MASSMORD. Minst 50 personer har dödats och över 200 personer har skadats efter att en gärningsman öppnat eld från 32:a våningen på ett casino mot festivalbesökare i centrala Las Vegas.
Gärningsmannen är den 64-årige Stephen Paddock, bekräftar polisen på en presskonferens. Motivet är inte känt. Den kvinna som polisen sökt, Marilou Danley, ska ha hittats. Det är inte känt vilken roll hon ska ha haft i skjutningen, men hon ska ha en koppling till den misstänkte skytten.
Det har funnits rykten om att det rört sig om flera skyttar, men enligt polisen finns det inget som tyder på att det stämmer.

Det skall bli spännande att se vad framtida utredningar kommer fram till. Förmodligen samma lögner som USA har presterat vid varje gång de anfaller och invaderar länder vars ledare de tycker om. Den påstådda skytten var vapenkunnig och då är frågan varför behöver en god skytt denna vapenarsenal. Det finns en hund begraven även i detta fall.
Orkar inte läsa alla kommentarer här efter jag kollat alla nedröstningar här!!! Vad är på g?!!?!
Besök av delar från vår gamle bekante muslim Ali`s vänkrets.Vidare och inte för första gång,är bloggen hemsökt av några yngre troll…
Därför ”Tanten”. 🙁
Hur kunde israeliska tidningen Arutz Sheva veta vilket skytten var redan kl. 03 Las Vegas tid om attentatet utfördes kl 22?!
Nu talar man om över 400 skadade, vilket omöjliggör en enda skytt. Detta var en operation utförd av militärt utbildad personal. Det går inte att dra någon annan slutsats.
Så varför kommer attacken just nu?
Kanske för att dra uppmärksamheten från den etniska rensningen som pågår i Karibien efter de manipulerade orkanerna?!
Varför skriver du ”manipulerade” ?
@bror är du inne i en psykos?paranoid?manipulerade orkaner??killen hade 8 gevär säger polisen.han var vit.en djävla breivik kopia och inget mer.men en viss planering ligger bakom.
William, du menar en sextonarmad bläckfisk!
Det kommer en ny b-rulle från Hollywood, den här månaden tror jag, om just manipulerade orkaner, visserligen skruvade, men ändå i grund och botten sanningsenliga.
US mil sköt upp dessa laser-satelliter redan i slutet av förra årtusendet. Katrina var förstås det klassiska exemplet, men även vår egen Gudrun var manipulerad, dvs styrd och förstärkt.
Kanske beroende av att tidsskillnaden är,om jag inte minns fel åtta eller nio timmar ! Förstår inte din tanke bakom dina rader,om du nu inte är en antisionist ?
ISIS tar på sig dådet.
http://www.independent.co.uk/news/world/americas/las-vegas-isis-shooting-claims-stephen-paddock-responsibility-latest-a7978941.html
Han hade konverterat till islam.
Lena:
Möjligt men knappast troligt… IS försöker slå mynt av alla sådana händelser,eller som en av kommentarerna skriver i din länk. ”Tag det med nypa salt” !
IS tar på sig dådet
Påstår att han konverterat till Islam för några månader sedan.
http://www.bild.de/news/ausland/las-vegas/schiesserei-tote-live-ticker-53399050.bild.html
En ung rumän är bland de svårskadade, opererades och ligger på sjukhuset i kritiskt tillstånd.
Tur att han sköt ihjäl 50 vita i en helvit country-music-publik, annars hade väl Trump blivit tvungen att avgå pga de vitas våld mot svarta och stora städer hade bränts ned ” i protest”
http://www.pi-news.net/wp-content/uploads/lasvegas.jpg
Denna kvinna med blandning av olika arter,bland oss tvåbenta människor,sökes nu med ljus o. lykta. Hon lär för några månader sedan ha besökt Dubai,och en teori är att de båda följt en anvisning från Islamisterna.
Denna länk på engelska kan ligga bakom attentatet.:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-4940156/ISIS-video-called-lone-wolf-attack-Las-Vegas.html
Men även ett vänsterextremt dåd arbetas det utifrån.Skytten och hans partner var känt Obamavänliga samt hatade Trump….
Skjuter man country-music-vänner är man superkommunist och/eller islamist.
