PRIDE. ”Vi i Nyköping Pride styrelse vill härmed meddela att vi tar en liten paus i år och inte kommer arrangera Nyköping Pride 2018.” Det skriver man på sin Facebooksida.
Anledningen påstås var att de är för underbemannade för att lägga ner tiden som krävs. På grund av bortfall ur styrelsen kan de alltså inte upprepa arrangemanget från 2017 – som var första gången festivalen genomfördes.
– Bra där säger Pettersson. Pridetåget i Nyköping och alla andra pridetåg ska förpassas till historiens glömska. Det är bättre att ordna en fest för alla och att var och ens sexuella preferenser hålls i den privata sfären.
Ska det nödvändigtvis ordnas tåg och fest för någon enskilt grupp så borde den gruppen vara den vita minoriteten som byggt vår någotsånär demokratiska och jämlika samhälle. Det är dags att fira dem som gör jobbet inte flumma med dem som gör slut på pengarna…
———-
Stöd bloggen
TIDIGARE 2017-07-11. Det är roligt att festa för andras pengar
PRIDE. Trots att hela Nyköping var på plats enligt den Eskilstunastyrda lokaltidningen så blev Pridefestivalen i Nyköping en förlust. Det troliga är att Nyköpings skattebetalare får stå för förlusten och i slutändan alltså äldrevård, skolor eller någon annan kommunalverksamhet.
Så går det till när verkligheten gör sig påmind. Det är roligt att ordna pridefestival för andras pengar.
TIDIGARE 2017-07-03. Medias rapportering om Pride i Nyköping
MEDIA. Enligt vår Eskilstunastyrda lokaltidning Södermanlands Nyheters egen policy ska tidningens nyhetsrapportering vara saklig och fakta som publiceras bekräftat. När det gäller SN:s rapportering från helgens avhållna pridejippo tycks den egna policyn varit av mindre vikt.
Här några exempel:
- ”Hela Nyköping på plats under Pridetåget”. (Det har vi svårt att tänka oss. Ett eget påstående från SN och vare sig sakligt eller bekräftat av fakta).
- ”Pridetåget ringlade sig fram likt en jättelik, kärlekskrank anakondaorm. Vissa hävdade att det aldrig någonsin varit så mycket folk ute samtidigt”. (Den gröna anakondan blir vanligtvis cirka fem meter lång, och längre än så var väl i alla fall pridetåget! SN:s svepande formulering om att del aldrig varit så mycket folk ute samtidigt, enligt ”vissa”, är inget annat än just en svepande formulering och vare sig saklig eller grundad på fakta).
- ”Pensionärer, poliser, barn, idrottsföreningar, rullstolsburna… Alla typer av människor och från olika yrkesgrupper deltog i Nyköpings allra första Prideparad under lördagen”. (Pensionärer, barn, idrottsföreningar och rullstolsburna är inga yrkesgrupper. Hur vet SN att alla typer av människor deltog i jippot? Och vad åsyftar SN med det dunkla budskapet ”alla typer av människor”? Sakligt och bekräftade fakta? Nä, knappast, va.).
- ”Enligt befolkningsstatistiken bor det ca 54 000 människor i kommunen. När det mäktiga Pridetåget började ringla sig fram från Östra skolan vid klockan 13 kändes det som att merparten av befolkningen deltog i festligheterna”. (Enligt den senaste befolkningsstatistiken uppgår befolkningen i Nyköpings kommun till 55 037 personer. Enligt SN-reportern kändes det som att alla dessa 55 037 personer deltog i festligheterna. Det må vara den euforiska reporterns upplevda känsla, men en saklig och faktabaserade nyhetsförmedling är det sannerligen inte).
Slutligen kan inte SN avhålla sig från att publicera och slicka i sig berömmet från den belåtna pridearrangören: ”Ni har varit proffsiga och haft en bra rapportering både före och under Pride”. Som vanlig nyhetskonsument är man möjligen mindre belåten med SN:s sätt att se på saklig och opartisk journalistik nonchalansen mot tidningens egen policy vad avser nyhetsförmedling. Nyhetsjournalistik som får beröm (i det här fallet av pridearrangören) är sällan en bra nyhetsjournalistik.
-Pettersson tycker att Pridetåget i Nyköping och alla andra pridetåg sa förpassas till historiens glömska. Det är bättre att ordna en fest för alla och att var och ens sexuella preferenser hålls i den privata sfären.
Ska det nödvändigtvis ordnas tåg och fest för någon enskilt grupp så borde den gruppen vara den vita minoriteten…
Den vita rasen är en minoritet i världen

Man vill väl inte stöta sig med Muslimerna i Nyköping, i ställe för bög paraden lär de väl organisera något med Sand negrerna från Somalia. Och andra livsformer av samma trossamfund. Kanske en Hijap och burka festival.
Tror inte majoriteten av kommuninnevånarna är särskilt ledsna över att slippa det där tramset i år.
Mycket bra, en positiv nyhet !
Ett patetiskt och omoraliskt spektakel mindre 2018.
Så skönt att slippa se dessa gapstarar på gatorna. De har fått så mycket av sin vilja igenom på grund av vår minoritetspolitik, så de får vara nöjda. Vårt samhälle kan inte raseras mer nu!
Sexuella preferenser skall hållas inom sovrummets väggar (motsv. f. religiösa), inte på allmän plats! (Bortser från pedofili, sodomi och andra avarter där delaktiga inte kan ge sitt medtycke av olika anledningar, som inte borde finnas alls!)