ISLAM. I Sverige har böneutropens vara eller inte vara diskuterats den senast tiden. Svenska Yle har besökt Fittja i södra Stockholm, där Sveriges första moské med böneutrop finns. Moskén är populär och lockar hundratals muslimer, mest män för kvinnor och barn är anvisade till en avskild plats i moskén.
– Vi har andra viktigare problem som politikerna måste titta på. Det är bra marknad att vara anti-muslimsk och anti-invandrare just nu. Jag hoppas det också blir anti-kriminalitet och anti-orättvisor i Sverige, det är viktigt, säger Lutvig Barlas som tycker att hela diskussionen är överdriven.
– För mig spelar det ingen roll om böneutropet hörs ute eller inte. Jag tittar på appen för att kolla vilka tider som är bönetider.
Lutvig Barlas menar också att det finns mycket fördomar mot muslimer, och att samhällsfokus borde ligga på andra, viktigare frågor.
– Dom tror att vi inte tänker på någonting annat än islam, att vi sitter hemma och ber 24 timmar och att vi inte tänker på framtiden, men det är fel! Vi vill ha bättre möjligheter för oss invandrare, bättre satsningar mot segregationen, säger han till svenska Yle.
Än så länge har bara moskéerna i Fittja och Karlskrona böneutrop på fredagar, men tanken är att Växjö ska bli nästa moské med böneutrop som hörs utomhus.
– Sverige är ett demokratiskt land så jag tycker att böneutrop borde vara tillåtna, säger Maqsood Khawaja och tillägger: – Det finns ju ganska många muslimer som bor i Sverige. Tiderna är förändrade och svenskarna måste också ändra på sig lite grann.
-Pettersson förstår inte varför svenskarna ska ändra sig från ett demokratiskt land till ett mindre demokratiskt vilket vi blir om vi tillåter böneutrop. Då kan vi lika gärna tillåta Nordiska motståndsrörelsen att stå på hustaken och ropa ”Heil Hitler”…
Dessutom är ett förbud mot böneutrop precis det muslimerna efterlyser, en satsning mot segregation…

Fy faan vilket oljud!! Jag får ont i magen.gubben vid maten utanför sa att sharialagar är som demokrati.undrar vad det är för demoner som styr i hans huvud.men innerst inne tror jag att alla muslimer vill ha aharialagar
Även vid synagogan är det skilda platser?
Utgår ifrån att böneutropen kommer att starta på Östermalm, Lidingö och i alla övriga fina trygga kvarter runt om i Sverige där 7 klöverns politiker, journalister s.k olika kändisar och det övriga hycklande mångkulturälskande etablissemang sitter och trycker och kategoriskt förnekar allt negativ utveckling i samhället !!!!
Undrar om inte det svenska hovet som också politiskt korrekt alltid vurmar om Sveriges mångkultur vill ha eller också behöver böneutrop in på knuten.
Snart September och ödesval, SD och AFS är två alternativ !
Det går ju alldeles utmärkt att flytta hem igen….då kan ni gapa å skrika hur mycket ni vill…
Jag säger som förre rikspolischefen Eliason, jag kräks när jag hör hennes lögner.
Om hon är så stolt över våra friheter i Sverige, varför går då regeringen fram som en diktator och kör över kommunerna och tar bort kommuners valfrihet?
Jag undrar också, det islamska partiet Jasin man hört talas om, är det bara ett nytt namn på mijöpartiet?
Båda har färgen grönt (grönt är islams färg) och går säkert ihop framöver. Då kanske de kan komma in i riksdagen.
Det här år intressant, när kulturministern säger att hon respekterar kommunalt självstyre. Varför påtvingar man kommunerna flyktingar då? Var är det kommunala självstyret då? Hon ljuger så näsan växer, som alla miljöpartister. Tänk om kommunistTV, förlåt SVT kunde konfrontera henne där? Nej, förlåt, SVT-reportrarna har ju hundkoppel om halsen som regeringen håller i.
Ett demokratiskt land skall slippa muslimska böneutrop. Budskap i det offentliga rummet från en främmande sekteristisk krigsideologi hör inte hemma någonstans.
Nya härliga tider. Moderaterna föresår
Skottkärra västar och personkameror för ambulanspersonal. Tänk om det förslaget
Kommit upp i”det gamla Sverige”.Ca 30 år
Sedan.Så gott folk,välkomna tillbaka till
Verkligheten. Det tog ca 150 år att bygga
Upp landet, de ”nya” kan säkert ödelägga
Det på 15år.Arma land.0
Sverige var ett föredöme tidigare….vad är Sverige nu ?
https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=tuSikn9TaYk
Tystnad ?
Religionsfrihet betyder för dem, som ser sig som ett herrefolk, frihet att leva ut SIN religion och andra ska anpassa sig. Samma syn har de på demokrati.
Samma tolerans mot andra, som de förväntar sig? -Knappast!
Jaså det måste vi?
Fräcka som få, som vanligt.
Jag känner verkligen inte igen det Sverige som en gång var mitt hemland.
https://juliacaesar.blog/2018/04/02/vad-en-broschyr-sager-om-sverige/#more-4475
Tack Pettersson , hoppas du kan fortsätta att upplysa om det.
