80-åring sparkad i huvudet, man gripen för mordförsök

BROTTSLIGHET. En man greps på söndagseftermiddagen i Trelleborg efter att ha slagit och sparkat en äldre man i huvudet. Misshandeln skedde på Nils Holgerssons väg.

Steget Efter

Polisen var snabbt på plats och kunde gripa en misstänkt gärningsman i 45-årsåldern. Den äldre mannen, som är i 80-årsåldern fördes till sjukhus med ambulans, men det oklart hur allvarliga skador han fått.

Kriminaltekniker kommer genomföra närmare undersökning av brottsplatsen och händelsen rubriceras initialt som försök till mord.

Polisen har ännu inte en klar bild av vad som föranledde misshandeln. – Det utreds i detta nu, säger Peter Kjellkvist, presstalesperson vid polisens ledningscentral.

Polisen 

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “80-åring sparkad i huvudet, man gripen för mordförsök

  1. Är 80-åringen en nybyggare eftersom Kling & Klang verkar ta detta på allvar.?

    Snabbt på plats och kriminaltekniker engagerade….man har ju blivit ”lite” cynisk så att säga.

  2. Att det numera sker sådär en 4-5 grova brott i Sverige om dagen får vi tacka den utomordentligt duktiga regeringen för.
    Värre var det på 60-talet då vi hade 50-60 grova överfall om dagen. IRONI

  3. 80 – åringen var säkert en ”otrogen”,
    icke-muslim!

    Koranen, 8:60
    Muslims must muster all weapons to terrorize infidels!

    Koranen, 9:5
    When oppotrunity arises kill the infidels wherever
    you catch them!

    => Vi måste ju acceptera alla religioner!
    – eller …………….? !!!

KommenteraAvbryt svar