"Envar har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet för envar att utan ingripanden hysa åsikter och frihet att söka, mottaga och sprida upplysningar och tankar genom varje slags uttrycksmedel och utan hänsyn till gränser." – FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, artikel 19
-Pettersson har dock aldrig hört någon på Aftonbladet kommentera kulturminister Alice Bah Kuhnkes (MP) solarievanor.
Kulturminister Alice Bah Kuhnke delar ut Nordstjärneorden till ”kulturprofilen” Jean-Claude Arnault som dömdes till två års fängelse för våldtäkt och fortfarande är misstänkt för ekonomiska brott. Nordstjärneorden delas ut på beslut av regeringen, till utländska medborgare till personer som gjort personliga insatser för Sverige eller för svenskt intresse.
Nåväl, på Aftonbladets redaktion råder solarieförbud, där är bara den vita enfalden tillåten…
Aftonbladets redaktion jublar över att de slipper solarium och fått pris för sin vita enfald. Foto: Ola Axman
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem.
Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Det är väl appropriering, nenar hon. Precis som svarta försöker efterlikna vita, där Michael Jackson var det tydligaste exemplet. Så att sola för vita, eller att andra etniciteter, lever vita liv, är idag rasistiskt???
Lätt att säga att andra ska bo i Rinkeby och vara gratis SFI på heltid.
Våldtäkter och ekonomiska brott. Är det det som man ska göra för att bli belönad av vår regering? Nordstjärneorder!!
Den var riktigt bra.
Det är väl appropriering, nenar hon. Precis som svarta försöker efterlikna vita, där Michael Jackson var det tydligaste exemplet. Så att sola för vita, eller att andra etniciteter, lever vita liv, är idag rasistiskt???
Vitt Vitt och åter vitt det är det som gäller hos den slaskblaskan.