Det finns få saker i livet som är så intressant som att konversera och debattera med människor av annan åsikt.
Det tråkiga i detta är när motparten faller ut i hätska vrål, när de bygger sin åsikt på uppenbara falsarier och använder sig av påhopp. Att replikera på insändare i lokaltidningar som annars får stå oemotsagda, är ett av nöjena med livet. Så skedde med en lokal socialdemokrat och nedan kan ni följa konversationen.
Jag tänker inte uppge personens namn då detta är ointressant, men kan berätta att personen ifråga är politisk sekreterare för Socialdemokraterna i Landstinget Sörmland.
Denna insändare skrev personen i lokaltidningen den 6/6.
”I dag röstar Sveriges riksdag om regeringens förslag att begränsa vinsterna i välfärden. Sverigedemokraterna sa i valrörelsen 2014 att de ville begränsa vinsterna i välfärden och till och med förbjuda dem i skolan. Efter några middagar med svenskt näringsliv blev de andra tongångar och nu försvarar de privata bolagens rätt att ta ut obegränsat med vinst ur välfärden.
Sverigedemokraternas högerpolitik drabbar undersköterskor, lärare och alla andra som jobbar i välfärden. Undersökningar visar att en undersköterska i privat driven äldreomsorg i snitt tjänar 1800 kr mindre i månaden och att under 2015 så försvann 4,7 miljarder kronor i vinster. De motsvarar 10 000 nya undersköterskor eller 9 500 nya förskolelärare.
Sverigedemokraterna har återigen visat att de inte är ett parti för vanligt folk, då majoriteten av de svenska folket är emot obegränsade vinstuttag ur välfärden. Det är viktigt att vi ställer Sverigedemokraterna till svars för detta svek gentemot den svenska välfärden och den svenska befolkningen”
Det första ni lägger märke till är att socialdemokraten ifråga anklagar SD för att undersköterskor, lärare m.fl. som jobbar i privat regi, tjänar mindre än samma yrkesgrupper som jobbar i kommunal. Hum, så vitt jag vet har SD aldrig suttit i makten och haft ett sådant inflytande att de påverkat människors lön. Däremot har Socialdemokraterna haft makten i många år, senast under de fyra sista. Kanske han borde fråga sina egna vänner varför det förhåller sig så. Å andra sidan är det arbetsmarknadens parter som sätter löner, inte Riksdagen.
Dessutom ljuger personen i fråga. I insändaren refereras till en undersökning (som det inte länkas till) om undersköterskors lön i privat vs offentlig regi. Enligt den politiske sekreteraren i Landstinget skulle en undersköterska i privat regi tjäna 1 800 mindre i månaden än en undersköterska i det offentliga. På den här sidan (faktagranskning är alltid bra) visar det att en undersköterska i privat regi tjänar 300 kronor mer än en dito i offentlig. Apropå vinster i välfärden gjorde Sveriges 20 största asylentreprenörer en vinst på 265 miljoner under 2015, något socialdemokraten inte nämner.
Det mest intressanta i insändaren har jag dock markerat med rött. Ni kommer att förstå varför.
Min replik till socialdemokraten i Landstinget Sörmland var kort. Jag har raderat personens namn eftersom namnet i sig är helt ointressant.
”Detta är en fråga till XXXX XXX (S) som i SN den 6/6 använde orden ”vanligt folk” när han beskrev att ”vanligt folk” inte kan rösta på SD.
SD har idag cirka 1,5 miljoner väljare bakom sig, många med invandrarbakgrund, och dessa är med XXX ordalag inget ”vanligt folk”. Vad är då definitionen av ”vanligt” och ”ovanligt folk”. Den frågan tror jag att 1,5 miljoner svenska medborgare vill ha svar på”
Lokaltidningen publicerade snart en replik på repliken och den ser ut så här.
”Jag har inte hävdat att de väljare som sympatiserar med Sverigedemokraterna inte är vanligt folk. Det är rent felaktigt och ni sprider redan tillräckligt med felaktigheter, inte minst via sociala medier. Politiken ni för gynnar inte vanligt folk som är lärare, undersköterskor, rörmokare och så vidare.
Tycker du att den som tjänar 100 000 kronor i månaden ska betala mindre i skatt? Era förslag gynnar bankdirektörer framför undersköterskor. De som tjänar 100 000 kr i månaden skulle få betala 46 000 kronor mindre i skatt per år. De som tjänar 20 000 kr i månaden får 0 kr mindre i skatt. Det är en politik som inte gynnar vanligt folk, då merparten av den svenska befolkningen inte tjänar 100 000 kronor i månaden.
