KONST. Är konsten fri när den kontrolleras av en exklusiv kulturell elit bestående av noga utvalda tjänstemän och självutnämnda konstvetare? Den frågan ställer Gabriel Kroon (SD).
När några få ur kulturvänstern framför att ”de som kan konsten ska få sköta konsten” är det en syn på vanliga människor som okunniga och oförmögna att uppskatta eller ha åsikter om konst visar på att konsten behöver frigöras från politikernas järngrepp.
Orimligt att en exklusiv kulturelit ska bestämma över den offentligt finansierade konsten, utan att vanliga medborgare har någon möjlighet att påverka.
Demokratisera konsten! https://t.co/LuSIKyRuCe
— Gabriel Kroon (@gabrielkroon1) October 29, 2019
***
Stöd bloggen

Nutida konst så som menskonst överallt krökta flaggstänger på Sergels torg och kukar på husväggar ger jag inte mycket för…ett jäkla trams är det.
vi har massa människor i varje kommun som har daglig verksamhet via LSS som skapar och målar och syr och skulpterar och snickrar. Dessa får typ 20-50 kr om dan för sitt ”jobb”.
Varför kan kommunen inte köpa in konst från dessa och ha som dekoration på inom kommunala hus – organisationer -verksamheter och kontor? Även sjukhus?
Är inte det ett inkluderande samhälle ?
Jag hade tyckt det varit fint och dessa människor får betalt och blir självförsörjande.
Inte fiiiint nog för eliten