Är dom kloka så är det måttligt

Expressen kör idag nästan ordagrant samma klimathysteriska historia om Marshals öarnas förestående försvinnande under havsytan som Aftonbladet körde för ett par dagar sedan!

Petterssons blogg visade vi på fakta om havsnivåns ”katastrofala” stigning vid Marshal öarna.

Katastrof-hysteriskt-skrämmande, 1,88 millimeter per år!  Nästan 19 centimeter på ett hundra år!

 

 

7 thoughts on “Är dom kloka så är det måttligt

  1. Verkar inte gå så bra. Knappast någon tror på klimatfantasierna. Det skulle nog vara bättre om Expressen och Aftonbladet återgick till att skrämmas med Putin och Ryssland.

  2. Politikerna talar nu bara klimat,för att dom inte klarar av det dom är tillsatta för.
    V i har många andra problem.med det vill dom inte prata om..för att dom inte kan och vill..Vilseleda folket är vad dom gör,samt har alla joornalister med sig….
    Så lysna inte på någon, är mitt råd.
    Tänk själva

  3. Och jag undrar vart värmen från Sahara tog vägen, 17 grader i Göteborg?
    Jag får åka runt och gasa lite med min dieselbil så vi får upp värmen lite.

    • Jag kör med samma kortsiktiga orsak-verkan som Miljöpartiet.
      Det hjälpte att åka och gasa med min dieselbil. Nu är det 26 grader.
      Lär av detta. Tycker ni vädret är för kallt, ut och gasa med eran bil.

  4. Höj skatten för svenska pensionärer så kan 7 klöver packet skicka någon miljard som hjälp till Marshalsöarna. Och ta stadsplanet och skicka ner de kriminella riksdagsledamöterna som tagit ”time out” och tar ut full lön. De kan behöva lite semester med sol och bad. Skicka ner de övriga parasiterna som avgått från riksdagen och inte hittar några jobb. Och tänker fortsätta leva på oss som försörjt dem.

KommenteraAvbryt svar