BROTTSLIGHET. Det påstår i varje fall bloggaren Cissi Wallin, våldtäkten ska ha skett för elva år sedan. Cissi Wallin berättade redan 2010 att hon fyra år tidigare som 21-åring hade blivit våldtagen av en ”äldre medieman med makt”, som drogat henne efter att ha lovat henne en efterfest.
”Jag har fragmentariska minnen av det som hände. Bland annat minns jag att jag vaknade till av att han kravlat upp mot mitt ansikte och försökte trycka in sin kuk i min mun medan han väste ’sug då, sug!’. Sedan föll jag tillbaka in i dimman”, skrev Wallin i Nyheter24.
-Pettersson är lite nyfiken på om Aftonbladet och Expressen kommer att slå upp detta lika stort som de gjort med skandalen runt Harvey Weinstein i Hollywood?
Cissis orde nedan, inget ändrat och inget borttaget.
- cissiwallinDen mäktige medieman som drogade och våldtog mig 2006 heter Fredrik Virtanen. Jag anmälde 2011, först då orkade och vågade jag. Men har inte orkat eller vågat outa. Förrän nu. För ingen har väl missat #HarveyWeinstein -gate. Många av er har nog också sett vad @lulucartersweden berättat om #MartinTimell. Det är toppen av isberget. En glimt av den enorma patriarkala tystnadskultur som råder. Män med makt. Hur de tillåts hålla på. I åratal. Hur många kvinnor kan de utsätta innan de förlorar sina fina positioner? Hur kan chefer, kollegor och vänner som mycket väl vet vad som pågått/pågår hålla dessa as om ryggen?
👿
Jag kan inte vara tyst längre. Borde ha skrikit hans namn för längesen. Men han har bland annat låtit sitt ombud ringa mina chefer osv och dubba mig till galen mytoman. Priset, för inte bara min utan mängder av andra kvinnor han också utsatt för sitt kvinnohat… Priset för vår rättvisa har känts för högt. Men nu finns det inget pris längre. Kan jag se mig i spegeln om jag inte varnar andra, rentav räddar andra från en av alla dessa gränslösa män mitt ibland oss? Nej det kan jag faktiskt inte. Och han får väl kontra med en stämning om han vill. Väljer rättsväsendet att prioritera det, samtidigt som anmälningar om mäns sexuella våld läggs ner på löpande band, då visar samhället sitt svek än en gång. Sveket i att inte ta våra berättelser på allvar. Att inte ens ge oss ens ett värdigt försök till upprättelse.
😨
Hur många sexuellt ofredande män finns det i världen? Well, jag drar i alla fall fram en till av dom i ljuset. Och jag gör det som mängder av så kallade branschkollegor borde gjort för längesen – agerar. För min historia är verkligen inte den enda. Det finns så mycket smuts, så mycket polerad feghet bara man hackar lite i isberget. Och framförallt – så mycket väldigt tydliga signaler om att man överlag värderar vita mäktiga män och deras ”anseende” mer än kvinnor de bestämt sig för att göra vad de vill med. Det stora sveket kommer därifrån. Från de som vetat men inget gjort… //stängt kommentarsfält enb pga vill ej ge underlag att säga att jag driver hatmobb/drev. Min historia, hans brott #hansskam #metoo #vågaberätta#womenspeakingup #bryttystnaden

Aftonbladet vet uppenbarligen om att ifall de som arbetsgivare gör felsteg i vad de säger så ligger de pyrt till, samtidigt som de gärna pressar för att inte säga hotar andra i liknande situationer. Pressetik och källkritik respekteras bara i den utsträckning som ren självbevarelsedrift kräver.
Cissi och andra utsatta skall ha allt stöd och all respekt vi kan uppbringa, men till institutionen Aftonbladet har jag inget annat än förakt och skadeglädje att erbjuda idag.
Aftonbladet verkar bestå av snedvriden personal och man chockas av hur dom beskyddar sin våldtäktsman. Är det rödvinstjutet som gör dom omtöcknade i huvudet?
Tyvärr så försvarar batikhäxan tillika chefsredaktören för Aftonhoran svinet med näbbar och klor. http://www.friatider.se/aftonbladet-chefen-tar-virtanen-i-f-rsvar
En kvinna ljuger inte om såna saker, om nu inte gärningsmannen är av icke-europeisk härkomst.
Då har #jagärhär och batikhäxorna en annan bild.
Tar media upp detta med lika stort intresse, som efter Wighs ”avslöjande”? Hur går det med polisundersökningen förresten?
Usch, vad har de för värdegrund på Aftonbladet?
Det patriarkala vänster etablissemanget. …det är dom hon menar ……grattis nu börjar kriget
https://www.metro.se/artikel/fredrik-virtanen-jag-är-ett-hopplöst-ligg-xr
Se, dessa feminister; Virtanen är feminist, Cicci Wallin är feminist, fan och hans moster är feminister hela bunten men ändå skylls på ”patriarkala strukturer”. Och allihopa säljer de ett ex av ”värdegrunden” till pöbeln. Taskspeleri på elit nivå.
Goda ”bröder” eller ?
https://se.images.search.yahoo.com/search/images?p=fredrik+virtanen&fr=moz35&imgurl=http%3A%2F%2Fgfx.aftonbladet-cdn.se%2Fimage%2F13901755%2F762%2Fnormal%2F46962338ac4f6%2Ffredrik_virtanen.jpg#id=81&iurl=http%3A%2F%2Fstatic-cdn.sr.se%2Fsida%2Fimages%2F4250%2F2341568_1200_675.jpg%3Fpreset%3Darticle-slider&action=click
Han är gift med en ramqvist, är det från samma familj som lars ramqvist och därmed släkt med bo södersten ??
Gift med Karolina Ramqvist. Say no more. Minns du ”Fittstims-bråket med Ulf Lundell?
Lex: rör inte mitt patriarkala svin!
Att den frånstötande Virtanen är en exceptionellt oseriös samhällsaktör är en väldokumenterad sanning. Hur det förhåller sig i ovan beskrivna fall törhända tiden utvisar – klart är ändock att denna Wallin, vem hon nu är, gott kunnat rapportera om detta övergrepp långt tidigare, samt haft vett att uttrycka sig på ett mer hyfsat sätt än vad vi här ges exempel på.
Språkets urartning utgör en icke ringa del av den demoraliseringsprocess vi nu upplever och där könsord, sexualrelaterad slang och svordomar i allt högre grad bemänger det dagliga talet i våra medier och därmed urholkar seriositet och trovärdighet.
Andreas, synnerligen äcklad.
Morgondagens löpsedel är klar ??
Ousch
Han får nog gömma sig på Gambia´s ambassad. Sen får vi hoppas på en riktig långkörare, precis som med Julian Assange. Fast J-A hade nog bara tummen i syltburken, medans F-V har syltat in sig desto värre.
Ja kan vara så. Claes elfsberg vet jag genom mycket trovärdiga källor gillade och ligga naken under ett glasbord med unga betalda brudar strippade på bordet.än gång gick visst bordet sönder.mycket sjukt beteende.
Har hört att han sagt till kvinnor att han är hård under bordet i studion, då han tänker på den och den under sändning. Så sjuka män finns, överallt.
Och varför var vi (Alleman) med 2011? Vad vill överstehönsen oss nu?
*inte med
Är jorden rund ?
Detta måste ju bli en toppnyhet på Aftonbladet och som kommer att ältas minst i en vecka .
Om gruppvåldtagna, icke kända kvinnor, talar vi ej!/ #jag är här. Var?