Varför röda mattan för vissa på bekostnad av andra?

Denna händelse ligger nu drygt 10 år tillbaka i tiden men är fortfarande aktuell då jag antar att liknande händelser tilldrager sig dagligen.

Min son led av astma när han var liten och 2 ggr så akut att vi var tvungna att uppsöka sjukhus. Första gången det hände tillbringade min fru natten med vår son och jag åkte hem.

Andra gången stannade jag kvar och min fru åkte hem. Dock när kvällen började bli sen kom en sköterska fram till mig och sa att om jag stannade över natten skulle det bli problem för personalen.

Orsaken var att en muslimsk kvinna som också var med sin son i det stora rummet (totalt 4 sjukbäddar) resp. hennes man inte tolerade att en främmande man tillbringade natten i samma rum som hans fru. Detta trots att det fanns skynken som man kunde dra för runt varje sängplats och att jag skulle tillbringa natten i mina normala gångkläder, alltså inte klä av mig på något sätt. Att den muslimska mannen istället för sin (icke ammande) fru skulle tillbringa natten med sin son var tydligen inte heller acceptabelt för honom, men hade i mina ögon varit en lösning.

Jag förstod mycket väl personalens situation och startade ingen diskussion eller insisterade på min rätt. Istället ringde jag upp min fru och förklarade situationen och hon fick köra tillbaka till sjukhuset för att tillbringa natten med vår 4-5 åriga son istället för mig.

Först under det senaste året har denna händelse igen kommit i min åtanke och när jag tänker tillbaka tycker jag att det var fel att jag direkt gav upp min rätt. Idag skulle jag nog handla annorlunda trots att sjukhuspersonalen skulle komma i kläm.

Vad skulle ni göra, vad tycker ni är rätt?

31 thoughts on “Varför röda mattan för vissa på bekostnad av andra?

  1. Det bästa agerandet hade utan tvekan varit att begära ett enkelrum för dig själv och ditt barn!
    Och att under alla förhållanden efter ett par dagar ha begärt uppgift om huruvida en s.k. Avvikelserapport hade skrivits.

  2. grebom5 – Sweden – Retired male with more than 25 years experience of overseas work, mostly in Africa and Asia but also Europe. Convinced that Islam is a dangerous religion present in our time but still using medieval ways of practising their religion.
    gamgubben skriver:

    Hedenhös, både Du och politikerna var/har varit för snälla eller handlat som vårt internationella rykte om ”de dumma svenskarna”

  3. Jag hade aldrig gett mig för en främmande religions nycker och jag hoppas att personalen inte heller gjorde det. Hade han skällt och gnällt hade det inte heller hjälpt utan bara fått mig mer stridslysten.
    Han kan dra åt helvete och gärna inte komma tillbaka.

  4. Jag skulle inte flytta, just för att inte ställa till det för personalen. Genom att ge till för ännu ett muhammedansk krav ger man bort ännu en del av vår kultur. Bit för bit, kompromiss för kompromiss, särställning för särställning får muhammedanerna till slut vad de vill. Glöm inte att muhammedanism har tålamod, 1400 år av tålamod på väg till målet – en värld med bara en ’gud’ – allah.

    Med andra ord, tänk efter nästa gång du står för frågan vad att göra för att undvika en konflikt baserad på muhammedanska krav. Vad är viktigare, ro och frid just nu eller ro och frid i framtiden?

  5. De vuxna svenskar vilka fortfarande har vettet i behåll har under det senaste decenniet givits ett otal mycket goda anledningar att revidera och utöka de politiska insikterna, stärka den medborgerliga medvetenheten samt analysera den jantelagstiftning som mer eller mindre styrt våra göranden och låtanden och lett fram till den allestädes närvarande undfallenhet som möjliggjort det alltmer derangerade vardagsscenariot.

    Vi måste nu alla hjälpas åt att via uppbådandet av det civilkurage och den beslutsamhet med vilken vi begåvats opponera oss mot det organiserade vanstyret och bevaka våra givna samhälleliga rättigheter, vilka i ökande omfattning nu hotas att reduceras till rent oacceptabla nivåer. Detta är vår oavvisliga rätt som svenska skattebetalare, men det är även vår skyldighet att markera var gränserna går och hur mycket vi kan tåla. Ingen annan lär komma till vår undsättning och det är således vår plikt att bevaka de egna intressena samt bekämpa den absurda svenska flexibiliteten.

    Avslutningsvis kan erinras om det faktum att de koranförslavade kravmaskinerna aldrig någonsin kommer att bli nöjda, oavsett vilka makabra eftergifter vi av det islamistbefrämjande etablissemanget tvingas underkasta oss. Måttfullhet, rim och reson ingår nämligen icke i dessa kolonisatörers repertoar.
    Andreas.

