryt svar