Detta bedrägeri kommer att hända om och om igen för att svenskar saknar kunskap av vad islam betyder..
Muslimer som uttrycker så begår antigen taqyyia eller är okunniga själva om vad denna totalitära ideologi kommanderar och vill nå.
Att man ens vågar uttala sig om demokrati !!
Den dagen svenskar ( världen) slutar kalla något som påtvingas med terror, för religion kommer saker hända mycket snabbare mot rätt rikting..
Komma hit för att steg för steg omvandla Sverige kallas för JIHAD .
Jihad, som förresten , är en del av bedrägeriet , stora JIHAD påstås vara inre strävan att bli bättre människa ,ha!..Varför behöver inte äldre ,invalida, gravida och barn ta del av det? Visst det finns en inre jihad men det utgör
2 % enligt texterna .Resten är, erövra så att ingen tror något annat en på Allah och sharia här lagen som gäller …Då är man en god muslim med möjligheter att undvika den eviga helvets eld….Direkt kommer man till himlen genom att döda infidels!!
Vi vet,men vilka mer vet? Det skulle inte ha gått så långt om alla ministrar , reportrar, debattörer , lärare ,polis advokat visste om det..Om primiärministers rådgivare inte vore en imam som inte ens får komma in i Mecka själv skulle han veta sanning tidigare också
Det enda som hänt är att många invandrare anpassat sig till de fördelar de har och att de kan bete sig som svin samtidigt som du inte får kritisera dem.
Fick denna tillskickat mig från en vän som hittat den på Facebook:
”Jag är förbryllad att ha så många vänner som motsätter sig byggandet av en ny moské i stan. Jag tror att målet för varje svensk bör vara tolerans, oavsett deras egna religiösa övertygelser.
Således bör moskén tillåtas i ett försök att främja tolerans. Jag föreslår att två diskotek öppnas intill moskén:
En av dem kan vara för homosexuella och kallas ”Ben Gay” och den andra av topless tjejer – ”Alla Med Ida”.
Vid nästa dörr, ett slakteri som specialiserat sig på fläsk – ”Al Harmon”, med en utomhusgrill. Tvärs över gatan, en underklädesbutik med sexiga mannekänger i skyltfönstren, med en vuxen leksaksbutik på ena sidan och å andra sidan en ”Al Kohol” spritbutik.
Allt detta borde uppmuntra muslimer att visa den tolerans som de kräver av oss, eftersom moskén inte skulle störa andra.”
Det är naturligt så slipsten ska dras även om man faktiskt inte behöver gå så långt som den som författat inlägget menar. Muslimernas toleransnivå och impulskontroll ligger vida under det svenska genomsnittet så minsta motstånd eller provokation kommer att sända chockvågor genom församlingen.
Detta påminner om Trumps utspel om DACA när han erbjöd amnesti för 1,8 miljoner istället för 800 000 med villkoret att visalotteriet och ”Chain Migration” upphörde. Demokraterna sa nej och nu är erbjudandet återtaget och Trump kommer att gå vidare med att skicka hem de illegala immigranterna.
Både FN:s och den europeiska deklarationen om de mänskliga rättigheterna kräver religionsfrihet under vissa villkor. En följd av detta är att du heller inte behöver bli exponerad för religion mot din vilja. Islamistiskt böneutrop och byggnadsstil strider med andra ord mot båda konventionerna och kan med hänvisning till dessa förbjudas.
Villkoren för att överhuvudtaget få bygga en moské eller andra särpräglade religiösa byggnader är att de antingen är utom synhåll för allmänheten eller är byggda i samma stil som alla Domuslador i landet samt finansierad enbart av församlingen. Detta duger naturligtvis inte åt saudierna som finansierat tusentals moskéer och koranskolor runt om i världen för att sprida Islam.
Hur i hel…e Uppsalas politiker kunde gå med på att det första du ser när du anländer Uppsala norrifrån är en inkarnation av Mellanöstern? https://www.google.se/maps/@59.8740731,17.6373258,3a,75y,102.88h,90.59t/data=!3m6!1e1!3m4!1sM87jFY1vdEdJgb1X8SyRsw!2e0!7i13312!8i6656 Moskén i Gävle är en tidigare metodistkyrka och följaktligen byggd fyrkantig som ett antal lådor. Tror ni de kunde avhålla sig? Icke sa Nicke, de var tvungna att bygga en fakeguldkupol på entrétaket. https://www.google.com/maps/@60.6686563,17.1514577,3a,60y,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sVV8pazCjiKe18GNZUZlW1g!2e0!7i13312!8i6656
Ack så sann och humorfrisk läsning i vårt allvarliga läge . SD i sept.
Det borde väl gå bra att få in böneutropen på mobilen. Då hörs de i alla fall bara lite grann och stör inte omgivningen. Eller att det kan uppfattas som att någon har ont i magen. Det är inte ens sång.
De kan städa och soppa rent framför egen dörr innan de yttrar sig.
Själva kan de minsann inte ”ändra på sig lite grann”.
Kommer aldrig ändra på mig !