MEDIA. Nästan varje dag, runt omkring i vårt avlånga land blir svenskar rånade och misshandlade utan att Aftonbladet rapportera sakligt om det eller vilka det är som rånar och misshandlar.
Mikael landade på Gran Canaria. På kvällen gick han ut och festade men det slutade på akuten. Jag blev rånad och nedsparkad, säger Mikael.


***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem.
Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Min granne misshandlades till oigenkännlighet och rånades häromnatten i centrala Stockholm. Han ligger på sjukhuset .Var är bilderna på honom?
Vi behöver inte ursäkta oss med att skriva vad som händer utomlands.Det sker i Sverige varje dag.
Det var knappast några spanjorer. Troligen negrer eller marockaner.
”Sverigebilden” av Sverige är helig. Då får man inte rapportera självklara saker. Utan det är lättare att ta det utanför landets gränser. Då är allt viktigt att rapportera.
Media har en förkärlek för att skriva om svenskar som drabbas av försenade flygplan till välkända turistorter. Det räcker med 5-20 timmar så är det ”kaos” för de drabbade.
Att man har vårdköer på många månader i Sverige, synes vara en ”baggis”.
Bra artikel om svenska agendajournalister
Varför skall man titta på eller läsa deras aktivistsmörja?
https://newsvoice.se/2019/07/godkanda-pk-positioner/
Härliga trygga mångkultur !!!!!