Gruppvåldtäkt i Stockholm – flera personer anhållna men Sverige är fantastiskt

BROTTSLIGHET. En kvinna blev våldtagen i natt i en lägenhet i Hässelby, uppger polisen. Flera personer är anhållna misstänkta för våldtäkten, enligt polisen

Våldtäkten ska ha skett vid ett-tiden på natten till torsdag i en lägenhet i Hässelby i nordvästra Stockholm. Polisen kunde gripa flera personer misstänkta för brottet. Hur många vill polisen inte säga i nuläget.

De gripna anhölls tidigt på morgonen av åklagare. Brottsplatsen är avspärrad för en teknisk undersökning och polisen har inlett en förundersökning om grov våldtäkt.

Samtidigt i en annan del av universum sitter Sveriges utrikeshandelsminister och diskuterar feministisk utrikespolitik och tull på sidenkläder.

Statsminister Stefan Löfven (S) säger att Sverige är fantastiskt och nu ska S göra det ännu bättre.

-Pettersson har fått nog av socialdemokraternas förbättringar och undrar vem som rev folkhemmet. Vi har en pågående katastrof med våldtäkter, knivmord, bombdåd, skottlossningar, avrättningar med automatvapen på öppen gata, bilbränder, personrån, åldringsrån och andra ohyggliga brott. Vi har enorma köer i sjuk och tandvård, kaos i skolan, yttrandefriheten hotas, polisen fungerar inte, försvaret är borta, civilförvaret fungerar inte och nu deklarerar statsminister Stefan Löfven (S) att Sverige ”är fantastiskt”.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

30 thoughts on “Gruppvåldtäkt i Stockholm – flera personer anhållna men Sverige är fantastiskt

  1. Det är mycket NU i dagens trygga heligt mångkulturella och Islamistiska Sverige !

  2. Fakta är fakta. De är utlänningar som våldtog.
    Har du ingen empati för alla våra flickor och pojkar som våldtas av främlingar?

  3. Ytterligare en dag i konungariket Sverige.Det är bara att konstatera att det aldrig har varit j-ligare än som det är nu.Nedrustningen går fort !!

  4. Seså cirkulera, cirkulera, inget allvarligt har hänt senaste dagarna, det är bara anmälningsbenägenheten som ökat, lyssna och titta gärna på regimmedia så får ni reda på senaste uttalandet av Trump och Greta och utvecklingen i skurkstater som Polen och Ungern, seså cirkulera, cirkulera.

  5. På vilket sätt försörjer de oss och bidrar till pensions systemet när majoritet lever på bidrag. Många är duktiga och jobbar men de är tyvärr i minoritet. De flesta har mycket låg utbildning och tex Somalier är i flesta falla analfabeter och kommer aldrig att komma in på arbetsmarknaden. Så att säga att de försörjer oss visar vilken frånvarande bild du har av verkligheten. Och jag vill säga till dig att jag inte är rasist. Det kan man inte vara eftersom varken muslimer eller tex Judar är e ras

  6. Väldigt ociviliserat att kalla en person fö rknäppskalle i synnerhet när du skriver här och tackar för blogget.
    Du behöver inte skriva här om du har de åsikter du har.

  7. Yannos…
    Det är såna som du som bidrar till denna sjuka utveckling som sker i Sverige och Europa.
    Att du vill ha än mer av våldtäkter, pedofili, rån, mord, bränder, bedrägerier tyder på att du själv kommer ifrån ett land där detta är en vardag, och därför tror du, att det är så det ska vara.
    Vet därför inte om du är sinnessvag ( idiot ), blind, döv eller bara sjukligt vilse utan eget normalt tänkande.
    Hoppas på ett snabbt tillfrisknande…för verkligheten är här, och nästa gång kanske det är du eller dina kära som kulturberikas !

  8. Svetsarn har aldrig haft en egen åsikt under hela sin politiska karriär. Allt han säger har förmodligen någon annan talat om för honom att han ska säga. Nämligen partiet.
    Om partiet hade sagt åt honom att säga: alla gruppvåldtäkter begås av etniska svenskar på fyllan. Då hade han naturligtvis sagt det utan att tänka sig för. Han är nämligen så pass konflikträdd den stackarn.

  9. Jag blir alldeles galen när jag läser det här och ingen av oss har civilkurage att anordna en demonstration på den platsen det här ,varje gång.Vi måste gruppera oss och börja agera!
    Allt annat går bort.

