INVANDRING. Flera månader av systematisk undersökning av identiteten på över 700 asylsökande som uppgivit att de var statslösa, förfölja och förtryckta personer från Kuwait har gett resultatet att sa att de förföljdes och förtryckte statslösa personer från Kuwait gav resultat till att 634 ljuger om sin bakgrund, det är närmare 90 procent, och därför har de fått avslag på sin asylansökan i Danmark. 
Ett specialteam på det danska utlänningsverket kunde efter omfattande kartläggning av familjemönster samt spår av sociala medier, mobiladata och internationellt samarbete att många av dem troligen kommer från Irak.
Mer än 300 personer har visat sig tillhöra samma släkt och specialteamet hittade två sökande som hade handböcker med detaljerade instruktioner om vad man ska säga och göra vid asylansökan för att på ett trovärdigt sätt framstå som statslös – så kallad bidooner – från Kuwait.
Enligt Thomas Gammeltoft-Hansen, professor i Raoul Wallenberg-institutet i Sverige och flyktingforskare, pekar handböckerna och räckvidden på det faktum att det finns ett organiserat nätverk bakom.
-Pettersson undrar om någon tror det är bättre i Sverige? Många gånger har jag sagt att mobilerna ska beslagtas tillfälligt och data tankas ned för att kontrollera vart de ringt och sms:at samt deras sociala medier.
Sedan kan man naturligtvis undra varför inte det rika Kuwait skulle kunna ta emot ett gäng statslösa och irakier i en kultur som står de asylsökande betydligt närmare än vår.
Svaret är naturligtvis att i Kuwait får du inga bidrag och de vill heller inte ha in människor som kan skapa orolighet…
I Sverige har 979 statslösa sökt asyl hittills under 2017. Sedan år 2000 har vi tagit emot ungefär 40.000 ”statslösa” personer och hur många av dem som ljugit kan ni gissa lika bra som jag…
Kameldrivare som ljuger ! Så komfortabelt, kvittrar svetsar-lärlingen. Då är ju inskolningen till partiet redan avklarad !
Undrar blott i mitt stilla sinne om det kan finnas en svensk nyhetsredaktör som är mer omtyckt och uppskattad än vår gode Pettersson och hans förträffliga medarbetare.
En retorisk fråga, då det med all skärpa framgår att det knappast finns någon alternativ nyhetsförmedlare som slår denna mästerliga plattform, där rigorös efterforskning, föredömlig pressetik och skarpslipat ansvar tagits som lysande ledstjärnor och hedersmarkörer i vårt inhemska mörker.
Det förtjänar att påpekas att den avslutande sensmoral som utgör inläggens slutvinjetter måste beskrivas som själva essensen av skribentens genialitet, där den klara analytiska förmågan månde blända den hukande agendajournalistiska prostitutionspressen som nu framför sin dissonanta svanesång.
Heder och tack, Ni oförtröttliga kämpar!
Andreas 🙂
Och minst lika många har infört sjukdomar,vi tidigare varit befriade från…eller endas, i få undantagsfall registrerats.
Spetälska,TBC,HIV.Hepatitis,och olika könssjukdomar florerar som aldrig tidigare.
Skandalös är inte ens namnet.
Ärlig talad skiter jag i Danmark det som bekymrar mig är Sverige med sin mentalt sjuka befolkning i alla fall 87% av befolkningen tillåter allt det som händer här.
[…] Source: Av drygt 700 asylsökande har 634 ljugit om sin bakgrund | Petterssons gör skillnad! […]
Att ta emot alla dessa immigranter har ett enda syfte – att driva välfärdsstaten Sverige i konkurs för att kunna riva nationsgränsen och öppna upp för ett globalistiskt mångkonfliktuellt inferno.
Konkurs ?
Men ganska många svenska väljare litade i valet 2014 tydligen på partiet S och kanske även nu på finansminister Magdalena Anderssons ekonomiska glädjekalkyl om att Sverige går oerhört bra och att skattekistan den bara sväller över av pengar som ska gå till svenska folkets efterlängtade allmosor.
Lite extra välfärdsbidrag brukar ju löna sig i Sverige inför ett val !
Att en svensk statsminister sagt att ”vi” varit naiva betyder inte att man inte kan fortsätta vara naiva…
Å andra sidan så struntar man i såna här petitesser i Sverige, här strävar man istället efter att hålla invandringen på en ”lagom hög nivå” (vilket verkar vara kanske 100000 per år).
