En dispyt i en stormarknad eskalerade: Ungdomar ska ha knivstuckit en 24-årig kvinna nära Hannover. De är endast 14 och 17 år gamla.
Efter en dispyt med ungdomar i en stormarknad, knivstacks en kvinna i Niedersachsen på öppen gata. Den 24-årige kom till ett sjukhus på lördagskvällen med livshotande skador. Hennes tillstånd var fortfarande kritiskt på söndag eftermiddag, sa en polis talesman. En 17-årig och en 14-årig pojke misstänks ha knivstuckit kvinnan. De greps strax efter attacken i Burgwedel nära Hanover tillsammans med en 13-åring.
Tvisten började enligt polisen troligen i en näraliggande stormarknad. Där hade den unge kvinnan och hennes 25-årige följeslagare kommit i dispyt med den 13- och 14-åriga pojken, men gick sedan isär. På vägen hem mötte de dem igen. Med de två pojkarna hade en 17-årig pojke slagit följe. Alla tre är enligt polis syriska flyktingar.
Dispyten i stormarknaden eskalerade:
Det var under den senare uppstådda dispyten som den unga kvinnan knivstacks. Anfallarna kunde fly först, men blev tagna strax efteråt. Den exakta bakgrunden till dispyten var fortfarande oklar på söndagen.
Polisen misstankegrad mot den 14- och 17-åriga pojken, försök till mord. Den äldste av de två ska på söndagen ha hörts av en häktningsdomare, den yngre har satts på fri fot. Den 13-årige har registrerats som ett vittne i den preliminära undersökningen.
Orginalartikel (tyska):

De stackars pojkarna blev väl kränkta av den tyska kvinnan….och då vet man vad som händer
Ja idag är vissa av politiker utsedda stackars grupper i samhället väldigt lättkränkta !!!!!
Alla araber och muslimer ska bemötas som de mördare och terrorister de är.Varenda en.Oavsett ålder och kön.IS har använt sig av terror-mördare så unga som fyra.Islam är islam.
Det går inte att använda det offentliga rummet för kvinnor pga dessa små arabyngel som har så låg intelligens att de inte ens har fattat att de inte är i Syrien. Någon skall tala om för dem att de är gäster i demokratiska länder och här skall de enbart hålla käft och uppföra sig. Skicka hem skiten.
I ”massinvandringshelvetets” Sverige så hade straffsatsen blivit fyra ajabaja och fem usch & fy för dessa individer ifrån ”vadfannågonstansistan”!
I dessa stammar räknas inte ålder som en avgörande faktor för hur stammen ska kunna fortleva.
”Djungelns lag” gäller; Döda eller dö.
Inblandningen av denna, evolutionens uråldriga regel i en mänsklig, modern kultur skapar naturliga svårigheter.
Vår regering och 87% av våra röstberättigade är inte kapabla att komparera denna mentala konflikt och absolut inte att referera den till det verkliga livet.
De lever, liksom de religiösa, i en dröm- och fantasivärld där en påhittad status, kallad ”mångkultur” är den ledande fantasibilden.
Sverigevänner!
Vi måste se till att blotta och verkliggöra den sanna verkligheten före nästa val om vårt land ska överleva som vårt och våra barns fosterland!
Ledstjärnan för oss är Petterssons blogg, där verklgheten är verklig och den sanna bilden är sann!
Men lägg märke till, att i motsats till Absurdistan nämna Tyska polisen ”barnet” vid sitt rätta namn SYRISKA ”FLYKTINGAR” ! Inget hymlande där inte!
Fast ”flyktingar”?Det är de ju inte.Ockupanter och bedragare.
Roligt att jag är först att kommentera.
Låt se.14 och 17. År gamla.i sverige hade det gett som mest indraget lördagsgodis i en månad.samt ev omhändertagande av preliminärt 1st kniv.
I en månad?, nu är du väl onödig hård mot de ”små”
Ja men vid gott uppförande kan domen halveras till 2 veckor