    • Jag förstår inte varför vi ska gruppera oss och skydda dom som föraktar oss och ej vill bli beskyddade av Sverige vänner.
      Titta på soliders of odin, man startade till och med #intedinkvinna för att visa att–kom inte hit!
      Fråga dig själv i stället
      Vad gjorde kvinnan i en lägenhet mitt i natten full av babbar.

      • Föräldrar, skolan ,dagis överallt lärs våra unga att GILLA ALLA , annars är man rasist.
        Vad gör en ung kvinna med dem ?? Hon kanske blev bjuden av den andra kvinnan och litade på folket som var där.
        vad gjorde vi när vi var unga? Vi gick också på fest hos okända.
        Sorgligt att skylla på offret.
        Kunde ha varit din dotter.

      • Jag vet inte vilken effekt det fick när jag ensam stod på Sergels Torg med en plakat mot våldtäkter.
        En tidningsman vågade inte ens ta en bild , ännu mindre stanna upp och tala med mig.
        Det här skedde i samband med en tyst manifestation mot våldet.
        Har i alla fall försökt.

    • Maya!
      Dom här kvinnorna som beblandar sig med babbar vill inte ha med sådana som oss att göra.
      Titta på soliders of odin.
      Dom fick
      #intedinkvinna
      Som tack.

      • Min släkting, en mycket vacker ung kvinna säger att svenska killar är rädda för att ta initiativ .De är fostrade att inte närma en kvinna på grund av den mastodonta feministiska anarkistgruppen som härjar i Sverige. (Militanta feminister som hatar karlar. )Man kan ju bli anmäld för ingenting.
        Allas längtan till en kärlek finns, inte då konstigt att tjejer går med invandrarkillar.

      • Men Maya om dom beblandar sig med invandrar killar så får dom ju skylla sig själva.
        Varför bry sig om Landsförädare?

    • På vilket sätt försörjer de oss och bidrar till pensions systemet när majoritet lever på bidrag. Många är duktiga och jobbar men de är tyvärr i minoritet. De flesta har mycket låg utbildning och tex Somalier är i flesta falla analfabeter och kommer aldrig att komma in på arbetsmarknaden. Så att säga att de försörjer oss visar vilken frånvarande bild du har av verkligheten. Och jag vill säga till dig att jag inte är rasist. Det kan man inte vara eftersom varken muslimer eller tex Judar är e ras

  10. Sverige var fantastiskt en gång i tiden.Nu börjar det likna en mardröm.
    Träsket behöver dräneras.

    • Med svinto och ammunition förlåt ammoniak!
      Hörde att SD tillsammans med KD och hör (MP) vill få till snabbare returer på dem som inte får uppehållstillstånd här.

  11. En självutnämnd ”problemlösare” som inte kan inse problemen. Som inte kan identifiera problemen. Som inte vill förstå varför vi har problemen eller var de kommer ifrån. Som inte kan inse att det är han själv som är den vandrande katastrofen.
    Hur kan han bara andas om att såssarna skall fortsätta ”utveckla” landet så det blir ”ännu bättre”. Det är ju Stefan själv, med sina vapendragare Fredrik, Annie, Jonas och div. språkrör, som skapat detta helvete.
    Men alltid lurar han väl några dumskallar…

  12. Nu ser man vilket den feministiska regeringen tycker är viktigast, skatten på en sidenskjorta eller våldtäckter. Ännu ett bevis på vilken verklighetsfrånvaro dessa människor lever i, man kan tro på riktigt att de lever i en låtsasvärld.

    • Blev så glad när jag läste att Stefan Löfven skulle
      hålla en presskonferens, trodde att han skulle kungöra
      sin egen avgång , men tyvärr så får man inte vara
      glad så länge, det gällde att kungöra ett nytt kräm jobb
      för en med partibok, nämligen Ylva Johansson
      ja hon blir nog lika effektiv där som hon var som egen
      företagare, där hon plockade ut miljonlön, och körde
      företaget i konkurs,

      Denne katastrof till statsminister fortsätter att tillsätta
      personer på viktiga poster, personer som är lika
      katastrofala som han själv.

      • Bara en idiot vill umgås med andra idioter, då alla i skaran inte kan förstå att de andra i skaran är idioter.
        Bara en dåre låter sig ledas av en annan dåre!
        Lika stolpskott leka bäst !

    • Att hålla SD utanför allt inflytande har onekligen kostat mer än vad det smakar.

Kommentera