INRIKES. Efter att KD:s Ebba Busch Thor sagt att hon öppnar för samtal och förhandlingar med alla partier inklusive SD så vaknade även moderatledaren Ulf Kristersson och sladdade in som en släpkärra. Kristersson ger sitt stöd till KD:s beslut att föra samtal med Sverigedemokraterna och skriver att han är emot ”påhittade samtalsförbud med demokratiskt valda partier”.

”Vi kommer inte att ge Socialdemokraterna veto över en borgerlig regeringsbildning, eller villkora vår vilja att regera med att “rätt” partier stödjer oss”, skriver Kristersson. Han skriver också att Moderaterna inte kommer att bli en del av ett nytt ”nationalkonservativt block”.
Dock, moderaterna ska inte förhandla med Sverigedemokraterna återupprepar den redan ifrågasatte partiledaren Ulf Kristersson som en papegoja, i ett Facebookinlägg på fredagen – han går alltså återigen i rakt motsatt håll vad 9 av 10 moderatväljare vill.
-Pettersson hoppas moderaterna vet vad de ska göra på nästa partistämma…
***
”Sladdade in som en släpkärra” efter EBT. Helt underbart skrivet!
Att tala med alla och respektera folkets röster är en del av demokrati . Är det så svårt att fatta för elitisterna ? När får vi tillbaka demokratin ? Jo , när VI tar tillbaka den ! När gör vi det ? Vad tror ni övriga skribenter . Mvh Sjöström
Tuffe Uffe smyger bakom EBT och hoppas att tjejen med mycket större ballar än han själv tar den värsta smällen.
Han är ju en avfälling till kalhygget som väl var den som införde
beröringsskräcken med SD, sen har S.Löfven. ” vår motsvarighet till Einstein ” fortsatt på den inslagna vägen, påhejad av Tamburmajoren
och resten av det sorgliga gänget.
Och den beröringsskräcken finns där för att dom vet att SD hade rätt hela tiden i invandringsfrågorna, och då är det bättre att spela Teater än att rakryggad erkänna att SD hade rätt och vi fel! Men till det behövs den Ryggrad som tyvärr saknas av många politiker idag!
Bara det, att inte tala med ett invalt parti,eller ens hälsa när dom möts i korridorerna säger ganska mycket om hur dom fungerar!
trots den lille mannen sträcker sig så mkt han förmår,
så förblir han bara den moderate kvartsfigur han är
…garderar sig nu, med kryptiskt lealöst språkbruk
han tror går hem i både Slott å Koja…han hare inte
lätt putten, byxångest inte så lätt att handskas me
Men han får nog fråga Reinfeldt först, innan han lovar för mycket.
Det enda man kan vara 100% säker på i frågan om man skall erkänna att det finns 8 partier i riksdagen är att det finns inte en enda politiker utanför SD som har den blekaste aning om varför man hatar SD.
Allting har en början… 🙂
Ulf är en riktigt feg en och byter inte M ut honom så kommer de att sjunka ännu mer
Vad fan gör det?
Röstfiske med fel bete
Hur många kandidater till partiledare finns det hos M som kan prata och förhandla med alla partier i frågor som är intressanta för M-väljare?
Eller för det Svenska folket.
Motsägelsefulla Ulf Kristersson är förmodligen partiledare för fel parti.
Liberalerna söker ny partiledare. En kluven ansökan dit, kanske vore bättre.
Man kan bara berömma KD och partiledare Ebba. För att föra in sunt förnuft till den svenska rikspolitiken. De har förstått, att en mycket stor del av väljarkåren, har tyckt så sedan länge.
Moderaternas partistyrelse går inte i takt med sina väljare. Det är helt uppenbart. Det får man nog så snart som möjligt rätta till. Om man ska vara trovärdiga företrädare för sitt parti moderaterna.
Detta att man skall tala med alla partier är inget nytt.
Det har Åkesson sagt sedan han kom in i riksdagen 2010.