Här hittar du Svenska Kyrkans överlevnadsguide för kristna queer kids. Den har tagits fram av Västerås stift tillsammans med Svenska Kyrkans Unga Camelots regnbågsläger.
Guiden är till för dig som får försvara och/eller förklara din hbtq-identitet och i hbtq-sammanhang försvara och/eller förklara din kristna identitet. I guiden hittar du, förutom definitioner och begrepp, lite om bibeln och hbtq, bibelberättelser som är viktiga för hbtq-personer och en hel del annat viktigt vi ibland behöver påminna oss om.
-Pettersson läste igenom men hittar inte ett ord om islam. Idag, den 3 april, börjar en ny lag gälla i Brunei, där kan homosexualitet och otrohet bestraffas med döden genom stening.
Kanske Svenska Kyrkans högsta företrädare kan resa till Brunei och dela ut några broschyrer till de muslimer som tror och lever efter den oföränderliga koranen, eller till Tanzania och snacka med specialstyrkan som jagar bögar eller till de svenska moskéerna och tala allvar
Det är obegripligt, att någon tror att islam går att kombinera med ett vettigt samhälle…

Mitt förslag på vad koranen ska användas till…
***
04 04 2019 at 07:51
Svenska kyrkan bara ett patetiskt PK-skämt !
GillaGilla
04 04 2019 at 07:49
Svenska kyrkan vilket patetiskt PK-skämt !
GillaGilla
03 04 2019 at 18:46
Snart även på en plats i Sverige nära dig, här finns ju många som tränat med Stenkastning mot polis o Ambulans.
Sen undrar jag ifall Gävles kommunikations chef är riktigt frisk i dom
övre regionerna? Det verkar inte så när man läser hans kommentarer
på Facebook.
GillaGilla