TERRORISM. Terrorn är tillbaka i London, knivdåd på London Bridge – flera personer skadade. London Bridge i centrala London har spärrats av på grund av en incident på bron, skriver flera medier. Uppgifterna om exakt vad som skett är ännu oklart. Polisen skriver på Twitter att flera personer verkar ha blivit knivskurna och att en person gripits.

BBC rapporterar om skottlossning på platsen och att en man ska ha blivit attackerad av flera personer. Flera är skadade och vissa källor rapporterar om skottlossning och tre döda, varav en är gärningsmannen.
Polisen betraktar dådet som terrorrelaterat. Gärningsmannen, Usman Khan, var tidigare dömd för för ”islamistisk terrorrelaterad brottslighet”, något som Londonpolisen bekräftat. Herr Khan har rötterna i Pakistan.
Tidningen The Times, Sky News och BBC avslöjar samtliga vidare att han släpptes ur fängelse för ett år sen efter att gått med på att bära fotboja.
***
En stor eloge till Brittisk polis som lärt sig sikta och skjuta rätt och därmed eliminerade den kriminella parasiten, så ska de tas !
Inget Pizza-kalas där inte.
Det är upplyftande att läsa att så många hyllar Polisen, det borde också vi göra för den svenska kåren.