INVANDRING. I en ny rapport från Amnesty anklagas Sverige för att inte ta hand om de EU-migranter som finns i landet. Organisationen kräver bland annat att långtidshärbärgen för migranterna ska byggas.

– Den här gruppen människor faller utanför alla sociala skyddsnät och Sverige blundar för sitt människorättsansvar, säger Johanna Westeson, ansvarig för diskrimineringsfrågor på Amnesty Sverige.
I rapporten ”A Cold Welcome. Human rights of Roma and other ’vulnerable EU citizens’ at risk” har människorättsorganisationen Amnesty undersökt hur EU-migranter tas om hand i Sverige.
Enligt myndigheter finns det omkring 4700 personer i Sverige som kategoriseras som utsatta EU-medborgare – men siffran är osäker.
Svenska myndigheter på alla nivåer duckar för ansvaret när det gäller utsatta EU-medborgare i Sverige, de flesta av dem romer”, skriver Amnesty i ett pressmeddelande.
-Pettersson läser om detta på Expressen, och är inte förvånad. Amnesty gillar att göra av med andras pengar och visar större omsorg om zigenare från Rumänien och Bulgarien samt ljugande unga män från Afghanistan och Iran än med svenska bostadslösa medborgare.
Amnesty kräver att EU-migranterna ”ska ha tillgång till subventionerad sjukvård samt tillgång till rent vatten och toaletter samt tak över huvudet och att Sverige har ansvar för alla människor som uppehåller sig inom landets gränser”.
Mina förslag:
- Tiggarna, EU-migranterna, romerna, zigenarna och allt vad de kallas ska åka hem. Sverige har redan betalt miljarder till bostäder, sjukvård och undervisning åt dem i Bulgarien och Rumänien.
- Sverige har ingen skyldighet att ta hand om och försörja människor som kommer hit utan lov.
- Sverige och EU har åren 2014 till 2020 avsatt 336 miljarder kronor till Rumäniens fattiga. Så ska Amnesty kritisera någon så är det Rumäniens regering. Sverige har betalt så det räcker och blir över.
***
Ännu en organisation som står i det främre ledet för att bryta sönder Sverige som LAND och NATION. Genom att bara läsa anklagelserna som dom gör mot Sverige och framförallt deras eget folk och landet är verkligen häpnadsväckande. Om det fanns någon rättvisa här i Sverige så skulle organisationer av denna typ förbjudas och kriminaliseras.
FÖR DET ÄNDA JAG SER, ÄR UTPRESSNING OCH HOT MOT SVERIGES SKATTEBETALARE, OCH DET GENOM ATT ANKLAGAR OCH GER OSS SVENSKA FOLKET DÅLIGT SAMVETE FÖR HUR USLA OCH DÅLIGA MÄNNISKOR VI ÄR. MEN ALLT ÄR GRUNDAT PÅ LÖGNER OCH FÖRTAL.
Sverige har varit mycket vidsynta och tillmötesgående gentemot tiggande EU-migranter och i många kommuner haft värmestugor med tillhörande frukostbespisning. De har inte heller blivit bortkörda av poliser när de har suttit i affärsentréer och tiggt jämfört med andra europeiska länder där politiker och andra myndigheter varit betydligt tuffare gentemot dem. Därför är det känslomässig utpressning som Amnesty bedriver mot Sverige. De har sina hemvister i Rumänien och Bulgarien med flera länder.
Det ligger faktiskt till på detta vis.
Sverige har ( hur konstigt det än kan låta ) en egenbefolkning besående av Svenskar att ta hand om.
Nu blir det ju lättare och lättare eftersom den Svenska befolkningen blir mindre och mindre ( just nu 1,2 miljoner Svenskar ).
Det är alltid enklast och ofarligast för självutnämnda lobbygrupper att kritisera Sverige. Här öppnas himmelriket direkt i form av gratis huvudrubriker i media utan besvärande frågor samt med direkt understöd från V, MP och C.
Ja, Amnesty bör i första hand kritisera Rumänien.
Amnesty är en korrupt organisation.
Mot rätt bidrag kan de ställa upp på vilka protester du önskar.
Bara ”bidraget” är stort nog, kan du köpa vilka protester du vill.
Kanske Soros har öppnat plånboken denna gången.
Det är faktiskt så att medborgare i andra eu-länder är skyldiga att se till att de har egen försörjning och logi.
De har inte heller rätt att vistas här hur lång tid som helst om de inte har dessa.
Trots det så delar kommuner ut bidrag och ger dem övernattningar på härbärgen som är tänkta för dem som inte har någon egen bostad.
Det här är bara en del av all desinformation som sprids, många gånger med skattemedel och obskyra ändamål.
Eftersom Rumänien och Bulgarien importerar arbetskraft från sydostasien så borde även zigenarna kunna få arbete i sina hemländer.
Men det är förstås enklare och bättre ekonomiskt, att tigga och få uppehälle i väst.
Så är det!
Amnesty är ju mer och mer naiva idioter som vill skänka bort allt vi svenskar har och äger till främlingar som vill komma hit och få allt de pekar på utan några krav på motprestation.
Över 200 000 fattigpensionärer, över 10 000 hemlösa personer över 50 år.
Det vore väl något för amnesty att ta tag i. Nej, bättre att göra en snyfthistoria av 4 000 tiggare.
Inte underligt att man tappar tron på mänskligheten.
