INVANDRING. I Köpenhamn tar soldater nu över polisiära uppgifter för att avlasta polisen. De ska bevaka två byggnader som tillhör den judiska församlingen och den israeliska ambassaden i Köpenhamn. Samtidigt tar soldater också över delar av den danska gränskontrollen.
Enligt ett tidigare politiskt beslut ska totalt 160 soldater sättas in. För att klara uppgiften har de fått två veckors utbildning.
Ordföranden för det judiska samfundet i Danmark, Dan Rosenberg Asmussen, befarar att den militära närvaron kan verka skrämmande för vissa. – Vi är oroliga för att ett mer våldsamt uttryck genom närvaron av militär personal kanske skrämmer i väg en del, som annars tryggt skulle uppsöka judiska institutioner, säger Rosenberg Asmussen.
Men han tillägger att oron förhoppningsvis är helt ogrundad och att det judiska samfundet i Danmark känner sig tryggt. Han har också förståelse för att polisen är pressad av många arbetsuppgifter.
Det är oklart hur länge militären ska bistå polisen i Danmark på detta sätt. Överstelöjtnant Steen Dalsgaard framhåller under en pressträff att militären är van vid att lösa den här typen av uppgifter och att soldaterna är bra på det.
– Det är inte så att de har kniven i munnen, de står och ler och säger goddag till folk som går förbi, säger Dalsgaard.
-Pettersson undrar varför den danska polisen är pressad?

Reblogga detta på Vad händer i Mellanöstern idag?.
Den dag en svensk militärstyrka sätts in, kommer den att beordras angripa den demonstrerande oppositionen. Något annat kan vi icke förvänta oss inom den ockuperade humanitära stormaktens hank och stör.
Andreas.
Det är farligt om vi Pursvenskar invaggas i falsk trygghet att den feministiska polisen även är till för vår säkerhet. Tänk efter före och se över skalskyddet av bostaden och ha alltid med något att försvara sig med i det offentliga rummet. Det finns smidiga ficklampor som man kan krossa bilglas med och stroboskop ljus som förblindar och som är lätta att dölja.
Polisen är pressad nästan i hela Europa utom dom länder som vägrar ta emot invällare. Här lär det dröja innan dom sätter in militär dom är ju lika få som polisen och behövs till annat så vi får försvara oss själva istället .
Mohammedanerna har redan starkt infiltrerat politiken (framförallt S/V/M) nästa steg är att stärka sina positioner inom polis och militär.
Judarna i Sverige vår nog vakta själva om de inte vill bli offer för 3-kolonnare inom polis och militär.
Med lite organisation och en mobilisering av 50’000 välbeväpnade kämpar (oyh ytterligare sympatisörer/medhjäpare i bakgrunden) skulle Mohammedanerna redan idag med lätthet ta över Sverige istället för att vänta 10-20 år via valurnorna.
Korrekture:
… lätthet kunna ta över …
… via valurnorna göra detsamma.