POLISEN. Den socialdemokratiske politruken och rikspolischefen Dan Eliasson verkar ha givit order om att fuska med statistiken för att hamna i bättre dager. Enkla brott prioriteras medan mer svårutredda brott läggs åt sidan.
Polisen har hittills i år skickat fler utredda brott vidare till åklagare jämfört med samma tid i fjol. Men den ökningen utgörs nästan uteslutande av lättutredda ringa narkotikabrott och trafikbrott, visar siffror som SvD tagit del av.
Flera poliskällor uppger att de uppmanas till ”pinnjakt” med följd att svårutredda brott läggs åt sidan.
-Pettersson säger att vi ska inte enbart skylla på Eliasson, det är som alltid några andra som gör det möjligt…

[…] Polisen prioriterar enkla brott för statistikens skull […]
Handlar mer om kompetens,det är ju tråkigt att brott mot kvinnor t.ex. läggs på hög och när dom blir lösta så får forrövaren en klapp på ryggen istället för straff.Na polisen är handlingsforlamad och möter ett rättssystem som sedan gynnar dom kriminälla.Det är roten till att enkla brott utreds då polisen är ”maktlös” på nåt sätt tack vara regeringen och domstolarna.
Så jaga hasch-knott är högprioriterat då är det väl säkrast att inte jaga dom rasifierade hasch-knotten för som kastar väl sten.
Varför griper polisen inte upploppsmakarna och tar deras personuppgifter för senare lagföring?
Citat från SVT Text
113 SVT Text Torsdag 15 jun 2017
INRIKES PUBLICERAD 15 JUNI
Våldsamt upplopp i Trollhättan
Cirka 30 personer deltog under natten
till torsdag i ett bråk som skapade
stor oro i Trollhättan. Händelsen
rubriceras som våldsamt upplopp.
Bland annat brändes bildäck på gatan
i stadsdelen Kronogården. Ett stort
antal poliser kallades till platsen.
-INGEN HAR FRIHETSBERÖVATS, säger
Göran Carlbom, vakthavande befäl vid
region Väst.
Två män som var inblandade har själva
uppsökt sjukhus. De är inte allvarligt
skadade. Enligt polisen är det nu
lugnt på platsen.
Slut citat
Våldsamt upplopp i Trollhättan
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/valdsamt-upplopp-i-trollhattan
Många brott mörkas avsiktligt också …
https://www.skrivunder.com/uploads/images/tumblr_o0wrix81tn1r8n6aco1_12801.png
Från vänster: Peter Wolodarski – DN, Dan Eliasson – Polisen, Hanne Kjöller DN & Expressen
—
För små anslag till polisen i regeringens budgeten gör att kännbara sparåtgärder också måste vidtas.
http://left4photo.com/uploads/3/8/7/1/3871576/5795496.jpg
Någon förvånad?
OT
http://purdahbloggen.se/2016/11/06/islamovanstern-ulf-bjereld-s-och-vetenskapsradet-2016/
postkolonialism, rasifiering, bla bla
Islamovänstern Gardell Manga m fl.
Ruskigt antiintellektuellt arbete suger upp skattemedel för att bereda vägen för islam?
Läs
Hönsmamman, tack för länken. Något som bekräftar ens farhågor och ger obehagliga rysningar. Islamovänstern jobbar idogt för att bryta ned makten inifrån. De märkliga mönstren känns tydliga och stämmer med de förbluffande dagsnyheterna varje dag. De uteblivna eller sanslöst lindriga straffen för vissa invandrare trots att de gjort rent omänskligt brutala brott, Polisens i princip obefintliga stöd från myndigheterna osv. Det känns som det är för mycket för förståndet och för lång tid till nästa val.
polisen är kriminell eftersom den utfärdar svenska pass till Brysselbombare, Stockholmsbombare mfl (och polisen har mer tatueringar än kåkfarare)
Hoppas att det finns ett filter som silar bort landets fiender, muslimer från polisskolan och polisyrket.
Vi behöver genuina poliser och vi måste uppmuntra dem som våra hjältar och skyddsänglar.
Dock, alla muslimer är muslimer.
Alla muslimer har egen lag, koranen.
Alla muslimer ska följa koranen.
Alla muslimer ska, enligt koranen, betrakta oss otrogna som fiender.
D.v.s. muslimer är våra fiender.
D.v.s. muslim kan ALDRIG vara polis!
Jag är rädd!