INRIKES. Nyamko Sabuni kandiderar till att ta över posten som Liberalernas nya partiledare efter Jan Björklunds avgång. ”Jag är övertygad om att det bortom dagens kris finns en möjlighet att stärka Liberalerna”, skriver hon själv i partitidningen NU.

”Eftersom jag tror så mycket på att liberala idéer har en stor roll att spela vill jag gärna göra en insats för att stärka det parti som fortfarande är det mest genuint liberala.”
Klockan 11.00 håller Sabuni en pressträff där hon berättar mer om sitt beslut. Den nya partiledaren ska väljas den 28 juni.
-Pettersson säger att Sabuni är ett klart bättre alternativ än Erik Ullenhag. Hon gillar inte socialdemokraterna och har sagt att hon vill samarbeta med Sverigedemokraterna, dessutom vill hon ha betydligt hårdare regler för invandring, obligatorisk kontroll av flickor och könsstympning m.m. Hon har varit obekväm för många, bland annat för Fredrik Reinfeldt.
Det bästa är nog att Liberalerna åker ut från riksdagen, näst bäst kan Nyamko Sabuni vara…
***
Enligt Nyheter Idag har hon bl.a sagt att det s.k Januariavtalet ska behållas, samt att Liberalerna ska ”stå emot SD”.
Samma gamla visa alltså, även om den är något nedtonad. Enda man får hoppas på är att trenden fortsätter och att dessa liberaler samman med miljömupparna, snart är ett minne blott.
Om negress är hoppet för svenska nationalister så är det inte lite sorgligt,….
Nixon kunde göra upp med Mao, Reagan med Gorbatjov och Begin med Sadat för att de var ”hökar”. Hon kan säkra januariavtalet inom L på samma sätt.
Bäst för alla detta skitparti försvinner från världskartan. Sabuni kan gå till SD där hon säkert gör mer nytta…
Om det finns en räddning för L så är Nyamko Sabuni halmstrået som de får greppa.
Är rädd för det. Jag har ingenting emot Nyamko, bara emot L. Har alltid haft svårt för kappvändare.
Röstar alla pensionsräddare på henne blir det 20 – 25%. Går om SD.