Storbråk i Malmös Folkets park

BROTTSLIGHET. Ett större bråk har brutit ut i Folkets park i Malmö. Enligt polisens initiala uppgifter ska ett hundratal personer vara inblandade i bråket. Flera personer har frihetsberövats i samband med bråket, vissa av dem har blivit tillfälligt omhändertagna och flera ska ha gripits misstänkta för brott. 

– Det har varit kaotiskt för ordningsvakterna och när polisen kommer till platsen får vi ganska snabbt kontroll över läget, säger Rickard Lundqvist, presstalesperson i polisregion Syd.

Enligt polisens initiala uppgifter rör det sig om ett hundratal personer som varit inblandade i bråket, men exakt hur många vet polisen i nuläget inte.

Under fotbolls-VM har matcherna visats på storbildsskärm i Folkets park, vilket även gjordes under finalen på söndagen.

– Det är väldigt mycket människor i parken som har tittat på matchen, men om bråket har någon direkt koppling till matchen det vet vi inte, säger Rickard Lundqvist. De finns i nuläget inga uppgifter om personskador.

-Pettersson säger att skåningarna är tokiga nu för tiden…

Polisen

 

3 thoughts on “Storbråk i Malmös Folkets park

  1. Grattis Malmö. Jag antar att de årliga utjämningsbidraget på över 5 miljarder per år håller staden levande och trygg?

KommenteraAvbryt svar