Explosion i Malmö och skottlossningar på flera andra håll

INVANDRARVÅLD.  Flera 112-samtal kom in till polisen under natten mot onsdag om en kraftig detonation i Malmö. Detonationen kunde lokaliseras till en fastigheten på Finlandsgatan där någon hade sprängt entrén. 

Ett par källarfönster hade också gått sönder av den kraftiga smällen. Ingen person skadades.

Liknande form av skadegörelse har tidigare skett i Malmö, senast för någon vecka sedan.

Det har även varit skottlossningar i Skarpnäck, Stockholm och Eskilstuna. Så allt är lugnt och som vanligt i det nya Sverige…

12 thoughts on “Explosion i Malmö och skottlossningar på flera andra håll

  1. På Finlandsgatan bodde en del missbrukare för 20 år sedan. Numera är det invandrare som bor på denna lilla gata som ligger på Erikslust, nära Mobilia. Har skjutits en del i höghusen förr. Numera har dessa fastigheter köpts upp av Victoria Park. Tidigare ägare satte i stort sätt bara in invandrare. Kommer dock bli fler svenskar nu. Små ettor som passar studenter finns det mycket av.

  2. R inte en hejare på tyska men det tycks finnas hiv-smitta driven av de sexuella lustar hos asylsökande.

    Här tycker man att läkare utan gränser kunde ha stått upp för behovet av smittskydd vid migration men de har haft fullt upp med annat. En grundbult inom medicin är annars vikten av att begränsa smitta.
    När det gäller virus, bakterier och parasiter bygger grundförståelsen på att dessa sprider sig via människor (och djur) varför den huvudsakliga kontrollen av spridning sker genom att kontrollera människor.

    Som jag har förstått har de verkat relativt ostört på Medelhavet och bidraget till och underlättat den okontrollerade och gränsöverskridande migrationen mellan Afrika och Europa. Häpnadsväckande om de som är utbildade i smittskydd åsidosatt ska medicinska plikter genom att bortse från infektionsriskerna.

  3. En 16-årig ensamkommande gosse dömdes på tisdagen för våldtäktsförsök mot en kvinna i Stadsparken i Helsingborg förra hösten.
    Rena tillfälligheter gjorde att övergreppet avbröts, konstaterar tingsrätten.

    Brottet har mycket högt straffvärde – men eftersom den lille gärningsgossen blott hade fyllt 15 och tre kvarts vid överfallet på kvinnan stannar påföljden vid 150 timmars ungdomstjänst.

    Expressen skriver

    ”Föreståndaren på HVB-hemmet för flyktingar, där pojken bodde, vittnar om att han inte var där den aktuella natten.”

    http://www.expressen.se/kvallsposten/16-arig-pojke-doms-for-valdtaktsforsok/

  4. När görs någonting åt allt jävla våld,skjutningar, bråk?Snart är det dags att beväpna sig.Har bott i US där är fritt fram att ha vapen på sig för personligt bruk.Har aldrig trott att det blir verklighet i Sverige.Bättre dö med vapen i hand än bli slaktad .Fy fan för sossarnas nya Sverige .Varför avgår inte Svetsarn? MVH ADOLF

KommenteraAvbryt svar