Det muhammedanska terrorhotet mot Storbritannien har accelererat i en alarmerande takt och är värre än någonsin under min 34-åriga karriär, säger MI5 chefen Andrew Parker.
Hans byrå, känd som säkerhetstjänsten, som ständigt utökar och uppgraderar sin kapacitet, men kan inte realistiskt förhindra alla attacker som riktar sig mot civila.
”Under 2017, med allt som hänt och mycket som inte har det, är det klart att vi kämpar mot ett intensivt terroristhot från islamistiska extremister”, berättade Parker för journalister i London. ”Hotet är mångdimensionellt, utvecklas snabbt och fungerar i en skala och takt som vi inte har sett tidigare.”
Han noterade en ”dramatisk uppväxling” i hotet i år, med framgångsrika attacker i London och Manchester som dödade 36 personer tillsammans.
”Tjugo attacker har utförts i Storbritannien senaste fyra åren,” sade Parker. ”Många fler har förhindrats av de tidiga ingrepp som vi och polisen gör. Det har varit ett rekordantal terrorismrelaterade gripanden: 379 i år från januari till juni.”
Han tillägger att kontinentala Europa har mött en liknande ökning, särskilt i Frankrike, Belgien, Tyskland och Spanien.
Parker sade att MI5 har mer än 500 pågående undersökningar som involverar ungefär 3.000 personer (muhammedaner) som är kända för att vara involverade i extremistiska aktiviteter.
Dessutom sa han att mer än 20 000 individer (muslimer) har granskats tidigare för möjliga terrorband och det finns utan tvekan ”våldsamma (Muslimska) extremister” som hittills inte har upptäckts av säkerhetstjänsten.
Risken ökar ytterligare genom eventuella återvändare till Storbritannien av muhammedaner som gick med i ”den islamiska staten i Syrien och Irak”, sade Parker.
Han sa att MI5 är välutrustad för att hantera hotet, men man kommer att växa från 4 000 till 5 000 anställda under de närmaste åren.
Parker varnade för att det är omöjligt att stoppa allah attacker.
FjärranÖsternRedaktören konstaterar: Att här finns en stor utgiftspost som är direkt förknippad med invandrade utövare av den ”fredliga och humana”. Tyvärr är väl situationen inte bättre i Sverige!
Fast, MI5 arbetar ju mest med att lokalisera och oskadliggöra de som opponerar sig mot just den muslimska invandringen!