Inflation på en miljon procent i 21:a århundradets socialistiska stat, Venezuela

SOCIALISM. Venezuela är inne i en fas av hyperinflation som kan liknas vid utvecklingen i Tyskland 1923, enligt Alejandro Werner, regional chef på Internationella Valutafonden, IMF. Han räknar med att nästan en femtedel av landets BNP raderas ut i år och att inflationen vid utgången av 2018 ligger på en miljon procent.

Det krisdrabbade landet, vars socialistiska regering sitter på världens största oljereserver, har haft stora problem att finansiera import sedan oljepriset rasade 2014.

Hittills i år har konsumentpriserna i Venezuela lyft med drygt 46.000 procent, enligt det parlament av folkvalda oppositionspolitiker som president Nicolás Maduro och hans anhängare försökt runda med en egen lagstiftande församling.

Enligt Maduro är Venezuela utsatt för ekonomisk krigföring av företag med koppling till oppositionen och stöd från USA och hans regering avvisar rutinmässigt IMF:s prognoser som USA-finansierad propaganda.

-Pettersson läser detta på SVT som skyller Venezuelas problem på att oljepriset rasat. Det är samma oljepris som Norge och många andra länder lever gott på.

SVT har tydligen svårt att acceptera att Venezuela, som i grunden är oerhört rikt 1999 valde att socialisera ekonomin och att det sedan dess gått rakt utför.

Venezuela har som enda oljeland socialiserat ekonomin. Oljeindustrin, jordbruket, bankväsendet, gruvsektorn, telekomindustrin, elektricitet, transport och turism är alla statligt ägda.

Samhällsprojektet döptes till ”21:a århundradets socialism”.  Det har alltså inneburit en miljon procent i inflation och svält i ett rikt land. Inget som SVT tänker rapportera orsaken till.

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

9 thoughts on “Inflation på en miljon procent i 21:a århundradets socialistiska stat, Venezuela

  1. Citat

    195 SVT Text Torsdag 26 jul 2018
    Nyheter från TT för SVT Text kl 01-06

    Venezuela tar bort fem nollor

    Venezuela kommer att ta bort fem
    nollor från landets krisande valuta i
    stället för tre nollor som tidigare
    var tänkt, säger landet president
    Nicolas Maduro. Syftet är att försöka
    komma ikapp inflationen som enligt
    IMF väntas nå en miljon procent i år.

    Maduro säger att åtgärden skulle
    knyta valutan bolivar till den
    statsstödda digitala valutan petro,
    som lanserades tidigare i år.

    -Den monetära omställningen inleds
    den 20 augusti, säger Maduro i ett
    tv-sänt tal där han visar de nya
    sedlarna.

    Slut citat

    Med en samling kommunistiska nollor i Venezuelas ledning så nödgas man alltså ta bort en massa nollor i landets inflations-valuta Bolivar.

    Det hade varit bättre om man initialt tagit bort de odugliga socialistiska nollorna i landets ledning så hade man sluppit ta bort 5 nollor i landets inflations-skenande valuta Bolivar.

    Att avlägsna nollorna i den nuvarande svenska statsledningen skulle också Sveriges sjunkande valuta SEK må mycket bättre av.

  2. Ett tydligt tecken på att han trycker pengar i all oändlighet för arr köpa mat och dricka åt sig själv.
    Finns ingen teckning för alla pengar han trycker åt sig själv.
    Svensk media tiger, för socialism är bra.

  3. Även kommunism och socialism måste vara bra på något. Om inte annat rekord i fattigdom och inflation.

    ”The inherent vice of capitalism is the unequal sharing of blessings; the inherent virtue of socialism is the equal sharing of miseries.” (Winston Churchill)

  4. Varhelst den unkna gamla kommunismen drar fram väntar
    förödelse och umbärande av folket med tomma butikshyllor och
    annat elände.
    Ändå springer det omkring förvirrade typer i Sverige och gastar
    om att vi vill ha kommunism? Vilka typer!

  5. Ett exempel på hur media manipulerar är att detta får minimal täckning. Precis som den socialistiska korruptionen i Brasilien. Colombia har hatats av media och där rapporteras bara negativa saker.
    Precis som att media håller totalt tyst om alla de problem som finns med vindmöllor.

KommenteraAvbryt svar