Körde från Stockholm till Öland – 80-åring saknade körkort

GOTT OCH BLANDAT. I fredags gjorde polisen en trafikkontroll mellan Böda och Löttorp på norra Öland. Polisen kontrollerade då en 80-årig som visade sig sakna körkort. Han uppgav dessutom att han aldrig under sitt liv haft körkort, det skriver Barometern

– Det visade att den här bilisten, född 1938 och hemmahörande i Stockholm, inte hade något körkort. Tvärtom uppgav han att han aldrig haft körkort, säger områdespolisen Thomas Lönnqvist till tidningen. Anledningen till att han befunnit sig på norra Öland ska ha varit på grund av att han har sin sommarstuga där och förmodligen kört en hel del i sina dagar.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Körde från Stockholm till Öland – 80-åring saknade körkort

  1. Jag tror gubben i själva verket skiter i systemet då systemet vill dränka gubben i invandrare. Han tänker: Vill de att en neger tar hand om mig på ålderns höst så skiter jag i allt! Tänkt och gjort!

  2. Det va ju en dj-la otur,att de stod just på Öland av alla platser !
    Nåja det blir lite böter o så får han passa bättre upp nästa gång. Har man som 81-åring kört bil hela livet utan körkort,lär han klara av de år som han har kvar….

KommenteraAvbryt svar