BROTTSLIGHET. Den ideella föreningen och dess samarbetsfirma tog emot 6,4 miljoner kronor under ett drygt år i statligt stöd, men saknade bokföring och gick i konkurs. Det är bara en av flera konkurser som Växjö Uniteds starke man, den tidigare S-politikern Mohamed Abdi Elmi, varit inblandad i de senaste åren.

Växjö United, som tidigare hette Sufstars. Somaliska ungdomsföreningen, den kulturförening som division 3-klubben tidigare var kopplad till, gick i konkurs 2015.
I samarbete med firman Starlots bedrev föreningen verksamhet med etableringslotsar, som gick ut på att hjälpa nyanlända in på arbetsmarknaden. Under perioden juni 2014 till juli 2015 tog man emot drygt 6,4 miljoner kronor i statligt stöd från Arbetsförmedlingen enligt siffror från myndigheten som DN tagit del av. Men verksamheten gick i konkurs 2015 och då uppdagades bristerna i den ekonomiska redovisningen.
-Pettersson inser att bidrag uppmanar till mygel och bidrag tillsammans med invandring är sju resor värre…
De hånskrattar åt oss
Om du kommer från Mellanöstern ser du med förundran på skandinavisk samhällssyn. Du kommer från ett ställe som kännetecknas av blodiga strider mellan en lång rad grupper. Så din utgångspunkt är självbevarelsedriften. Den utgångspunkten tar du med till Skandinavien. Landet som du kommer till ser ut att ligga öppet med en massa fördelar som väntar på att bli utnyttjade. Så uppstår bidragsutnyttjandet, föraktet för det nya landet och synsättet ”det ju bara är svenskarna man lurar”.
Ovanstående rader har skrivits av Thomas Gür, invandrare från Turkiet och journalist.
***
”MOHAMMED”!
Är någon förvånad?
Är någon förvånad ?
Ja, förhoppningsvis 7 klöverns trygga knähund 82:an.
6.4 mil joner, lite andra siffror:Själv får jag
79kr mer i pension. Vi kallas vinnare i
AB/Expressen. Samtidigt får de med höga
Inkomster upp till 6000 mer. Varför?
Jo de med låga pensioner är för många,
Och det med höga väldigt få.Svevige är
Ett rikt land. …Arma land
Jo hade dessa 16 barn blivit skattebetalare hade dom ju kunnat betala tillbaks lite vad den mannen kostat, men blir alla bidragstagare så är den familjen en gigantisk förlust, och då pratar vi om en familj?
Men dom blir en vinst för samhället lite längre fram, säger den största idioten inom svensk politik. Gissa vem?
Det gör ingenting i landet ingenstans !
Intrigationsprojekt är också en mycket lönsam del inom flyktingindustrin. Men det är ju inga riktiga pengar utan bara skattepengar.
Väl använda skattemedel om man frågar en sosse i Växjö.
Obegränsat med skattepengar finns det alltid gott om i Sverige till vissa av politiker utvalda saker och grupper i samhället !