  6. Det var hedervärt av dig att ge efter och ringa din fru. Det handlade ju om två sjuka barn och en sjukhusmiljö. Du är svensk, har heder och moral och kan bjuda på den uppoffringen från dig, din fru och ert barn. Hade det varit en muslimsk man ensam med den kvinnan i sjukrummet med två sjuka barn så vet vi ju vad statistiken säger. Kvinnan och minst ett av barnen hade blivit våldtagna analt av den muslimske mannen som ansett den andre mannen som svag som lämnat kvinna och barn ensamma utan beskydd.

    • Håller helt med. Varför är muslimer så rädda för att lämna sina kvinnor oövervakade? De vet vad de själva eller andra muslimer kan göra. Sluta ta in nya muslimer i vårt samhälle knäppskallar! Ett samhälle, som nästan hade blivit av med den gamla primitiva våldtäktskulturen.

  7. Ingen särbehandling av muslimer i Sverige. Det finns många muslimska länder så då får de välja något av dem i stället.
    Jag förstår dej för 10 år sen så hade man nog blivit lite överraska och inte kommit sig för att protestera men i dag så hade jag krävt min rätt i ett liknande fall som ditt och inte backat ur.

  8. Nej förstås, muslimer har ingen rätt att tvinga andra anpassa sig till deras interna hedersregler. De skall själva ta besväret om det är deras angelägenhet. Det är bara muslimer och kriminella översittare, som har mage till såna krav. Sjukhuset skulle inte ens förmedlat den önskan om särbehandling. Det var fult. Du hade naturligtvis all rätt att neka den förnedringen. Men jag förstår att du backade, för när man kan och orkar, så vill man vara hjälpsam ( vårdpersonalen var nog tacksamma ) och tar extra besvär för att det skall vara smidigt ( en del av den Svenska kulturen som vissa gjort sig lustiga över ), men som har gjort Sverige så enormt framgångsrikt kan jag tänka. Det borde i hela Sverige och alla myndigheter vara total nolltolerans mot särbehandlande av muslimer och deras speciella hederskrav. Det leder aldrig till något gott.

    • Varför skall vi Svenskar anpassa oss efter ”hudingar”? De är av ondo. De ”flyr” från sina vilda outvecklade länder och vill driva vårt land till medeltiden! Fy tusan!!
      De skall anpassa sig efter vår kultur, våra regler och lagar, vår policy INTE tvärtom!!

  9. Jag undrar om sjukhuspersonalen idag skulle kunna med att säga samma sak och i så fall skulle jag be dem motivera varför min familj ska göra sig besvär pga den muslimske mannens idéer. Sen skulle jag stå på mig, han får acceptera och personalen ringa på väktare om han blir besvärlig, för vad det handlar om är ju att en anhörig vill sparka ut en annan anhörig av religiösa skäl och det har än så länge inget stöd i lagen.

  10. Reblogga detta på indenblog och kommenterade:
    Idag är du klokare och skulle förhoppningsvis inte ge efter för kulturella ojämlika föreställningar om heder och kön. Problemet var inte ditt, inte personalens utan invandrarparets mans.

    • Jag tycker att det var personalens fel. Vargör prioritera utländska muslimer över svenska patienter? Inse inte personalen det, då har de inte mycket till förstånd. Varför skulle vi krypa för dem?

  11. Om det gällt mej skulle jag ställt till ett h….tes liv och krävt att få ett enskilt rum så jag slapp ligga med dessa ”smutsliga” och intoleranta som inte ens uppskattar att få hjälp i ett ”främmande land”.
    Tyvärr så är sjukhus personalen ”idag” lärda att söka lösningar så det inte blir några stressade situationer !!!
    Vilket jag också förstår !!!
    Men hur länge ska vi vara UNDFALLANDE OCH VÄNDA ANDRA KINDEN TILL ???

  12. Jag förstår Din dilemma, men ju mer vi ger efter ju mer tar dom ifrån oss!
    Ge en muslim lillfingret och hela armen ryker!
    Det är den grymma och bisarra verkligheten.
    Personligen så skulle jag nog starkt ifrågasätta vad muslimen över huvud taget gör på ett svenskt sjukhus, hur mycket den bidragit med skatt och att det allra bästa för oss alla vore att dom alla åker tillbaka dit dom kom ifrån och aldrig mer visar sina fula trynen i Sverige.
    Janne

    • De är inte bara undfallande svenskingarna. Nej, de är några djävla röv slickare! Mitt förakt för swinja alias svenskingarna är avgrundsdjup men jag är absolut inte ensam om att, vara det miljoner och åter miljoner delar min åsikt. Ryck upp er svenskingar, de pissar på er!

      • Om du nu tycker så illa om oss svenskar, varför besöker du då Petterssons titt som tätt? Vad är det som gör dig så förbenat perfekt? Allt slut du skriver om oss studsar bara tillbaka på dig själv. ”Du känner väl andra så som du känner dig själv”.

      • Skåningen
        Jag tror inte alls att han genuint tycker illa om svenskar…………………………….han är som många andra så besviken och tyvärr med all rätt !

      • Jag tror inte det är något fel på oss, vi gillar inte konflikter och försöker medla i första hand för att hitta lösningar.

KommenteraAvbryt svar