TERRORISM. En svensk medborgare med kopplingar till en terrorrörelse rapporteras ha avrättats i Irak tillsammans med ytterligare 37 misstänkta jihadister. Samtliga inkl. ”svensken” var irakier.

De avrättade ska enligt lokala myndigheter ha dömts för terrorbrott och ha haft kopplingar till terrorgrupperna Islamiska staten eller al-Qaida.
Avrättningen skedde i staden Nasiriyah i södra Irak. Svenska UD har inte kommenterat uppgifterna.
-Pettersson säger otur för ”svensken” men bra för Sverige…
Statsminister Stefan Löfven säger att han känner till ”svensken” som är i 60-årsåldern och statsministern menar ”Vår hållning är att åker man till ett annat land och begår brott får man räkna med att man blir straffad i det landet”
Undrar om herr Löfven funderat på varför så många brottslingar kommer till Sverige?
Den här mannen står inför rätta för några sanna ord. Han är inspirerande att lyssna på och vid tidslinjen så frågar den kanadensiske reportern …..Sverige och Kanada ?
Glömde skriva tidslinjen alldeles mot slutet av klippet , vid cirka 12 minuter.
Var det pelle eller olle!?!? Vad hade de där att göra.sverige ligger ju typ 300 mil därifrån.
Skönt att varken Poseidon eller Regeringsplanet inte hann hämta ”hem” terroristen.
Ja, vem bryr sig!!! En utlänning är en utlänning, hur mycket fina etiketter än vänsterpacket försöker klistra på denne. Och han var ju dessutom terrorist. Då förtjänade han det bara.
Tala bara inte om ”svenskar”, säger jag bara till de vänsterristiska journalistsvinen. För i då fall är alla som bor i Hebron och Shatila palestinier och inget annat. Nyanlända palestinier från Israel. B l a.
Let him swing
Med detta sagt så tror jag inte att den nuvarande regimen i Irak är så mycket bättre än ISIS et al. Snart är de i underläge och så fortsätter det. Denna del av världen behöver ytterligare 500-600 år av mördande, våldtäkter, små barn utför stup och så vidare innan de tröttnar och kommer till sans. Men de skall inte få en fristad i västvärlden för att pusta ut, lagas och lappas och sedan åka tillbaka och begå nya brott. Nej, håll västvärlden fri från dem, låt dem inte sprida sin draksådd hos oss.
Islam är en perfekt religion att ha i ryggen när man skall göra en politisk karriär. Allt man behöver hävda är att man arbetar i islams anda genom att döda ett antal otrogna då och då.& sedan säga att man är rättrogen och man representerar den rätta versionen av islam.
Hurra säger jag. Och Löfven förefaller inte heller så upprörd. Vi har några tusen gelikar till den avrättade i det här landet. Löfven tar inte några initiativ till ”långa fängelsestraff” för dem. Visst bevisläget är svårt men med lite ansträngning hade man nitat några hundra och avskräckt några tusen från vidare handlingar. Om dessutom repatriering var ett stående inslag i dommarna (=dödsstraff i det landet de begått sina avskyvärda handlingar)hade hade vi nått ännu längre. Ser fram emot ett utlämningsavtal mellan Irak och Sverige
Fler sådana nyheter tack.. 🙂
En dag att fira. Tack Irak.
Där sparade Svenska staten många skattekronor !!
Ja det kan verka ironiskt men tänk om denne ISIS soldat kommit tillbaka till Sverige med garanti om att erhålla en lägenhet och dessutom garanterad psykolog stöd mm.
Är starkt emot dödsstraff men när det gäller terror har jag överseende. Brukar motivera min ståndpunkt för dödsstraff i dessa fall med hur många oskyldiga har dessa marodörer mördat. Hoppas Syrien och Irak hittar fler så slipper vi mördarna i vårt land
Blir det landsorg nu hos PK-familjen ?
De blir garanterat sorgeöl! PK-familjen är fördunklade i närvarande politik!
Terroristernas paradis Sverige var naturligtvis genast igång med protester mot att en s.k svensk blivit avrättad men han var faktisk även Irakisk medborgare och då gäller Iraks lagar men det accepterar självklart inte det patetiska och alltid löjeväckande politiskt korrekta idiotlandet Sverige !
Märkligt, ena stunden kryper Löven upp i röven på länder som har dödsstraff men i nästa stund ska dödsstraff fördömas, förbannat vidrigt men vanligt svenskt hyckleri.
Bra jobbat Irak, rättvisa har skipats !
Aftonbladet skriver att det är en svensk extremist, ”svensk” är han inte och kommer aldrig att bli, det är bara Aftonbladet och Stefan Löven som tycker att denna IS terrorist är ”svensk”! Egentligen begåvade människor uttrycker sig som förståndshandikappade för att försvara den linje de arbetat efter sedan Olof Palmes dagar: mångkulturalismen!
Den här araben som slaktat/mördat för IS kom extremt lindrigt undan, han borde blivit behandlad som IS behandlade kristna fångar: de blev brända i burar och torterade.
Antar att arabens hela släkt finns i Sverige tack vare Socialdemokraternas linje om massinvandring av muslimer/araber till varje pris!
SVERIGE VAKNA!!
Sådana här borde inte ha en fristad i Sverige utan utvisas till lämpligt ställe där de har kompetens att ta hand om dem på rätt sätt, dvs. Ryssland, Syrien eller USA.
VIKTIGT TILLÄGG!! Stefan Löven har gått ut och kritiserat avrättningen!!!
SVT sa i måndags att Sahindal kurden som blev utvisad på livstid var från Sala (dvs fake news med våra egna pengar)
Ett problem mindre för oss…
Var är Iraks dialog polis? I Svedala hade ”svensken” fått en räkmacka, bostad, körkort samt skuldsanering.
Knappast i Svedala, Fjollträsk hade gjort så med stor sannolikhet för de är där de värsta pundhuvudena finns. Alla de som gått på lögnen att vi måste importera muslimer, får skämmas för sin enfald.
Aftonpravdans rubriksättning är bara ett bevis på att begåvningssvaga huserar där …