Önsketänkande

INRIKES. För några dagar sedan presenterade Sifo/SvD en opinionsundersökning som visade att Sverigedemokraterna backade kraftigt.  Hela PK-etablissemanget och Twittervänstern jublade och ”alla opartiska” medier rapporterade stort om SD:s ras. 

Det är betydligt tystare från vår opartiska PK-media om Nyheter Idag/Sentios opinionsundersökning där det visas betydligt bättre resultat för SD. Dessutom bruka Sentio pricka in valresultatet för SD betydligt bättre än Sifo.

-Pettersson antar att socialdemokraten och vänstermannen Göran Greider förtränger detta…

25 thoughts on “Önsketänkande

  1. Sossarna med vänstern är rädda att förlora valet och regeringsmakten 2018, därför den här bluffen med att SD har gått tillbaka, det är känt att SIFO alltid kommer med siffror som passar in för sossarna och vänstern. Det ligger i motståndarnas policy att presentera låga siffror för SD som att det skulle skrämma sympatisörerna för SD.
    Den stora frågan vid valet kommer att bli den här okontrollerade massiva asylinvandringen , med dess följder, som blivit en enorm brist på bostäder, en kriminalitet som har skenat iväg utan någon som helst kontroll, med våldtäkter i landet som slår världsrekord, mord dagligen, skollokaler, bilar bränns ned som någon hämnd mot deras eget misslyckande
    Det har skapats en gängkriminalitet som har sin grund i klan samhällen som många av asylinvandrarna kommer ifrån.
    Många av asylinvandrarna kommer från länder där 60-70% kan varken läsa eller skriva på sitt eget språk, att komma in på den svenska reguljära arbetsmarknaden kan ses som omöjligt.
    De jobb som skapas av dem är oftast att de tar in någon handikappad eller åldrig släkting som anhörighetsinvandrare, och tar vårdnaden om dem med mycket höga bidrag.
    Sossarna och vänstern ser det som att de skapar jobb och får sysselsättning.
    En stor del av asylinvandrarna är det omöjligt att integrera i det svenska samhället, och sedan vill de bo i storstäderna i gettoliknande områden, där varken polis eller andra kan gå in utan att bli utsatta för våld.

    .

    • Att SD skulle förlora röster är inte sannolikt därför partiet har stått fast vid sin politik om det negativa med en okontrollerat massiv asylinvandring och dess negativa följder, som de fått helt rätt i, partiet insåg de negativa konsekvenserna på ett mycket tidigt stadium.
      Sverige behöver invandring men den skall vara kontrollerad, flyktingar skall tas in men det skall vara kvotflyktingar som FN utsett.
      De här har hela tiden framförts av SD, men som oppositionen inte velat kännas vid.
      Partistyrelsen för moderaterna tycks ha ändrad sin policy vad gäller asylinvandringen och de kommer helt säkert att ta röster från sossarna och även från de andra små partierna.
      Vid valet 2018 kommer det att sannolikt bli två stora partier och det är SD och Moderaterna och det skulle möjliggöra en regeringsförändring.
      Många småpartier kommer inte att komma upp till 4% och därmed försvinna.

  2. 10 september 2014, tre dagar innan det årets riksdagsval, redovisade SIFO en väljarbarometer. I den gavs SD 8,9 %. Vi vet ju all hur det blev i verkligheten. SD fick 12,8 %, till övriga partiers stora förskräckelse. En fasa, som inte lämnat dem någon ro sedan dess. Inte ens den i särklass antidemokratiska decemberöverenskommelsen har kunnat lugna ner sjuklövern.
    SIFO bommade alltså med hela 3.9 % !
    Och de kallar sig opinionsinstitut!
    SIFO är inget annat än ett propagandaorgan för vänstern.
    Låt oss på valdagen 2018 visa, var SD har sin hemvist! I toppen!

  3. grebom5 – Sweden – Retired male with more than 25 years experience of overseas work, mostly in Africa and Asia but also Europe. Convinced that Islam is a dangerous religion present in our time but still using medieval ways of practising their religion.
    gamgubben skriver:

    Tillhörde SIFO’s röstpanel en lång tid men eftersom jag prickade för SD som det parti jag skulle rösta på, så fick jag inga mer undersökningar att delta i. Svenska Idioter Fick Ordet.

  4. OTROLIGT 🙉🙊🙈

    Som sagts innan, att nuvarande regering får nån mer röst än sin egen, är en gåta.

    Sveriges medborgare utsätts dagligen för ökade fall av misshandel, gruppvåldtäkter, rån, bränder, försäkringsbedrägerier, mord, stölder m.m.
    Polisen ska få mer pengar ( vi har ju förre brott!), invandrarverket (ja, invandrarverket, det är vad det är), sjukvården ( för att ta hand om…ja, vad är det som ökar?), folktandvården ( vilka får fixade tänder för 50:-…är det våra pensionärer?)
    Fråga dig:
    Kommer dina barn, barnbarn eller kanske du själv, få det bättre och bättre framöver ?
    Om du är tänkande och ser vad som sker, så hoppas jag att du förstår.

    Det är försent att sen säga: Förlåt, jag var naiv…jag vill det ska vara som det var när jag var yngre.
    Antingen tar man tag i det nu, eller är tyst ( och då även när ditt/eller bästa kompisens barnbarn blir utsatt för nått sjukt brott ).
    Det är DU SOM VÄLJER FRAMTIDEN, det är lättare att stoppa nu, och fortsätta sen, än tvärtom, öka och sen ångra…det funkar inte!!!