Tycker du det är rimligt att 4,7 miljarder kronor gick till övervinster under 2015? Det motsvarar 7500 undersköterskor. Omröstningen om övervinster i riksdagen den 7:e juni visade att ni tycker det är helt okej med obegränsade vinstuttag inom välfärden. Det är tydligt att ni för en politik som inte gynnar vanligt folk.
Saker som gynnar vanligt folk är till exempel 200 kronor mer i barn och studiebidrag, sänkt skatt för pensionärer och 100 000 fler anställda i välfärden. Det är politik vi för som gynnar vanligt folk. Det passar er illa att ständigt ha en offerkofta och inte ta ansvar för er politik.
Svenska folket har rätt att veta vad er faktiska politik handlar om. För vanligt folk får de sämre med er politik. Till sist har jag en uppmaning, far inte med osanningar om vad jag säger och inte.
Jag skulle aldrig misskreditera och göra skillnad på människor på de sättet som du beskriver att jag gör”
Notera att personen i fråga skriver ”ni” och ”er politik”. Jag är varken aktiv eller medlem i något parti, enbart en vanlig väljare. Att personen i fråga far med osanningar är uppenbart, men det är väl så socialdemokratin fungerar i kristider som dessa.
Funderar på en ny replik, men jag undrar om lokaltidningen vill ta in den. Bäst vore att någon lokal SD-politiker åtog sig uppdraget, det är ju ändå er som den politiske sekreteraren på Landstinget angriper.

Är man pappersvändare på Landstinget så tjänar man nog 100000 i månaden men det blir inte så lite patetiskt att kalla sig för vanligt folk,
när samtidigt fattigpensionärernas skara växer lavinartat, människor som får klara sig under tiotusen i månaden. Men jag förstår att många pappersvändare på på landstinget med fina yrkestitlar börjar att bli oroliga, det kommer nog att bli kärvare tider för dessa ifall det kommer
nya makthavare, som kanske ser till att dom redan hårt belastade vårdbiträdena och undersköterskor inte ska även hålla på att förse
lathundarna med rapporter som dom själva kan göra, kanske dom till och med får jobba hel dag som alla andra människor, det är inte omöjligt att sötebrödsdagarna har kommit till vägs ände!
Sen kan man börja att städa upp bland byråkrater och pappersvändarna på flera departement, tror inte ens att hälften av dem behövs, men det behövs mer folk i vården, kanske lite omskolning av dessa hade gett livet ett annat innehåll när dom får se hur andra får slita för usel lön!
Så tänker (S) vinna valet (?)
http://pbs.twimg.com/media/DdOZUEiXUAAzg00.jpg
Så dråpligt dogmatiskt och faktafientligt kan bara en fossiliserad socialakrobat resonera och ovan förevisade estradör missar heller inte att erinra om de ”falska” uppgifter den verkliga oppositionen sprider via sociala media, för att därmed kasta ut en handfull av det tvivlets utsäde som visat sig sakna grobarhet och som redan ratats av de som förmår skilja mellan livsdugligt spannmål och värdelöst skördeavfall.
Vanligt folk, det vill säga gemene man och normalhygglige skattebetalare, har visat sig besitta lite mer av tankeskärpa och analytisk förmåga än det cementerade översittarpartiets lakejer kalkylerat med och då en logikbaserad motargumentation lyser med sin frånvaro, tillgriper pennalisterna den beprövade härskartekniken att avvisa opponenten medelst vilseledande statistik följd av en implicit hotande varning om efterräkningar, såvida det fräcka okynnet att anföra klander inte upphör.
Dags att intensifiera kampen mot den mentala diktatur etablissemanget med alla befintliga medel vill påtvinga det land vi en gång kände som Sverige och där inga konstruktiva dialoger kan förväntas av de aktörer vars enda strävan är att skjuta nationen i sank.
Andreas.
Om S hade skött det offentliga effektivt och bra så hade inte några privata varit intresserade av att driva skolor, sjukhus, m.m.
I stället så har man bara ropat på högre skatter och ännu mer skatter.
Så det är klart en guldgruva för de som kan effektivisera verksamheten efter all misskötsel.
Ett bra inlägg , Stefan K.
Reagerade precis likadant som du. När sosse-killen använde sig av benämningen, om att ”vanligt folk”, inte finns inom SD.
Bra att du tog den replik du tog. Den var bra.
Tyvärr har socialdemokrater alldeles för ofta, svårt med sin argumentation och är även dåliga på respektera ”vanligt folk”.
Ja hade Sossarna haft någon slags skam i kroppen så
hade dom tagit bort ordet ”Arbetarparti” , att kalla sig det när det är just vanliga arbetare som får känna på dom sanslösa skattehöjningarna, är väldigt fräckt!