634/700 = 0,906.
Ärligheten är sisådär.
Att felaktigt bevilja blåljugande asylsökande uppehållstillstånd (PUT) i Sverige … Ja, där har Dan Eliasson (S) tidigare gd för Migrationsverket redan slagit Danmark med hästlängder.
C:a 7.000 fransk-talande ”bluff”-somalier anlände under 4 – 5 års tid från Djibouti och Somaliland på nordöstra delen av Afrikas horn. Alldeles för sent upptäckte handläggarna på Migrationsverket i Sverige att alla borde ha utvisats omedelbart.
Dom asylsökande uppgav att de kom från det egentliga Somalia men anlände i själva verket från Djibouti och det näraliggande Somaliland. Folket som bor där är fransktalande vilket inte är fallet med s k ”äkta” somalier. Djiboutierna är inte främmande för att dricka alkohol, vin & tugga kat-drogen vilket de flesta ”äkta” somalier inte berusar sig med … och minst av allt nyttjar de ”äkta” somalierna starksprit.
I Djibouti och Somaliland rådde fred år 2007 och framåt. Flykting-/ asylskäl pga krig skulle därför ej ha kunnat åberopas. Det har ej heller rått varken extrem torka eller extrem svältkatastrof i Djibouti och Somaliland på samma sätt som i själva Somalia (i de mellersta och södra delarna).
Livsmedelsförsörjningen i Djibouti och Somaliland har också fungerat acceptabelt hela tiden eftersom fred, lugn och ordning har rått / fortfarande råder. De basala behoven i samhällena har hjälpligt kunnat tillgodoses … till skillnad från katastroferna i områdena i mellersta och södra Somalia.
Läs på länkarna nedan hur glada och nöjda dessa c:a 7.000 ”bluff”-somalier blev när Migrationsverkets handläggare accepterade deras falska uppgifter i ansökningarna.
Migrationsverket tog felaktiga beslut att tilldela PUT så alla från Djibouti fick stanna i Sverige som ”äkta” somalier. De kunde då börja leva gott och bekvämt på våra svenska skattepengar och hade inga egentliga avsikter att behöva arbeta.
”Life is easy here, Beer and Alcohol which is my favorite are cheap, Qat is available if you know where to look for, i can survive with out much work, in Djibouti i used to work 18 hours every day for less than 150 dollars a month, i like Sweden, its like paradise to me. Said the Djiboutian man.”
Varning! SvD:s blogg-länken nedan innehåller en vidarelänkning till en somalisk hemsida. Den somaliska hemsidan sprider farligt virus. Mycket starkt virus-skydd och brandvägg behövs. Avstå att klicka på den somaliska länken om du är osäker. Själva SvD-länken här nedan är däremot ofarlig och helt OK att öppna med ett klick.
http://blog.svd.se/ledarbloggen/2012/09/03/i-en-papperslos-varld-ar-alla-somalier/
Falska somalier väller in i Sverige
(Publicerad 3 september 2012)
http://www.friatider.se/bluffsomalier-valler-in-i-sverige
Nuvarande rikspolischefen Dan Eliasson (S) var generaldirektör för Migrationsverket åren 2007–2011, d.v.s. under tiden när c:a 7.000 bluff-somalier från Djibouti tog sig in i Sverige och utan minsta problem beviljades Permanenta Uppehålls-Tillstånd (PUT).
Statslösa från Danmark som har genomskådat ljugarna, det blir väl fint då kan de leva på oss ett tag innan de blir utkastade till sina hemländer. Härlig semester
”Handböckerna” är väl de som Soros har låtit ta fram?
Sådana böcker har funnits ett tag:
http://news.sky.com/story/1551853/sky-finds-handbook-for-eu-bound-migrants
Men snälla nån då, handböcker på FLER språk är inget nytt för de som INTE kan arabiska från Flyktingarnas Riksråd, http://www.farr.se/sv/att-soeka-asyl
Flyktingrådets Landinfo, http://www.farr.se/sv/aktuellt-a-press/notiser/883-handbok-for-landinformation
Finns gott om info för ”flyktingar” att lotsas rätt till våra skattepengar
Lars berättar om sin situation som hemlös i Stockholm, det är verkligen inte en ”humanitär stormakt” som behandlar sitt eget folk så förnedrande !
Skäms Sverige !
http://www.swebbtv.se/