BROTTSLIGHET. En syrier i 30-årsåldern har begärts häktad misstänkt för flera våldtäktsförsök i Uppsala. Han greps i fredags. ”Jag avvaktar nu rättens prövning av brottsmisstankarna” säger kammaråklagare Liselotte Herschend.
Mannen misstänkts för fem försök till våldtäkt mellan 11 februari och 11 mars. Ett fall den 11 februari på Kyrkogårdsgatan och ett annat senare samma dag på Kungsängsgatan. Han misstänks även för ett våldtäktsförsök den 2 mars på Norbyvägen, samt ett den 3 mars när en 23-årig kvinna blev påhoppad på Slottsbacken. Enligt kvinnan försökte en för henne okänd man slita av henne kläderna. Ett annat överfall skedde den 11 mars i en gångtunnel vid Mikaelskyrkan. En kvinna i 25-årsåldern anmälde att en man dragit ned henne på gångvägen och försökt dra av henne kläderna.
Mannen har anhållits för fem våldtäktsförsök:
2018-02-11, Kyrkogårdsgatan, Uppsala
2018-02-11, Kungsängsgatan, Uppsala
2018-03-02, Botaniska trädgården/Norbyvägen, Uppsala
2018-03-03, Slottsbacken, Uppsala
2018-03-11, gångtunnel vid Mikaelskyrkan, Uppsala
Polisen skriver att man genomfört ett omfattande och intensivt utredningsarbete för att hitta ett samband mellan de fem våldtäktsförsöken.
– I de här fem fallen finns det ingenting som tyder på att det finns fler misstänkta, säger polisens presstalesperson Lisa Sannervik.
-Pettersson misstänker att alla PK-medier kommer att rapportera om detta. De kommer dock inte att skriva att den misstänkte är syrier och syrisk medborgare som behöver tolk på arabiska, eftersom PK-media anser att det ligger i allmänhetens intresse att få veta sanningen.
Sedan kan man spåna vidare ”I de här fem fallen finns det ingenting som tyder på att det finns fler misstänkta” vilket tyder på att det finns fler våldtäktsfall för polisen i Uppsala att arbeta med…
Nåväl, den misstänkte är Ahmad Alrajjaf, född 1988 och medborgare i Syrien.

Här står den gripnes namn:
https://www.flashback.org/t2924683p2
Hur kan det komma sig att nysvenskar anklagas för att begå brott i Sverige när de som kommer hit enligt expertisen bara är stackars utsatta människor som gått från hus och hem på grund av krig och annat elände i sina hemländer !
Har någon hört 7 klövern deras knähund media eller det övriga etablissemangets som styr dagens Sverige någonsin säga att det via en okontrollerad massinvandring kommer eller har kommit in icke hederliga människor i landet ?
Utvisa genast
Utvisa ?
NEJ, ÄR INHUMANT DET VET OCH TYCKER VI ÖPPENHJÄRTLIGA KRAMGO SVENSKAR.
Svenska folket kan med största fog ställa sig frågan vad som egentligen felas hos dessa våldsbenägna vaneförbrytare, vilka aldrig förekommer i andra sammanhang än de som har direkt koppling till olika former av brottsutövande och då icke minst överfall.
Att i synnerhet mansindivider från dysfunktionella kulturer inte äger några rimliga förutsättningar för att klara ett västerländskt liv i frihet, står sedan mycket länge ställt utom rimliga tvivel, trots att de otaliga offrens oerhörda obehag metodmässigt negligeras av den förhatliga och empatibefriade regimen.
Andreas.
Dessa sexualbrottslingar alltså,,,,när ska maxstraffen för våldtäkt och grov våldtäkt utdömas?
Hagamannen fick 14 år, det är maxstraff för grov våldtäkt, likaså att han upprepade dådet som en serie brottsling.
Men gruppvåldtäkter kan mycket väl bedömas likadant enligt brottsbalken, sen ska naturligtvis livstids utvisning likaså utdömas, det är ett mycket grovt brott där man mycket väl kan förstöra hela livet för den våldtagne personen.
Så in på 14 år strunt samma att det kostar för straff måste gärningsmannen få, sen ut fort som faan bara.
Så förvånad jag blev?
En invandrare från arabvärlden och det kunde väl ingen tänka sig, eller hur 87:an?????
En tycker tydligen det är helt OK att Invandrare våldtar, stort grattis PK
Kommer någon ihåg när USA skulle ta emot alla kubanska flyktingar med öppna armar? Då släppte Kuba fri alla sina fångar och skickade dem till Florida, där brottsligheten blev skyhög.