@sara ha lite respekt @!@👉du har skitit på dig om du varit där.sitta bakom en laptop och spela tuff.djävla idiot!!!det är fruktansvärt dåd 50 minst döda.inte klokt!!!
Det var sarkastiskt menat…. käre William.
Om svarta hade skjutits, hade det blivit ett fruktansvärt liv.
Nu var det ”bara vita”. White lives don’t matter…
Är det inte FÖR JÄVLIGT ?
@Sara det är för djävligt oavsett hudfärg.dom var oskyldiga.ok.
@Sara angående svata då får vi prata slaveriet,apartheid.klassklyftor hat ku kux klan osv.det är därför det är så känsligt om svarta dödas.och andra sidan så dödar många svarta vita i USA.och då skriver man inget pga upplopp demonstrationer osv ok.jag har släkt i USA bla.så jag vet.jag förstår din sarkasm…men kunde du inte haft lite mer respekt idag sötnos…
Läste precis att Melbourne Floridas Antifa avdelning säger att gärningsmannen är en av deras ”kamrater”. Stämmer det,och detta är dåd av Antifa, kommer dom normala amerikanerna slakta och riva dom i bitar med sina bara händer.
False flag operation. Pådrivandet av en världsregering är ständigt
närvarande. Att skapa så mycket skräck som möjligt, för att folk ska
be om hjälp att bli beskyddade av en till slut global regering, eftersom
våra vanliga nationer inte kan! Lär av videon ”False flags for dummies” på
youtube, av Dolores Flores.
8 kommentarer och rubriksättningen gör att det rör sig om en kristen och vit terrorist.
Ja Ali,för ovanlighetens skull,var det tydligen inte en islamist vid detta fruktansvärda dåd. Men i gengäld hade ju din islamske vän sitt blodbad i Marseille,där den muslimske dåren vrålade ”Allau Achba” ,och knivdödade två unga tjejer.
Ali:
Hittills 13 kommentarer,och då är det den tid på dagen,när alla jobbar utom er muslimer,och vi pensionärer ! Du får lägga dig på andra sidan,och vänta dig vakna upp tills, i kväll….
Muslimer och pensionärer !
Glöm inte oss som jobbar natt vi är kan vara vakna denna tid på dygnet och kan också skicka en kommentar !
Ali:
Just nu kl.20.34 är det 38 kommentarer vilket tyder på,att en del av de dina kommit hem.eller vaknat upp för kvällsskjutningar,bränder och annan brottslighet.Det sista går att utläsa med antalet ”tummen ned”.. Dessutom har jag och något troll,stått för allt för många av dem ! ;(
Var kommer du ifrån ??? Har för vana,att inte föra dialog med förståndshandikappade eller troll !Båda grupper beklagar jag.
Spekulationer – var hans flickvän muslim ?
https://heavyeditorial.files.wordpress.com/2017/10/danley2.jpg?quality=65&strip=all&w=531&strip=all
Det blir som med fallet ”German Vings Piloten” – vi får aldrig veta
Jag tycker att man hör mer än ett vapen som avfyras samtidigt. Initialt så har ögonvittnen uppgett minst tre skyttar till Fox News. Svårt att avgöra, men troligt när det är så pass många döda och skadade.
Personligen har jag svårt att tänka mig att det inte är någon med god vana att mörda som gjort detta.
I vilket fall som helst så är det åter igen ett bevis på att alla vanliga medborgare borde beväpnas för allas trygghet, så att det inte enbart är de kriminella som har vapen.
Nej avlossades flera hundra skott,måste han ju byta magasin flera gånger…
Varför mördar man folk när man är 64 År? Kan någon svara på det .Mvh Adolf
Precis, det är knappast hela sanningen. Personligen tror jag på flera skyttar under koordinerad eldgivning.
Åldern spelar nog mindre roll i sådana sammanhang… Hur gamla är t.ex. de som väljes till ”Sveriges styrande”,och deras fans bland de sex andra partierna på vänstersidan ?
Han kanske är döende i cancer varför det inte spelar någon roll?
Mind Control?
Bullsh^t story my word 🙂
Bild på mördaren.
http://www.mirror.co.uk/news/world-news/first-picture-gunman-stephen-paddock-11274144
Länk live.