Petterssons tog tidigare upp att tiotalet nazister från NMR vecklade ut en banderoll, buade och ropade några väl inövade ramsor när Annie Lööf höll sitt tal i Almedalen.
Det spelar ingen roll om du kallar dig nazist, kommunist eller islamist. Du har rätt till din åsikt, men du har ingen rätt att störa demokratiskt tillståndsgivna möten. Däremot har svensk media en ganska enögd inställning till detta med mötesstörningar.
SD är otvivelaktigt ett parti som fått se möten och tal störas av mindre begåvade individer från vänsterkanten. Jimmie Åkesson är tvivel utan den partiledare som fått ta emot mest skit under sina tal och även det från mindre begåvade individer från vänsterkanten. Nedan två exempel i mängden.
Från valrörelsen 2010 hämtas denna film när SD försökte hålla ett torgmöte i Uppsala.
2014 höll Jimmie Åkesson ett tal på Norrmalmstorg och även här visade vänstern sitt fula och rödmosiga ansikte.

Vilken samling idioter, inte konstigt att det ser ut som det gör och att kronan sjunkit som en sten de senaste åren, ett tag var schweizerfrancen på samma nivå som kronan, nu är det c:a 8 kronor får EN SCHWEIZERFRANC….(hoppas stavningen blir rätt…) Ja, ni förstår själva….En lågkonjunktur, bostadsbubbla + några år till räkna med en devalvering på 50%….!! De flesta fattar ingenting om ekonomi, men tänk efter själva….-100 tals miljarder kronor per år på massinvandringen, ett Integrationsverk med fler än 10,000 anställda….! De flesta borde fatta att det INTE är gratis men locket ligger på, hårt fast-svetsat från SVT och hatmedias sida…SOCIALDEMOKRATERNA har bara en lösning och det är höjda skatter….!!! Förr eller senare slår detta hårt mot oss alla….MODERATERNA har heller inga lösningar, bara AfS och SD sitter på lösningarna och ni fattar vilka de är….
När blir den förste av dem som tidningarna brukar pixla dömd för hets, hot, hat mot folkgrupp, och vad får han för straff?
Det verkar att vara så bland 7.klövern att det är helt O.K. att störa SD men grovt kriminellt att störa något av 7-klöverns 8 språkrör.
Enligt text-tv så har det rapporterats ett hatbrott i Visby.
Tre kvinnor tog en flagga och började ropa slagord mot Nmr medlemmar.
En av nmr:arna attackerade då kvinnan. Kan inte förstå att det är ett hatbrott.
Misshandel i värsta fall, men tveksamt även det.
Enligt 7-klövern är det väl demokrati på hög nivå att störa SD möten, men mycket odemokratiskt att media visar det för väljarskaran.
Thomas Gür: ”Orimligt att kyrkan varnar för fara under vårt seminarium”.
http://www.dagen.se/nyheter/thomas-gur-orimligt-att-kyrkan-varnar-for-fara-under-vart-seminarium-1.1168530
Domkyrkoklockorna i Visby dånade högre över Gür än NMR burop över Lööf. Men inte ett ord om prästens oförskämda åtgärd i Rapport eller betalmedia.
Bra summering av centerjäntans tal.
https://twitter.com/AfS_riks/status/1014567562846195712
JU mer man ser desto mer beundrar man Jimmie Åkesson. och alla SD:are.. Vilken styrka..
Hur kan dessa människor prata om demokrati när det är bara de som skriker och vill bestämma?
SD2018
Helt överens.
Kyrklockorna ringde ca 1 timme 2014 i sveg för att störa ett Sd möte.