Nu får de ta igen sig. Var man än hör nyheter eller dessa organisationer, så har de ständiga uppfordrande krav på skattebetalarna i Sverige. Är det inte miljön, så är det livsviktiga influensavaccineringar eller nödhjälp till svältkatastrofer. Vi måste även tänka på de svältande i Jemen trots att de omges av världens rikaste oljeländer, vad är det frågan om? Om nu ändå jorden går under snart pga. den misskötta miljön, så förstår jag inte varför man skyndar på miljöförstöringen genom att ta in så obegränsat med anhöriginvandring. Nu börjar kommunerna få slut på pengar och måste börja ta resurser av omsorg och vård. Hur tänkte ni?
Nu skall fela ”flocken” flyga till Marrakech för att inte skriva på FNs deklaration om migranter.
Då hjälper ingen flygskatt i världen för att rädda jordklotet.
Det är du och jag som skall tvingas, åka tåg, som inte går.
Sjukt att kommunistorganisationen Amnesty gnäller över att folk som turistar i vårt land inte får gratis boende. Sveriges gränsskydd är ett skämt. Inga krav på att ha tillräckligt med pengar för att klara boende och försörjningen vid besöket här.
Ältandet om att vi ska bekosta tiggarzigenarnas vistelse här i landet är så dumt och orealististiskt, så man måste vara en djvla idiot om man inte ser felet i det.
Rätt så enkelt är det inte, min frus syster vill hälsa på från Kina.
För att få visum krävs att hon ha en internationelle hälsoförsäkring
och att hon förfoga över egna medel minst 450 per dag se nedan.
Krav för att få visum
Om du vill besöka Sverige och de övriga Schengenländerna ska du ha:
Ett pass som är giltigt minst tre månader efter att visumet har slutat gälla och som är utfärdat under den senaste tioårsperioden. När du ansöker om visum ska du bifoga kopior av de sidor i ditt pass som visar personuppgifter, foto, namnteckning, passnummer, utfärdandeland, giltighetstid och om du har tillstånd att bo i andra länder än ditt hemland
fått en inbjudan från den person du ska besöka, blanketten Inbjudan inför ansökan om Schengenvisering, nummer 240011
pengar för uppehället och för hemresan. Sverige kräver att du har 450 kronor för varje dag som besöket i Sverige varar. Beloppet kan i vissa fall bli lägre, till exempel för mindre barn, om du betalar kostnaden för kost och logi i förväg eller om du ska bo hos släkt eller vänner. Du ska visa att du har tillräckligt med pengar för uppehället med hjälp av exempelvis kontoutdrag från din bank eller dokument där inbjudaren i Sverige lovar att stå för alla kostnader under besöket
en individuell medicinsk reseförsäkring som täcker de kostnader som kan uppstå i samband med akut läkarhjälp, brådskande sjukhusvård eller transport till hemlandet av medicinska skäl. Försäkringen ska täcka kostnader på minst 30 000 euro och gälla i alla Schengenländer. Vid ansökan ska du lämna in dokument som visar att du har en individuell medicinsk reseförsäkring.
Och allt detta ska vara klart och dokumenterad innan du få Visa
Plus att vi fick redovisa vår Ekonomiska situation ”inkomst mm.”
Källa:
https://www.migrationsverket.se/Privatpersoner/Besoka-Sverige/Besoka-slakt-och-vanner.html
För många många år sedan tänkte jag faktiskt gå med i Amnesty, nu är jag väldigt glad att jag aldrig gjorde det. De är ju en helt sanslös hycklande globalistisk och kommunistisk organisation, åtminstone idag. Sverige som ju är det minst rasistiska (tyvärr, får man säga idag) och ett av världens mest hjälpande länder får nu ta skit av denna unkna sammanslutning för att ”sverige” är så korkat att inte romerna avvisas direkt vid gränsen. Helt otroligt och ofattbart!
Jag är inte förvånad. Amnesty blir mer och mer politisk. Kanske var de seriösa för 50 år sedan men idag är de bedrövliga. Vem styr egentligen Amnesty? CIA?
Trots den skriande bostadsbristen i Sverige …
Kraftig minskning av antalet påbörjade bostäder
(Publicerad 19 november 2018)
Läs mer på:
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/kraftig-minskning-av-antalet-paborjade-bostader
Sverige är redan fullbokat sedan länge!
Tycker Johanna Westeson kan hysa in alla i sitt boende och betala själv för sina vänner !!! För min del borde dom lämna vårat land och ta med sig Johanna !!!
Ge ett tak över huvudet för svenska hemlösa i första hand! Det är det vi betalar skatt för bland annat! Ser ofta en äldre man som ligger i marken på stan. Hur hemskt som helst. När man frågar var de sover , blir svaret att de kan söka sig till kulvertar och trappingångar,då de står sist i kön på härbärgen! Ju mörkare hud desto lättare att få en plats. Hjärtlöst.
Bygg nya boende för EU-migranter? GLÖM DET! GLÖM DET! GLÖM DET!
Jag har 2 barnbarn 25 o27 år .Skötsamma
Båda har arbete med låga löner. De bor kvar
Hemma.!! Varför? Finns inga lägenheter för dem.!! Men de är ju skötsamma skattebetalare
Svenskar. Mycket viktigare att personer
Från andra sidan jordklotet får boende,
Dessutom får de hyran betald!! Arma land
Har du läst om Kalergiplanen? Om du gör det så förstår du att förhållandena du anger inte är någon slump. Det är en slug plan att utrota och/eller blanda ut världens vita befolkningar.