HANDEL. EU och Filippinerna har enats i sak om ett frihandelsavtal som avskaffar över 94 procent av tullarna. Avtalet är det senaste i en rad handelsuppgörelser som EU slutit i Asien de senaste åren.

– I en osäker tid betyder den här typen av partnerskap mer än någonsin, säger EU-parlamentariker Jörgen Warborn (M).
EU och Filippinerna har nått en politisk överenskommelse om ett frihandelsavtal, meddelade EU:s handelskommissionär Maroš Šefčovič på tisdagen. Över 94 procent av tullarna, vilket täcker mer än 97 procent av varuhandeln kommer att tas bort.
– Det är mycket goda nyheter – och en betydande öppning för EU-exportörer, som redan säljer för över 8 miljarder euro årligen till Filippinerna i form av maskiner, transportutrustning, läkemedel, fläskkött, fjäderfä, mejeriprodukter med mera, sade Šefčovič.
Avtalet innehåller också regler om offentlig upphandling – för första gången öppnas den filippinska myndighetsupphandlingen för utländska anbud – samt skydd för geografiska beteckningar, digital handel och ett kapitel om hållbarhet.
Avtalet i siffror
- Tullfrihet som täcker mer än 97 procent av handelsvolymen.
- Filippinernas befolkning: 113 miljoner.
- Varuhandel EU–Filippinerna: 17,6 miljarder euro (2025). EU hade ett handelsunderskott på 1,4 miljarder euro i varuhandeln.
- Varuhandeln mellan Sverige–Filippinerna uppgick till nära fyra miljarder kronor , 2024.
- Tjänstehandel: 10,3 miljarder euro (2024). Här hade EU i stället ett överskott på 0,7 miljarder euro.
- EU:s investeringar i Filippinerna: 15,4 miljarder euro. Filippinernas investeringar i EU: 2,4 miljarder euro.
- Europaparlamentet uppskattar att EU:s export kan öka med 2,01–2,69 miljarder euro till följd av avtalet.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Inga större problem med en del afrikaner så länge det inte har med malsi i sin religion. Det är större problem med vänster- kommunister och Mental-Patienter (MP) som inte kan räkna och skriva.
Det blir med andra ord billigare för oss svenkar som bor i filippinerna att impotera från sverige och eu…
Som en slags motvikt till alla importerade araber och afrikaner, kan man tänka sig import av främst 20-30-åriga filippinska kvinnor i större antal?
Kustus..
Se bara till att det inte är sk. ladyboys, fanns gott om dom 1978 då man var där som backpacker.
Det var även svårt för vanliga pojkar att träffa en flicka(familygirl) även då, och var ofta redan upptagna, det såg man på discona, och nästan omöjliga att bjuda upp till dans, p.g.a. detta.
De män/pojkar man mötte där ville gärna vänslas med en vit ung utlänning, fanns många redan då.