SVT:s Agenda hade igår en extra lång sändning som behandlade framfarten av muslimsk extremism i Sverige och övriga Europa.
Intressanta intervjuer med och åsikter av inbjudna gäster från både Sverige och utlandet. En av de intervjuade var P-O Hellqvist, anställd hos SÄPO i trettio år och numera anställd hos den öppna polisen. Han beskrev ett stort och skrämmande problem med miljöer i Sverige där salafister och wahabister styr och där svenska lagar är satta ur spel. Mycket intressant och något du bör se, men…
Tidigare under kvällen hade Rapport visat delar av intervjun och så här sade Hellqvist i den.
Inslaget i Rapport börjar 09:45.
Titta sedan på Agenda, där inslaget med P-O Hellqvist börjar 29:40. Ni märker snart att man raderat bort orden han uttrycker i Rapports sändning, trots att de uppenbart är från samma intervju.
Är det inte intressant att Agenda som ägnar 80 minuter åt det framväxande hotet från muslimska extremister, klipper bort de ord som på ett bra sätt förklarar varför detta tillåtits ske i Sverige? Vi vet att såväl politiker, myndighetsutövare och journalister duckat för frågan av tre skäl. Dels rädslan för att framstå som främlingsfientlig och islamofob. Dels rädslan för att sätta fokus på gruppen muslimer och dels oviljan att ge SD vatten på sin kvarn.
Mycket tack vare denna rädsla, har vi nu ett par tusen islamister som utgör potentiella hot mot vårt samhälle och gud vet hur många sympatisörer och grovt kriminella som slunkit genom det nät som är ihåligare än en normal tesil.
Ni journalister och myndighetsutövare som vi vet besöker Pettersson får gärna diskutera detta på nästa kafferast och ännu hellre skriva en kommentar och förklara om detta är sant eller inte.

Svenska liv och rättsstaten offras likväl för den ”goda”sakens skull ,,media klipper och klistrar inslagen så att det passar deras agenda ,allt fler övertygas om att det man matar oss med är rena lögner ,det finns inga journalister på de stora nyhets kanalerna utan propaganda informatörer och aktivister ,alla riktiga journalister får sparken omg ,jag tycker att det är skrämmande
Det är otroligt att journalister sågar av grenen de själva sitter på. Att mörka sanningen är att hjälpa islamisterna att ta över! Vill ni det, ängsliga och hjärntvättade journalister? Vill ni bo i kalifatet med sharialagar?
Jag såg gårdagens agenda. Mycket babbel om utanförskapet men inte ett ord att det finns över hundra olika nationaliteter i Sverige som inte sätter lagar ur spel och inte försöker införa stat i staten. Varför finns inga problem med asiater, europeer, buddister, katoliker, judar, ateister etc.? Känner de inte utanförskapet?
Sanning och SVT går inte ihop, det skär sig, och det är precis som det låter ”SVT:s Agenda” mer sanning än så går inte och krama ur dessa komminister på SVT.
Ska man få fram nån obekväm sanning så måste det bli i direktsändning annars kan de klippa bort ta ut saker ur sitt sammanhang tom klippa ihop frågor och svar. Så jobbar ”opartiska” SVT.
Vatten på sin kvarn.
Den som bygger bäst kvarn drar mest nytta av det flödande vattnet.
De andra stoppar vattnet från att rinna i stället för bygga bra kvarnar? Det blir som en göl/pöl med stillastående vatten där allt liv ändrar form eftersom livsförutsättningarna förändras.
Det är helt riktigt. Han beskrev ett stort och skrämmande problem med miljöer i Sverige där salafister och wahabister styr och där svenska lagar är satta ur spel.
Detta leder till en annan fråga som berör iranier. De är också oftast muslimer, men är en grupp som lyckats väldigt väl i Sverige. Varför lyckas dessa?
Socialt utsatta områden har det under många år särskilt satsats på. Resurstilldelningen har varit oproportionerligt stor jämfört med övriga landet. Men det hjälper inte. Varför???
Helt enkelt, så vill de mörka religiösa krafterna som styr i bakgrunden ha det så här. Självfallet är det viktigt att göda jordmånen på det sätt som ger de bästa förutsättningarna för att det man vill ska spira, gör det.
Jag har skrivit till nyhetschefen på SVT och påpekat och frågat varför detta var bortklippt.Ynkligt gjort. Kanske det enskilt viktigaste uttalandet och orsaken varför Sverige har sådana enorma problem med egen terrorism men också varför alla terrorister i Europa har koppling till Sverige.
Du lär inte få något bra svar, förmodligen ”var det inte relevant”…
Det var ju högst olyckligt att uttalandet gjordes, och dessutom tvärtemot vad SVT (Sveriges Vänster television) har som agenda.