MEDIA. Donald Trumps stöd bland republikaner har nått en historisk högstanivå, skriver New York Times. 90 procent av landets republikaner är nöjda med presidenten – den högsta siffran sedan George W Bush efter attacken mot World Trade Center 2001.
Därmed är Donald Trump populärare bland republikaner än vad Barack Obama var bland demokrater efter 17 månader i Vita huset.
New York Times skriver att 90 procent av republikanerna står bakom den nuvarande presidenten. Siffran kan jämföras med demokraternas stöd för Barack Obama vid samma tidpunkt – som då låg på 82 procent, enligt Gallup. Stödet för Donald Trump är det högsta en republikansk president haft – bland republikaner – sedan George W Bush efter elfte september-attackerna i USA 2001.
Donald Trumps stöd bland arbetarklassen är också fortsatt högt, samtidigt som han har behållit stödet bland välutbildade med högskoleexamen.
Republikanska partiet hoppas på att behålla kontrollen i representanthuset, USA:s lagstiftande församling. I valet 2016 fick de röda 240 av de totalt 435 platserna och har därmed majoritet i huset åtminstone fram till november.
-Pettersson undrar om ni tycker att svenska ”opartiska” medier rapporterar detta på ett korrekt sätt…

Härligt än stor man med pondus !
Gerd !
Ha ha , journalistpacket i Sverige vet inte vilket ben de skall stå på, kan de inte längre skylla all världens problem på president Trump så återstår ingenting av deras analysförmåga.
Jag bara LOVE HIM!
Någon som tror Carina Bergfeldt i SVT kommer att rapportera om detta? OM hon mot all förmodan gör det – hur tror ni hon kommer att vinkla det i så fall?
Hon kommer att le sitt hånfulla leende och fälla några sarkastiska kommentarer. Vad annat kan man förvänta sig av en sketen reporter, fostrad som hon är på Aftonlögnen?
Svensk media har en liten annorlunda bild av Trump , i sin rapportering.
Fast det har svensk media, i många andra samhällsfrågor och ämnen.
Lite för enfaldig och partisk. Finns undantag, som tur är.
Alice Teodorescu: ”Verkligheten viktigare än orden.”
”Hur man väljer att beskriva verkligheten är viktigt. Ord spelar roll. Men idén om att ord kan, eller rentav ska, användas för att manipulera verkligheten, då verkligheten av någon anledning framstår som obehaglig, är destruktiv – och historiskt välbeprövad med förödande resultat.”
http://www.gp.se/ledare/teodorescu-verkligheten-viktigare-än-orden-1.6326576