Centerpartiet satsar

INSÄNDARE. Populistiskt är bara förnamnet. Partiledare Annie Lööf säger sig vara stolt över centerns ”satsning” på ett landsbygdspaket som kostar statskassan 2,2 miljarder nästa år. Förslaget innebär att 800 000 personer i glesbygd får sänkt skatt med 137 kronor i månaden (!). Vilket gör Lööfs uttalade stolthet närmast komisk sin dumhet.

Twitter

I ett vidare perspektiv är 2,2 miljarder att betrakta som felräkningspengar. Jämför exempelvis med vad socialtjänsten i Stockholm, enligt Uppdrag Granskning, kostar under ett år – 12 miljarder kronor! Enbart socialtjänsten i Stockholm kostar alltså nära sex gånger så mycket som centerns nu med pulkor och trumpeter utbasunerade landsbygdspaket. Vad socialtjänsten över hela landet kostar statskassan törs man inte ens tänka på.

Vad vi däremot vet är att vad socialtjänsten än kostar idag kommer den att belasta statskassan ohyggligt mycket mer i framtiden pga av beslutfattarnas fullkomligt vansinniga invandrings- och migrationspolitik. Alla som kan ska jobba, säger den socialdemokratiska floskelmini . . . f’låt, finansministern. ska det vara. Kära finansministern, vandra runt någon timme i ett utanförskapsområde eller gå hem till partikamraten Veronica Palm och drick kaffe och du kommer förstå det meningslösa i babblet om att ”Alla som kan ska jobba”.

Ego Lego

19 thoughts on “Centerpartiet satsar

  1. Politikerna i 7-klövern är så enormt rädda för det Svenska folket så dom vågar inte ens läsa och svara på den enorma kritik dom får i denna blogg, vilket dom borde göra om man skall tro på ett enda ord av vad dom säger.

  2. Vilka landsbygds kommuner höjer kommunalskatten till 2020?

    Här är kommunerna på landsbygden som då får sänkt skatt med 137 kr/månad och invånare.

    Västra Götland: Dals-Ed, Färgelanda, Bengtsfors, Mellerud och Åmål.
    Värmland: Eda, Torsby, Storfors, Munkfors, Årjäng, Sunne, Filipstad, Hagfors, Arvika och Säffle.

    Dalarna: Vansbro, Malung-Sälen, Gagnef, Leksand, Rättvik, Orsa, Älvdalen, Smedjebacken, Mora, Säter, Hedemora, Avesta och Ludvika.

    Gävleborg: Ockelbo, Ovanåker, Nordanstig, Ljusdal, Söderhamn, Bollnäs och Hudiksvall.

    Västernorrland: Ånge, Timrå, Härnösand, Kramfors, Sollefteå och Örnsköldsvik.

    Jämtland: Ragunda, Bräcke, Krokom, Strömsund, Åre, Berg, Härjedalen och Östersund.

    Västerbotten: Nordmaling, Bjurholm, Vindeln, Robertsfors, Norsjö, Malå, Storuman, Sorsele, Dorotea, Vännäs, Vilhelmina, Åsele och Skellefteå.

    Norrbotten: Arvidsjaur, Arjeplog, Jokkmokk, Överkalix, Kalix, Övertorneå, Pajala, Gällivare, Älvsbyn, Piteå, Boden, Haparanda och Kiruna.

    Källa: Finansdepartementet

  3. Centereliten i Stockholm måste ju bli fullständigt rasande när de inte får del av denna enorma skattesänkning som nu endast ”drabbar” glesbygdens innevånare!
    137:-, det räcker ju knappt till en pizza en gång i månaden!
    Man kan ju undra om Rödluvan är tokig på riktigt, eller om hon lider av graviditetsstörning !

  4. Så har Centern fått igenom ett minimalistiskt skatteavdrag för de flesta som bor inom odlingszon 5 och värre. Jag förstår avsikten att underlätta för glesbygdsbor, men samtidigt blir det ännu en tygbit till i det ständigt växande lapptäcket av speciella skatter och speciella avdrag. Vore det inte bättre att förenkla skattesystemet genom att slopa och/eller skatteväxla konstiga skatter och avdrag såsom trafikförsäkringsskatten? Ett enklare skattesystem innebär mindre risk för fusk och mindre jobb åt skattekonsulterna!

KommenteraAvbryt svar