Sveriges regering avråder från resor till muslimska områden…

ISLAM. I dagsläget avråder Sveriges Regering – UD oss från att resa till 51 länder eller delar av länder/områden.

Kan någon på fullt allvar tro att det är en tillfällighet att representanter för fredens religion som utgör 20 % av världens befolkning är inblandade i 40 stycken eller 80 procent av världens konflikter. 

Pettersson undrar varför regeringen och journalistkåren aldrig nämner islam som en orsak till majoriteten av allt våld och elände i världen.

Muslimer är osams med kristna, judar, buddister, hinduer, ateister, de bråkar i Ryssland, Kina, Thailand, Indien, i Europa, i Afrika men mest av allt bråkar dom i muslimska länder med andra muslimer.  

  1. Afghanistan
  2. Algeriet
  3. Azerbajdzjan
  4. Burkina Faso
  5. Burundi
  6. Centralafrikanska republiken
  7. Colombia
  8. Demokratiska Republiken Kongo
  9. Ecuador
  10. Egypten
  11. Elfenbenskusten
  12. Eritrea
  13. Etiopien
  14. Filippinerna
  15. Georgien
  16. Guinea-Bissau
  17. Haiti
  18. Indien
  19. Indonesien
  20. Irak
  21. Iran
  22. Israel
  23. Jemen
  24. Jordanien
  25. Kamerun
  26. Kenya
  27. Laos
  28. Libanon
  29. Libyen
  30. Malaysia
  31. Mali
  32. Mauretanien
  33. Moçambique 
  34. Nicaragua
  35. Niger
  36. Nigeria
  37. Nordkorea
  38. Pakistan
  39. Palestinska områden, Gaza
  40. Ryssland
  41. Saudiarabien
  42. Somalia
  43. Sudan
  44. Sydsudan
  45. Syrien
  46. Tchad
  47. Thailand
  48. Tunisien
  49. Turkiet
  50. Ukraina
  51. Venezuela

UD 

20 thoughts on “Sveriges regering avråder från resor till muslimska områden…

  1. Konstigt!
    Jag har alltid blivit inturad att Thailand har buddismen som statsreligion.

    Har Thailand kanske, liksom Sverige och socialdemokraterna skrivit kontrakt med Muslimska Brödraskapet om att islamisera landet?

    Socialdemokraterna skrev ju kontraktet redan 1999 och uppföljningen av kontraktet har väl varit som kontraktet säger.
    Sverige inför väl snart sharialagar i hela landet?
    Hittills gäller de väl bara i de ca 60 ”no – go zoonerna”?

  2. Svaret på frågan är att man törs inte, när det gäller Islam tassar
    man, och går som katten kring het gröt. Annat är det ifall det handlar
    om Donald Trump, då finns det väldigt gott om experter på den
    opolitiska kanalen? om hur USA ska skötas, och ingen klarar det
    bättre än Carina Bergfeldt, men så kommer hon ju också från
    Aftonlögnen!

  3. Undrar varför Israel är med på listan, kan det vara för att visa politiker är persona non grata och andra riktigt lågpannade faktiskt fängslats där.

    Mera normala och trevliga personer har säkert inget att frukta från israelerna. Naturligtvis finns det viss risk från somliga grannländer som sänder in raketer och mördare men de länderna befolkas inte av israeler.

  4. grebom5 – Sweden – Retired male with more than 25 years experience of overseas work, mostly in Africa and Asia but also Europe. Convinced that Islam is a dangerous religion present in our time but still using medieval ways of practising their religion.
    gamgubben skriver:

    Vi kan inte, borde inte åka till dessa länder, men det är fritt fram för dem att invadera vårt levnadsutrymme. Svensk logik a la multikulti profeterna.

    • Jag har tidigare hävdat att jag aldrig kommer att besöka
      ett Muslimland? Fast trots att jag är född Svensk, så
      blir Sverige mer o mer likt ett Muslimland, så jag befinner mig
      kanske i ett Muslimland redan ?

  5. Det är väl en överdriven bedömning för att ge välfärdskollektivet en (dålig) ursäkt för att inte skicka hem avvisade invällare?

  6. Vi avråds från att resa till specifika områden i vissa länder, dom specifika områdena bebos mest av muslimer.
    Då ställer man sig frågan, varför importerar vi sådant ?
    Är Sverige ett experimentland för globalisterna att se hur fort ett land kan gå från framtid till medeltid ?

    • Helt rätt. Sverige har valts till ett föregångsland till det mångkulturella. Läste en artikel i en Lettisk eller Litauisk tidning som börjar med A och skulle vara villig att betala för att hitta artikeln . Den heter Swedistan .Där beskrevs det hur korkad den svenska statsministern är som importerar problem hit och har lyckats förstöra både den svenska kulturen och seder för att inte tala om ekonomin till för mån för islam. Kan någon hitta artikeln och översätta!? Annie Lööf , Carl Bildt , Maud Olofsson med flera har ett finger med i spelet. Jag undrar till vilken nytta det görs. Att ha lyckats förstöra ett av en gång världens bästa länder på så kort tid är en kriminell handling.

  7. Och nu är de här och hinner inte sätta fötterna på svensk jord förrän de bråkar, knivskär, misshandlar, gruppvåldtar, mördar, bränner, hotar, listan kan göra hur lång som helst och detta tycker 82% är toppen och röstar in de svensk fientliga 7-klöverns politruker. Grattis Sverige till mångfalden. Nu har vi snart fått vår första politiska fånge 65 årig kvinna som skall krypa in i buren efter att i ett slutet FB sammanhang uttalat det som många, många svenskar gör. Grattis Sverige och Hovrätten att ni fört Sverige till Godtycklighetens paradis, där du nu inte kan tycka, uttrycka dig.
    Som muslim kan du tycka, uttrycka dig hur du vill om vita svenskar med ibland judisk gudstro som försörjer dig o din avkomma.

  8. Maya undrar varför inte Sverige nämndes. Snart det största islamistiska landet i Europa sett till antalet muslimer. Sverige bär skulden till att ha förstört hela Europa.

KommenteraAvbryt svar