    TÄNK SJÄLV, TÄNK FRAMÅT….OCH SIST MEN ABSOLUT INTE MINST…VAR INTE NAIV!

  5. Otroligt vad SVT ägnar mycket tid åt USA s President Trump,
    inte en dag utan man kommer med hånfulla kommentarer,
    samtidigt som vi har en virrpanna till statsminister här hemma,
    som dom inte ägnar mycket tid på, vem USA väljer till president
    har inte SVT med att göra, se idiotin i ert eget land först!

  6. Jag hoppas att det blir som med Trump, chanslös veckan föra valet enligt msm, sedan vann han och valfusk började ropas. Inte en enda s.k. journalist tog på sig skäms mössan, trots att de flesta fabulerade och hade önsketänkande. Lite mer självkritik hade varit på plats, men man kan inte kräva nåt som tydligen inte finns. Fejkade valundersökningar var legio då som nu.

  7. Göran geider eller vad han heter, han har utstrålning som en uteliggare hans åsikter är likadana.De med olika undersökningar och val det är största bluffen i vått land.Tror ni verkligen att någon vettig svensk skulle rösta på sossarna,jag tror att dom snarare ligger runt4%.Men det är som allt annat bara lögner och bluff.Mvh Adolf

  8. Snart kommer vi får se SVT hålla sorgestund över valet i Österrike. (också)
    Det är smarta väljare där, tyvärr finns det stor risk att svenska väljare inte är lika smarta…

    De båda högerpartierna ÖVP och FPÖ ökar med 7,6 respektive 5,5 procent i något som kan kallas för en jordskredsseger.

    För Socialdemokraterna (SPÖ) blev det plus minus noll.

    För de Gröna, som backade med -8,6 procent blev det även respass ut ur parlamentet då det inte klarar 4-procent spärren.

  9. Var med i en Sifo undersökning för några år sedan och talade då om att jag skulle rösta SD, det var sista gången jag fick vara med. Sifo är ett stort skämt liksom hela regeringen.

    • Många är rädda att de antecknar namnet och skickar det till Expo. För naturligtvis har Expo sina agenter hos SIFO och de andra uppringarna – allt annat är en fantasi.

      Flera av mina väninnor törs inte säga till sina män, barn och arbetskamrater att de tänker rösta SD; de är rädda för att bli osams, uteslutna ur gemenskapen eller tittade ned på i åratal framöver – tills dess de gjort avbön på sina bara knän.

      • ”Sara”!
        Vi har upplevt en lättnad från våra vänner när vi tydligt deklarerat att vi har, och kommer att rösta på SD.
        De har svarat; Oj, det har vi också!

        Överraskningen kommer att bli positiv vid nästa val.
        Det finns ännu ett litet hopp för vårt fosterland.

  10. Opionsinstituten som ringer upp ett axplock av allmänheten misstänker jag inte får tillförlitliga svar. SD anses fortfarande inte som 100% rumsrent och personer riskerar inte repressalier för sin rakhet. De vet inte om dessa representanter är infiltrerade och i kamoflauge med PK-maffian och denna information kan användas gentemot dem.

    • Jag håller med dig, det är ”fult” att rösta SD, och folk drar sig för att säga det i telefon.
      En webundersökning där man känner sig mer anonym och trygg brukar visa mer ärliga resultat.

      Det är skam att det anses fult att vilja ha ett tryggt och säkert land!

  11. Jag tror att sanningen finns mitt i, alltså (23+15)/2 ger ungefär 19%. Men egentligen spelar det ingen roll vilka siffror SD får. Allt handlar om procentsatsen i september 2018.

  12. Är detta TYSKLAND 1939? Där svenska befolkningen nu, liksom tyskarna då, av MEDIA, bara blir förda bakom ljuset? Om svenskarna ”JUBLADE” över det lögnaktiga resultatet – förstår man varför SVERIGE ser ut som det gör idag men 2018 är det slut för S, M, C, MP, L och KD……. DÅ är det ”vi ANDRA” som JUBLAR så det hörs till både Danmark, Norge och Finland och vi slutar att sjunga ”Det finns en plats på jorden, där solen aldrig ler, den platsen heter Sverige och dit vill jag aldrig mer” och sjungen istället vår NATIONALSÅNG så det EKAR i SKOGARNA och våra förfädrer slutar ROTERA som TIBETANSKA BÖNEKVARNAR i

  13. Greiders skalle och fejs är som en jättelik fluffig marängtårta medan ögonen kastar galna flackande blickar. Man ska akta sig, inte bli kletig om fingrarna …. Klappa inte pudeln.

  14. Det finns bara två opinionsinstitut, som redovisar den verkliga ställningen mellan de olika partierna. Det är Sentio och Yougovs. Dessa institut är så bra, att media absolut väljer att avstå från att redovisa deras resultat.
    Vi skall inbillas att en röst på SD är bortkastad.
    Men låt oss vid valet 2018 visa media att SD är det största partiet.
    Kom ihåg att media hela tiden försöker att föra oss bakom ljuset.

  15. Göran Greider. Jag har full förståelse för att du med din ”lögnmediabakgrund” höjer Sifo:s senaste skämt till väljarundersökning mot skyarna. Om du kunde uppträda mera normalt skulle du istället inse att Sentios undersökning alltid ligger närmare sanningen.

  16. SIFO = Totalt oseriöst. Alla SD väljare som inte litar på sekretessen hos SIFO kommer nog att gå till vallokalen. SIFO får stå med byxorna nere avslöjade som de bluffare som dom är.

KommenteraAvbryt svar